Ponad 25 milionów złotych – na tyle Alior Bank oszacował działania pomocowe dla uchodźców. Od początku inwazji Rosji na Ukrainę Alior Bank aktywnie wspiera jej obywateli. W kilkunastu miastach udostępnił lokale użytkowe, w Warszawie otworzył kompleksowe Centrum Pomocy, zakupił sprzęt medyczny dla jednego z ukraińskich szpitali. Zaangażowanie Banku zostało także docenione nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Instytucja deklaruje kontynuację takich działań.
Wojna w Ukrainie trwa blisko rok. Od jej pierwszych dni Alior Bank wspiera swoich pracowników w ramach oddolnych inicjatyw czy wolontariatu. Wdrożono także wiele nowych rozwiązań w obsłudze klienta, takich jak ukraińska wersja aplikacji mobilnej i strony internetowej, obsługa w języku ukraińskim oraz oferty przystosowane do potrzeb klientów indywidualnych i biznesowych, którzy aktualnie przebywają w Polsce.
Od 24 lutego 2022 r., kiedy to rozpoczęła się rosyjska agresja, Alior Bank pracował nad jak najefektywniejszymi formami pomocy. Jedną z największych aktywności w tym obszarze jest udostępnienie lokali użytkowych o łącznej powierzchni 11,8 tys. m2. Nieruchomości znajdują się w siedmiu województwach i wspierają lokalne działania pomocowe. Część z nich została przekształcona w obiekty użyteczności publicznej, także dla dzieci i młodzieży.
Najbardziej złożoną inicjatywą było jednak otwarcie Centrum Pomocy Towarowa 25a. Ośrodek mieści się w dawnej centrali banku w Warszawie. Licząca blisko 4 tys. m2 przestrzeń została zagospodarowana jako miejsce kompleksowej pomocy, udzielanej zarówno przez organizacje pożytku publicznego, jak i inne podmioty realizujące inicjatywy edukacyjne. Dzięki partnerstwu z Caritas, UNICEF i Miastem Stołecznym Warszawa prowadzone są tam m.in. wsparcie psychologiczne i w zakresie pośrednictwa pracy, kursy językowe, nauka zdalna oraz stacjonarna, zajęcia integracyjne czy korepetycje z przedmiotów podstawy programowej dla dzieci i młodzieży. Centrum jest dostępne dla osób posługujących się językiem migowym. Ze wsparcia przy Towarowej 25a skorzystało już 40 tys. dzieci oraz dorosłych.
– Działamy dwutorowo. Z jednej strony dostarczamy kompleksowe usługi i rozwiązania bankowe, stworzone specjalnie dla ukraińskich przedsiębiorców i klientów indywidualnych. To bardzo ważny element, aby umożliwić im normalne funkcjonowanie w nowej rzeczywistości. Z drugiej strony koordynujemy akcje wsparcia, rozwijamy wolontariat pracowniczy. Dzięki zaangażowaniu naszych pracowników możemy pomagać innym na tak dużą skalę – mówi Jarosław Rybak, dyrektor Działu Komunikacji i CSR Alior Banku.
Mocno zaangażowani w pomoc dla Ukrainy byli również pracownicy oddziału Alior Banku w Przemyślu. Dzięki niewielkiej odległości od granicy uczestniczyli przede wszystkim w działaniach na przejściu granicznym. Jednocześnie, w efekcie współpracy nawiązanej przez Alior Bank z Miastem Przemyśl, zakupiono wysokiej klasy kardiomonitory. Aparatura medyczna trafiła do szpitala w Mościskach, które od 2008 r. jest miastem partnerskim Przemyśla. Sprzęt wykorzystywany jest głównie w diagnozie pacjentów, którzy ucierpieli podczas działań wojennych.
Także Alior Leasing nie pozostał obojętny na dramatyczną sytuację naszych sąsiadów i przeznaczył na rzecz Ukrainy dwa komfortowe, 23-osobowe busy, naczepę kurtynową oraz ciągnik siodłowy. Pojazdy służą do przewozu osób oraz sprzętu w związku z działaniami wojennymi. Wcześniej, spółka zainicjowała akcję „Plecak dla ucznia”, w ramach której sfinansowała plecaki i piórniki dla uczniów z Ukrainy, a jej pracownicy wyposażyli je w niezbędne artykuły szkolne.
Podjęte do tej pory inicjatywy Alior Bank szacuje na ponad 25 milionów złotych.
W uznaniu działań na rzecz uchodźców, w listopadzie 2022 r., Alior Bank otrzymał nagrodę Pracodawcy Godnego Zaufania.
– Często patrzymy na „pracodawcę godnego zaufania” jako na pracodawcę dbającego o pracownika. Tymczasem nasi pracownicy coraz bardziej chcą być odpowiedzialni za otaczającą ich rzeczywistość. Dobry pracodawca musi budzić zaufanie wszystkich interesariuszy: od pracowników, przez inwestorów, aż po uczestników międzynarodowego życia społecznego i gospodarczego, którzy obserwują, jak Polska i radzi sobie wyzwaniami wynikającymi z agresji Rosji na Ukrainę – kontynuuje Jarosław Rybak.
Działania pomocowe Alior Banku doceniane są za granicą. Na Towarowej 25a gościli m.in. Linda Thomas-Greenfield – ambasador Stanów Zjednoczonych przy ONZ, Mark Brzezinski – ambasador USA w Warszawie, dr Rashed Mustafa Sarwar – szef UNICEF w Polsce czy Priyanka Chopra – jedna z największych gwiazd hinduskiego kina, Ambasador Dobrej Woli UNICEF.
Kontakt dla mediów:
Anna Lorenc-Dydlińska
e-mail: anna.lorenc-dydlinska@alior.pl