Przejęcie przez Euvic kontroli nad eo Networks, spółką notowaną na New Connect, ma zapoczątkować serię zmian i usprawnień prowadzących do wzmocnienia jej pozycji na rynku, a także zagwarantować powrót na ścieżkę wzrostu. Po zmianie składu Rady Nadzorczej spółki przyszedł czas na kolejne decyzje biznesowe. Eo Networks i AIUT dokapitalizowały TEKKER – spółkę budującą platformę B2B łączącą zamawiających i profesjonalnych wykonawców usług terenowych, w tym serwisu IT.
Przejęcie eo Networks jest nie tylko wzmocnieniem zespołu programistycznego, ale także ważnym ruchem w rozwoju strategicznym dla Grupy Euvic filaru Infrastruktura IT. Eo Networks z doświadczeniem w zakresie wsparcia i serwisowania sprzętu oraz infrastruktury IT dla największych podmiotów na rynku, efektywnymi procesami oraz siecią specjalistów w całym kraju, zapewnia swoim klientom serwis gwarancyjny sprzętu IT, AGD, TV, a także urządzeń z technologią IoT. Wejście eo Networks do Grupy Euvic stanowi znaczne wzmocnienie Spółki w zakresie rozwoju biznesu. Spółka, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami aktywnie włączyła się w politykę inwestycyjną Grupy. Inwestycja w TEKKER Sp. z o.o. i zaangażowanie spółki w rozwój platformy to krok w kierunku usprawnienia działalności w obszarze cyfryzacji procesu zamówień usług serwisowych IT dla biznesu, szczególnie dużych przedsiębiorstw i korporacji.
„Decyzje jakie podejmujemy w strukturach Grupy Euvic są odzwierciedleniem pełnego zaangażowania w rozwój i inwestowania w przyszłość naszej spółki. Coraz lepiej rozumiem wizję grupy, uczymy się nowego podejścia. Zapotrzebowanie na usługi serwisowe IT stale rośnie. Posiadanie własnej, ogólnopolskiej sieci serwisantów stanowi naszą istotną przewagę konkurencyjną. Inwestycja w TEKKER symbolicznie pokazuje, że chcemy być w tym obszarze innowacyjni i jeszcze bardziej konkurencyjni. Życzę powodzenia zespołowi Tekkera” – mówi Błażej Piech, prezes zarządu eo Networks.
„Obsługa złożonych systemów technicznych w przemyśle w większości wymaga zaangażowania wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Dla niektórych działań, szczególnie w rozproszonych systemach IoT, widzimy możliwość wykorzystania przeszkolonych osób, którzy reprezentują ogólną wiedzę techniczną, niekoniecznie specjalistyczną. Ze względu na rosnące wymagania klientów względem dyspozycyjności personelu technicznego w obsłudze posprzedażowej, musimy, poza naszą podstawową działalnością realizacji projektów i wdrożeń, zapewnić mobilne służby wsparcia technicznego. Widzimy duże korzyści wynikające z możliwości zdywersyfikowania wymagań względem personelu tak, aby specjaliści wykonywali najbardziej wymagające prace, podczas gdy zadania techniczne mniej zaawansowane realizowały służby zewnętrzne. I tu pojawia się ogromna szansa rynkowa dla TEKKER, którego model biznesowy pozwala na skuteczne i efektywne ekonomicznie dostarczenie usług wsparcia technicznego. Wierzymy, że wiele spółek dostarczających rozproszone urządzenia i systemy w Polsce, Europie i poza nią, może odnieść ogromne korzyści korzystając z tej oferty.” – uzupełnia Marek Gabryś, prezes zarządu AIUT.
Digitalizacja procesu zamawiania i realizacji terenowych usług profesjonalnych
Platforma TEKKER będzie wspierała procesy zamawiania i wykonywania terenowych usług profesjonalnych w oparciu o innowacyjny algorytm zapewniający efektywne dopasowanie zlecanych zadań do zweryfikowanych kompetencji i uprawnień konkretnych wykonawców. Projekt w fazie PoC (Proof of Concept) zyskał uznanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w zakresie innowacyjności, a jego pierwsza faza (MVP – Minimum Viable Product) została zrealizowana przy wsparciu SIMPACT ASI Fund sp. z o.o., funduszu VC (venture capital), specjalizującemu się w inwestycjach w technologiczne projekty B+R w fazie PoP lub PoC, wykazujące się innowacyjnością produktową lub procesową i jednocześnie zawierające element Social Impact.
Dalszy rozwój platformy TEKKER, oprócz zaangażowania zespołów serwisantów eoNetworks, odbywać się będzie również w ścisłej współpracy z AIUT – uznanym polskim dostawcą zaawansowanych rozwiązań z zakresu automatyzacji i robotyzacji procesów przemysłowych oraz inteligentnych systemów IoT - który również postanowił kapitałowo zaangażować się w TEKKER. Ścisła kooperacja wszystkich stron pozwoli na zebranie odpowiedniej ilości danych o procesie zamówień i realizacji zleceń na podstawie informacji o różnych grupach specjalistów i ich modelach funkcjonowania.
