W sezonie 2021/2022 zyski operacyjne klubów Premier League, z wyłączeniem transferów, wyniosły 459 mln funtów, czyli o 1 mln funtów mniej niż w poprzednim sezonie
Według danych opublikowanych w 32. edycji raportu Annual Review of Football Finance, przygotowanego przez Sports Business Group firmy doradczej Deloitte, w sezonie 2021/2022 europejski rynek piłki nożnej odnotował 7 proc. wzrost przychodów, które osiągnęły poziom 29,5 mld euro (dla porównania, w sezonie 2020/2021 było to 27,6 mld euro). Zniesienie ograniczeń pandemicznych umożliwiło powrót kibiców na stadiony, co z kolei przełożyło się na rekordowe przychody z meczów oraz kontraktów handlowych w sezonie 2021/2022.
Główne dane liczbowe wskazują, że futbol europejski wyszedł obronną ręką z najtrudniejszego jak dotąd okresu w swojej historii. Zniesienie ograniczeń pandemicznych oraz ponowne otwarcie stadionów przełożyło się na rekordowe wpływy ze sprzedaży biletów oraz kontraktów handlowych w całej Europie. Jednocześnie spadek zysków operacyjnych o 1,8 mld euro zapoczątkowany w sezonie 2018/2019 jest jasnym sygnałem, że pomimo ożywienia, jest jeszcze wiele do zrobienia
Tim Bridge, szef Sports Business Group w Deloitte
Śmietanka lig europejskich
Obecnie wszystkie kluby muszą zadbać o długoterminową stabilność finansową całego systemu piłkarskiego, a wprowadzenie nowych przepisów dotyczących europejskiej piłki nożnej ma na celu wsparcie ich w tych wysiłkach. Rekordowy wzrost osiągnięty przez Premier League w dalszym ciągu przyczynia się do zwiększenia polaryzacji przychodów między europejskimi ligami piłkarskimi i w ich obrębie, a każda z nich stoi przed nowymi wyzwaniami związanymi ze zwiększoną konkurencją, zmieniającymi się regulacjami i wymagającą sytuacją makroekonomiczną.
Tim Bridge
Wraz ze stopniowym wprowadzaniem przepisów UEFA dotyczących zrównoważonych finansów (ang. Financial Sustainability Regulations), począwszy od sezonu 2022/2023, europejskie kluby i ligi z jednej strony są świadkami jednych z najważniejszych zmian regulacyjnych w historii tego sportu, a z drugiej obserwują falę inwestycji w globalny futbol, będącą próbą zakwestionowania dotychczasowego systemu. Jednocześnie patrząc na wschodzące ligi, które poszukują możliwości rozwijania swojej oferty i pozyskania najlepszych talentów na boisku, przyszłość europejskich klubów piłkarskich może zależeć od ich stabilności finansowej oraz umiejętności wykorzystania jej do zapewnienia konkurencyjności i zachowania swojej pozycji.
Tim Bridge
Powracający kibice siłą napędową wzrostu przychodów Premier League
Rosnące zainteresowanie ligą angielską na arenie międzynarodowej oraz możliwości generowania dochodów, jakie daje gra w Premier League, w dalszym ciągu napędzają wzrost przychodów. Wraz z przejmowaniem topowych klubów przez nowych właścicieli oraz wprowadzaniem kolejnych uregulowań w zakresie kosztów, wszyscy interesariusze, którym zależy na trwałym i długofalowym sukcesie Premier League i jej klubów członkowskich powinni przywiązywać wagę do prowadzenia działalności w duchu zrównoważonego rozwoju, stosowania odpowiednich modeli finansowania oraz kierowania się uczciwością przy zarządzaniu klubem piłkarskim.
Tim Bridge
Piłkarskie kluby ligowe zwiększają przychody
Pomimo już wysokiego poziomu zadłużenia netto, duża liczba klubów Championship zaciągnęła kolejne zobowiązania w sezonie 2021/2022. Mityczny awans do Premier League wiąże się z ciągłymi inwestycjami ze strony klubów Championship. Często dokonywane transakcje są dalekie od idei zrównoważonego rozwoju, co w przypadku niektórych klubów powoduje nadmierne obciążenia finansowe. Obecnie właściciele klubów powinni skupić się na podejmowaniu decyzji długoterminowych, a wraz z wprowadzeniem funkcji niezależnego regulatora będzie można ponownie wrócić do tematu poprawy mechanizmu dystrybucji przychodów między ligami i klubami. W tym celu niezbędne będzie zapewnienie odpowiedniego nadzoru i zastosowanie mechanizmów kontroli finansowej, aby wypracowane rozwiązania były odpowiednie i zrównoważone.
