Polacy chętnie angażują się w akcje charytatywne, a pomagać można na coraz więcej sposobów. Jednym z nowych rozwiązań są mikrodonacje bezgotówkowe, z którymi za pomocą Donateo można się zetknąć m. in. w sieciach sklepów Auchan i Carrefour. Dzięki nim, bez znaczącego obciążenia budżetu można wspierać organizacje pozarządowe. Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie platformy fundraisingu cyfrowego, większość użytkowników kart płatniczych jeszcze kilka miesięcy temu nie słyszało o takiej możliwości, natomiast jest to dla nich interesująca forma dobroczynności.
Jednym ze sposobów wsparcia organizacji charytatywnych jest mikrodonacja, czyli częste oraz regularne przekazywanie niewielkich wpłat na cele pomocowe. Można je w szybki i prosty sposób realizować m.in. za pośrednictwem płatności bezgotówkowych. Poza oczywistą wygodą i bezpieczeństwem, darczyńcy zyskują możliwość zaangażowania się charytatywnie, nie obciążając domowego budżetu
–mówi Krzysztof Adamski, CEO BetterPOS i pomysłodawca Donateo.
Pierwsze efekty
Transparentność kluczem do zaufania
Tworząc pierwszy w Polsce system mikrodonacji bezgotówkowych kierowaliśmy się nie tylko chęcią wsparcia organizacji charytatywnych, ale również zagwarantowaniem darczyńcom poczucia pewności, że ich pieniądze bezpiecznie trafiają na konta organizacji dobroczynnych. Dlatego zadbaliśmy o jak największą transparentność. Dzięki temu użytkownicy terminali, datkomatów czy e-skarbonek mają możliwość wglądu do transakcji i jej udokumentowania. Do tej pory z naszym rozwiązaniem zetknęło się już blisko 8 mln osób. To dla nas wspaniały wynik i cieszę się, że już po tak krótkim czasie możemy obserwować ogromne efekty wsparcia
– dodaje Adamski.
1. https://www.wwf.pl/sites/default/files/inline-files/Raport_2021_11_26.pdf, 2021 r.
2. https://kondycja.ngo.pl/ utm_campaign=&utm_content=Raport%20%E2%80%9EKondycja%20organizacji%20pozarz%C4%85dowych%202021%E2%80%9D&utm_medium=email&utm_source=getresponse#section-ow1bl0f, 2022 r.
3. https://bankizywnosci.pl/auchan-donateo-mikrodatki/, 2022 r.
Prezentowane dane zostały przygotowane przez zespół badaczy z Socjomanii, którzy w dniach 14-25 marca 2022 r. przeprowadzili wywiady jakościowe z grupą 42 osób. Respondentami były osoby, które przynajmniej raz w tygodniu robią zakupy spożywcze, a ich najczęstszą metodą płatności była ta przy użyciu terminala. Celem przeprowadzonej analizy było poznanie motywacji respondentów, ich preferencji i wątpliwości na temat płatności w sklepach, inicjatyw charytatywnych i mikrodonacji.