„Współpraca z eo Networks, a tym samym z Grupą Euvic to kolejny duży krok dla naszego przedsięwzięcia. Z jednej strony będziemy mogli produkcyjnie wykorzystywać platformę w oparciu o już istniejącą sieć serwisantów eo Networks i AIUT, a jednocześnie nadal pracować nad rozwojem jej kolejnych funkcjonalności. Obecnie koncentrujemy się na doskonaleniu podsystemu wspierającym zleceniobiorców, a równolegle rozwijamy algorytm predykcyjny pozwalający na prognozowanie dynamiki po stronie podaży i popytu na terenowe usługi profesjonalne. Obecność w Grupie Euvic oznacza dla nas szansę na zdecydowane przyspieszenie prac, współpracę z pozostałymi spółkami Grupy i współtworzenie ciekawej oferty dla ich klientów, a współpraca z AIUT otworzy przed TEKKER nowe kierunki na rynku automatyki przemysłowej i systemów sterowania. Wszyscy wierzymy w potencjał platformy, która ma szansę stać się wiodącą platformą serwisową na rynku.” – komentuje Sławomir Połukord, prezes zarządu TEKKER sp. z o.o.
TEKKER będzie platformą kontaktu i jednocześnie aktywną bazą wiedzy na temat wykonawców, mających udokumentowane kwalifikacje, doświadczenie i umiejętności; zleceniodawców poszukujących wykonawców usług terenowych wymagających wiedzy profesjonalnej oraz partnerów – przedsiębiorstw zajmujących się realizacją zleceń, dysponujących zarówno zespołami wykonawców jak i zleceniami. Będzie dostępna dla każdego biznesu, bez względu na wielkość i obszar działalności, co ostatecznie wpłynie na zwiększony dostęp do fachowców i zleceń na terenie całego kraju, a jednocześnie ich sprawną obsługę w oparciu o odpowiednio dobrane i zweryfikowane kompetencje.
Pomysłodawcy i twórcy aplikacji przewidują jej premierę rynkową, choć jeszcze w formie pilotażowej, już w 2022 roku.
Informacja o eo Networks Networks S.A. działa od 2001 na terenie Polski i EU. To firma specjalizująca się w tworzeniu i utrzymaniu rozwiązań software’owych, a także w świadczeniu usług serwisowych na rynku korporacyjnym i w sektorze publicznym. Oferuje usługi w zakresie budowy dedykowanych rozwiązań, portali, systemów transakcyjnych, narzędzi komunikacyjnych, architektury informacji oraz zarządzania treścią, systemów klasy CRM i ERP. Jako partner największych światowych dostawców sprzętu, świadczy szeroki wachlarz usług serwisowych, napraw gwarancyjnych i pogwarancyjnych oraz usług help-desk na terenie całego kraju. Zespół eo Networks to ponad 200 specjalistów rozlokowanych w 6 oddziałach na terenie Polski.
Informacja o AIUT AIUT jest polską firmą rodzinną, założoną w 1991 roku. Od 30 lat wdraża dedykowane rozwiązania z zakresu robotyki, automatyki i IT dla przemysłu na całym świecie. AIUT jest integratorem systemów dostarczającym rozwiązania pod klucz obejmujące mechanikę, elektrykę, automatykę, robotykę, intralogistykę, integrację rozwiązań IT. Firma rozwija również własne technologie między innymi platform mobilnych, systemy IT specjalizowane w obszarach produkcji i utrzymania ruchu, sztucznej inteligencji oraz Internetu Rzeczy. W 2020 roku przychody firmy osiągnęły 283 mln PLN, zatrudniając obecnie 1000 pracowników, w tym ponad 500 najwyższej klasy inżynierów różnych specjalizacji. AIUT ma 7 biur terenowych oraz posiada spółki zależne, centra kompetencji inżynierskich w USA, Kanadzie, Indiach, Chinach, Niemczech i Rumunii.
Informacja o TEKKER TEKKER sp. z o.o. została założona w roku 2020 jako start-up realizujący pomysł budowy innowacyjnej platformy typu sharing-economy dla profesjonalnych usług terenowych. Na wstępnym etapie działalności założyciele pozyskali inwestora, fundusz venture capital, Simpact ASI Fund Sp. z o.o. oraz wsparcie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu Bridge Alfa. W obecnej fazie rozwoju spółkę będzie wspierać również dwóch inwestorów branżowych: eo networks S.A. (eo.pl) oraz AIUT (aiut.com).
Informacja o Euvic Grupa Euvic istnieje na polskim rynku od 2005 roku. Należące do niej spółki zatrudniają ponad 3,5 tys. osób w ponad 20 biurach w Polsce, ale także Austrii, Szwecji, Niemczech i USA. Rok 2020 i 2021 to dla Euvic czas strategicznych zmian. W tym okresie spółka kupiła udziały m.in. w Aden, firmie zajmującej się integracją systemów oraz rozwojem elektroniki i urządzeń IoT, Clikad SA i FFW Communication, które obecnie współtworzą filar Performance i ofertę z zakresu digital marketingu i rozwiązań martech. Największe transakcje w 2021 roku to przejęcie pakietu kontrolnego spółki eo Networks, notowanej na New Connect, oraz połączenie sił z Unity Group – liderem usług cyfrowych dla sektora commerce.