Tim Bridge
Wielkość europejskiego rynku piłki nożnej - od sezonu 2012/2013 do sezonu 2021/2022 (w mld EUR)
Przychody klubów Premier League – od sezonu 2019/2020 do sezonu 2023/2024 (w mln GBP)
Kurs wymiany
Do przeliczenia wartości podanych w euro oraz funcie brytyjskim zastosowano średni kurs wymiany z roku zakończonego 30 czerwca 2022 r. (1 GBP = 1,18 EUR).
Koszty wynagrodzeń
Koszty wynagrodzeń dotyczą wszystkich pracowników (w tym zawodników, a także personelu technicznego i administracyjnego) i obejmują wynagrodzenia, opłaty z tytułu transferu zawodników, premie, odprawy, składki na ubezpieczenie społeczne, a także inne koszty świadczeń pracowniczych.
Sports Business Group w Deloitte
W ciągu ostatnich 30 lat firma Deloitte stworzyła specjalistyczny zespół zajmujący się biznesową stroną sportu. Oferuje on wszechstronne usługi specjalistyczne świadczone przez ekspertów i dodające znaczącej wartości ekonomicznemu wymiarowi działalności sportowej. Ich zakres obejmuje analizę porównawczą, przeglądy strategiczne, przeprofilowanie działalności, strategie zwiększania przychodów, plany budowy stadionów/obiektów sportowych, planowanie biznesowe, analizę rynku i popytu, przejęcia, badania due diligence, usługi biegłych, usługi rewizji finansowej oraz planowanie podatkowe. Posiadamy największe w branży doświadczenie we współpracy z klubami, ligami, organami zarządzającymi, deweloperami obiektów sportowych, organizatorami imprez sportowych, partnerami handlowymi, organizacjami finansowymi i inwestorami.
Dodatkowe informacje na temat usług oferowanych klientom można znaleźć na stronie www.deloitte.co.uk/sportsbusinessgroup
O Deloitte
W niniejszej informacji prasowej nazwa Deloitte odnosi się do jednej lub kilku jednostek Deloitte Touche Tohmatsu Limited („DTTL”), prywatnego podmiotu prawa brytyjskiego z ograniczoną odpowiedzialnością i jego firm członkowskich, które stanowią oddzielne i niezależne podmioty prawne. Dokładny opis struktury prawnej Deloitte Touche Tohmatsu Limited oraz jego firm członkowskich można znaleźć na stronie www.deloitte.com/about.
Deloitte LLP jest podmiotem zależnym Deloitte NSE LLP będącego firmą członkowską DTTL oraz jedną z wiodących firm świadczących profesjonalne usługi w Wielkiej Brytanii.
Informacje zawarte w niniejszej informacji prasowej odpowiadają sytuacji z chwili ich opublikowania. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.deloitte.co.uk.
Nazwa Deloitte odnosi się do jednej lub kilku jednostek Deloitte Touche Tohmatsu Limited, prywatnego podmiotu prawa brytyjskiego z ograniczoną odpowiedzialnością i jego firm członkowskich, które stanowią oddzielne i niezależne podmioty prawne. Dokładny opis struktury prawnej Deloitte Touche Tohmatsu Limited oraz jego firm członkowskich można znaleźć na stronie www.deloitte.com/pl/onas.
Deloitte świadczy usługi audytorskie, konsultingowe, doradztwa podatkowego, prawnego i finansowego klientom z sektora publicznego oraz prywatnego, działającym w różnych branżach. Dzięki globalnej sieci firm członkowskich obejmującej 150 krajów oferujemy najwyższej klasy umiejętności, doświadczenie i wiedzę w połączeniu ze znajomością lokalnego rynku. Pomagamy klientom odnieść sukces niezależnie od miejsca i branży, w jakiej działają. Ponad 244 000 pracowników Deloitte na świecie realizuje misję firmy: wywierać pozytywny wpływ na środowisko i otoczenie, w którym żyją i pracują.