W dobie rosnącej cyfryzacji zakupów, najnowszy raport firmy doradczo-technologicznej Future Mind rzuca światło na znaczące różnice w percepcji konsumentów na temat technologii sklepowych. Wzbudzające niegdyś zdumienie kasy samoobsługowe stały się naturalnym elementem polskiego retailu, a konsumenci nie postrzegają ich już jako innowacji czy nowinki. Obecnie niewiadomą dla wielu Polaków pozostają natomiast takie narzędzia jak inteligentne lustra czy urządzenia emitujące zapachy perfum – zgodnie z wynikami badania „Żyjesz w phygitalu, choć o tym nie wiesz” nigdy nie słyszało o nich odpowiednio 77 i 89 proc. ankietowanych.
Wchodzi Polak do sklepu, a tam phygital
Wyniki naszego badania pokazują wyraźny rozdźwięk między świadomością, a rzeczywistym korzystaniem z nowoczesnych technologii w handlu przez Polaków. Sklepy autonomiczne są tu odpowiednim przykładem: choć 74 proc. Polaków zna to rozwiązanie, zaledwie 17 proc. miało z nimi bezpośredni kontakt. Ten kontrast może wynikać w dużej mierze z ograniczonej dostępności – autonomiczne sklepy to wciąż w Polsce nowość, występująca głównie w dużych aglomeracjach miejskich. Jednak to nie jedyny powód. Poczucie zagrożenia oraz stres wynikające między innymi z obaw o skuteczność działania „niewidzialnych” technologii i ryzyko bycia posądzonym o kradzież czy obawy o źle „wyliczony” rachunek, które odczuwa odpowiednio 23 proc. i 22 proc. badanych, mogą znacząco wpływać na niechęć do korzystania z nowych rozwiązań technologicznych. Dlatego też sukces technologii handlowej nie zależy wyłącznie od jej innowacyjności, ale również od zrozumienia i zaadresowania ludzkich emocji oraz przełamywania barier w zaufaniu do nowych rozwiązań.
Izabela Franke, Head of Advisory w Future Mind, autorka raportu
Doświadczenia zakupowe 2.0
To, że rozwiązania typu lustra czy aplikacje do wizualizacji makijażu albo skanery produktów nie są powszechnie używane przez konsumentów wynika w dużej mierze z charakterystyki klienta, jaki najczęściej robi zakupy stacjonarne. Jest on zwykle mniej nowoczesny, często starszy, z tradycyjnym podejściem. Nie oznacza to jednak, że nie będzie on z takich usług korzystać – po prostu proces adaptacji będzie na pewno w tym przypadku dłuższy. Nie da się zaprzeczyć, że żyjemy w erze phygitalu, ale realnie z tych technologii korzystają głównie młodsze pokolenia i to one będą miały największy wpływ na przyszłość.
Piotr Szymczak, Chief Growth Officer w PayPo
Raport „Żyjesz w Phygitalu choć o tym nie wiesz. Jak Polacy korzystają z technologii łączących światy online i offline?” powstał na podstawie badania ilościowego CAWI na panelu online. Badanie zostało zrealizowane metodą doboru kwotowego wg wybranych grup pokoleniowych (15-26 lat: 25%; 27-42 lat: 25%; 43-58 lat: 25%; powyżej 58 lat: 25%) przy współpracy Future Mind i SW Research w dniach 24.11-03.12.2023. Zrealizowana próba wyniosła N=1211.
Future Mind, część grupy Solita, to nagradzana spółka doradczo-technologiczna, która od 15 lat tworzy innowacyjne produkty cyfrowe. Zespół Future Mind składa się z ponad 200 specjalistów, w tym doradców biznesowych i technologicznych, analityków, programistów oraz projektantów UX i UI. Dzięki eksperckiej wiedzy i doświadczeniu firma wspiera największe marki w podejmowaniu decyzji strategicznych i zarządzaniu zmianą w obszarze digital oraz rozwoju i utrzymaniu produktów cyfrowych. Współpraca z wyspecjalizowanymi partnerami technologicznymi z całego świata gwarantuje klientom najwyższą jakość w każdym projekcie. Tworzone przez ekspertów Future Mind rozwiązania były wielokrotnie doceniane w konkursach branżowych, a dynamiczny wzrost firmy został wyróżniony przez takie magazyny jak Forbes i Financial Times.
Więcej na stronie: www.futuremind.com