Jan Klimek, dotychczasowy wiceprezes, został nowym prezesem Związku Rzemiosła Polskiego. Doświadczony rzemieślnik i ekonomista zapowiada dynamiczne zmiany oraz wzmocnienie roli rzemiosła w polskiej gospodarce.
Jan Klimek jest związany ze Związkiem Rzemiosła Polskiego od ponad 30 lat – jako szef Śląskiej Izby Rzemieślniczej, a także wiceprezes związku odpowiedzialny dotąd za politykę gospodarczą, strategię i promocję rzemiosła. Prof. Klimek dorastał w rodzinie rzemieślniczej, co mocno wpłynęło na jego dalszą drogę zawodową. Od 1974 roku jest właścicielem Ciastkarni Jan Klimek w Chełmie Śląskim. Od 1983 roku pełni rolę Starszego Cechu Rzemiosł Różnych w Mysłowicach. Jest także współzałożycielem Stowarzyszenia Cukierników, Karmelarzy i Lodziarzy RP.
Oprócz działalności rzemieślniczej, jest wykwalifikowanym ekonomistą. Ukończył studia na Akademii Ekonomicznej w Katowicach, a następnie obronił doktorat z nauk ekonomicznych na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Uzyskał również stopień doktora habilitowanego i został profesorem nadzwyczajnym w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. W 2020 roku otrzymał tytuł profesora nauk społecznych.
Jan Klimek jest również aktywnie zaangażowany w działalność społeczną i polityczną. W latach 1998-2002 był Przewodniczącym Stronnictwa Demokratycznego. W Sejmie RP III i IV kadencji pełnił rolę posła, a także był Wiceprzewodniczącym Komisji Gospodarki oraz zasiadał w Komisji Skarbu Państwa i Komisji Małych i Średnich Przedsiębiorstw.
– Obejmując stanowisko prezesa Związku, moim celem jest tchnąć nowego ducha w Związek i rzemieślników, którzy go współtworzą. Chcę, aby zarówno jego członkowie, jak i społeczeństwo dostrzegli, że rzemiosło to nie tylko tradycyjne, zanikające zawody, ale także istotna część polskiego biznesu, pełna pasji, przedsiębiorczości i potencjału na przyszłość. Zależy mi na tym, aby zyskało ono nową energię, szczególnie wśród młodych ludzi, którzy z czasem przejmą pałeczkę po swoich mistrzach i będą kontynuować tę wyjątkową tradycję – mówi Jan Klimek, prezes Związku Rzemiosła Polskiego.
ZRP działa od 1932 roku. Jest to najstarsza i największa społeczno-zawodowa organizacja samorządu gospodarczego. Od 2001 roku ma status reprezentatywnej organizacji pracodawców. Współpracuje z regionalnymi, lokalnymi i branżowymi organizacjami rzemiosła, tworząc sieć 25 izb rzemieślniczych (w tym jednej branżowej), 446 cechów oraz 54 spółdzielni. Razem reprezentują one około 300 tys. mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, co czyni Związek najstarszą i najbardziej rozbudowaną strukturą samorządu gospodarczego w kraju.
Związek Rzemiosła Polskiego realizuje szereg istotnych działań, takich jak reprezentowanie interesów rzemiosła oraz zrzeszonych organizacji wobec władz, administracji, sądów, a także organizacji społecznych oraz gospodarczych w kraju i za granicą. Prowadzi i rozwija działalność społeczno-zawodową, socjalną i gospodarczą w sposób sprzyjający zachowaniu integralności rzemiosła. Wspiera również zrzeszone organizacje w realizacji ich celów statutowych oraz podejmuje inicjatywy legislacyjne dotyczące rzemiosła i małej przedsiębiorczości.
Jednym z kluczowych zadań Związku jest edukacja zawodowa. Oferuje on szeroki zakres szkoleń, obejmujących zarówno nowoczesne profesje, jak i tradycyjne rzemiosła o unikalnym charakterze artystycznym i rękodzielniczym. Obecnie u rzemieślników-pracodawców kształci się około 60 tys. uczniów w ponad 130 zawodach. W latach 1945-2018 wydanych zostało ponad 2,2 mln świadectw czeladniczych oraz ponad 0,5 mln dyplomów mistrzowskich.
– Prawdziwa siła Związku tkwi w talentach. Te rodzą się w właśnie małych, rodzinnych firmach rzemieślniczych. Potem zdobywają wykształcenie, tworzą miejsca pracy i uczą kolejne talenty. To te tak potrzebne na rynku złote rączki – mechanik, fryzjer czy grawer, którzy napędzają wielkie biznesy. Wcale nie trzeba być dziś doktorem habilitowanym, żeby być znaczącą postacią w biznesie – mówi Jan Klimek.
Związek promuje także zasady etyki zawodowej oraz wspiera małe i średnie przedsiębiorstwa, pomagając im przygotować się do wyzwań związanych z globalizacją, ze szczególnym uwzględnieniem funkcjonowania na jednolitym rynku europejskim.