Choć od dwóch lat rzeczywistość Polaków upływa pod znakiem pandemii koronawirusa, to nie COVID-19 wywołuje w nich największe niepokoje o zdrowie. Zgodnie z badaniem przeprowadzonym na zlecenie Nationale-Nederlanden chorobą, której konsekwencji ankietowani obawiają się najbardziej, jest nowotwór – już co druga osoba wskazała właśnie na tę odpowiedź. Ten wynik nie może dziwić – według Krajowego Rejestru Nowotworów rocznie diagnozowanych jest ok. 170 tys. zachorowań. Jednocześnie 57 proc. ankietowanych przyznaje, że miało styczność z rakiem w rodzinie.
Na bakier z profilaktyką? Niekoniecznie!
– Analizując wyniki badania można zauważyć, że profilaktyka zdrowotna cieszy się zdecydowanie większą popularnością wśród kobiet niż wśród mężczyzn. Panie częściej odwiedzają gabinety lekarskie i kontrolują stan zdrowia, podczas gdy panowie w pierwszej kolejności stawiają na wysiłek fizyczny i odpowiednią, zbilansowaną dietę – podkreśla Marta Pokutycka-Mądrala, Dyrektor Komunikacji Korporacyjnej oraz Rzecznik Prasowy w Nationale-Nederlanden.
Pandemia nie tylko koronawirusa
Zabezpieczenie na wypadek zachorowania
Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Nationale-Nederlanden przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych w dniach 21-22 stycznia 2022 r. W ramach badania ilościowego przeprowadzono wywiady przy użyciu techniki CATI, na reprezentatywnej grupie dorosłych Polaków (n=1100).