Do 2025 roku wraz z rozwojem technologii i automatyzacją na całym świecie zniknie 85 milionów miejsc pracy - tak przewiduje Raport Światowego Forum Ekonomicznego. Prognozy wskazują, że jednocześnie powstanie blisko 97 milionów nowych miejsc pracy z racji współpracy odbywającej się pomiędzy ludźmi, maszynami i algorytmami[1]. Jak przygotować dzieci i młodzież, aby odnalazły się w nowej rzeczywistości? Eksperci platformy edukacyjnej Tandu.pl wskazują, że warto przede wszystkim kształtować kompetencje oraz łączyć je ze sobą, aby wykształcić umiejętność korzystania z nich na wiele sposobów i w różnych okolicznościach.
Połowa dzieci uczęszcza na zajęcia pozaszkolne
Pożądane kompetencje
- rozwiązywanie problemów to m.in. myślenie krytyczne i logiczne, analiza, rozwiązywanie krytycznych problemów, kreatywność, oryginalność;
- samozarządzanie, czyli aktywne uczenie się, techniki uczenia się, elastyczność, odporność na stres;
- praca z ludźmi, czyli przywództwo i odpowiedzialność społeczna, praca zespołowa;
- wykorzystanie i rozwój technologii co uwzględnia również jej kontrolę i monitorowanie oraz projektowanie i programowanie.
1. Raport Future of Jobs Report, World Economic Forum, 2020.
2. Raport Future of Jobs Report, World Economic Forum, 2016.
3. Badanie ogólnopolskie przeprowadzone metodą CATI wśród rodziców dzieci w wieku szkolnym na zlecenie Tandu, n=295, wykonane przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS, czas realizacji 26-27.08.2022.
4. Raport Future of Jobs Report, World Economic Forum, 2020.
5. Raport Collegium Da Vinci (niepublikowany), Kompetencje przyszłości. Edukacja – biznes – rynek pracy, 2020 cytowany w Raporcie Infuture Institute.
Tandu wywodzi się z The Heart, fabryki startupów. Jednym z inwestorów jest Polska Fundacja Przedsiębiorczości, od której spółka pozyskała finansowanie w fazie pre-seed. Umożliwiło to zbudowanie produktu oraz stworzenie mechanizmów operacyjnych i biznesowych niezbędnych do jego sprawnego funkcjonowania. Prezesem i założycielem jest Jan Rudziński – manager doświadczony w obszarze rozwoju innowacji B2C. Doświadczenie zdobywał m.in. w Deloitte Strategy czy Grupie Carlsberg Polska. W The Heart odpowiada za doradztwo strategiczne i budowę spółek.