W ciągu ostatnich lat polskie miasta dynamicznie się rozwinęły pod kątem integrowania nowoczesnych technologii do codzienności mieszkańców oraz turystów. Przekłada się to bezpośrednio na poprawę różnych aspektów życia miejskiego, w tym turystyki czy oferty kulturalnej - jak chociażby jutrzejsza, organizowana w całym kraju Noc Muzeów. Jak wynika z raportu firmy doradczo-technologicznej Future Mind, 8 na 10 Polaków uważa, że nowoczesne rozwiązania multimedialne w muzeach są znacznym ułatwieniem. Podobny odsetek (78 proc.) wyraził chęć korzystania z nich w przyszłości. Takie dane to jasny sygnał dla organizatorów wydarzeń kulturalnych szczególnie takiego formatu, jak Noc Muzeów, że technologia phygital już stała się nieodłącznym elementem wydarzeń społeczno-kulturalnych.
Wnioski wypływające z przeprowadzonego przez nas badania wyraźnie wskazują, że Polki i Polacy oczekują, aby ich doświadczenia w świecie fizycznym i cyfrowym łączyły się i uzupełniały, a rozwiązania wprowadzane w sferze infrastruktury publicznej postrzegają pozytywnie i chętnie z nich korzystają. Ponad dwie trzecie ankietowanych Polaków zna urządzenia multimedialne, które pozwalają interaktywnie zwiedzać miasta czy muzea. Nie ma wątpliwości, że przyszłość rozwoju miast będzie nieuchronnie zmierzać w kierunku koncepcji smart city, gdzie technologia phygital staje się kluczowym elementem zaspokajającym rosnące oczekiwania turystów oraz mieszkańców w zakresie wygody, komfortu i zrównoważonego życia.
Izabela Franke, Head of Advisory w Future Mind, autorka raportu
Interaktywne zwiedzanie
Połączenie prezentacji fizycznej z cyfrową oferuje zwiedzającym wielowymiarowe doświadczenia. Takie podejście nie tylko zwiększa immersję, ale i zapewnia inkluzywność, pozwalając na szersze zaangażowanie odbiorców. W 2022 roku, muzea i oddziały muzealne odwiedziło 36,7 mln osób, co podkreśla znaczenie dostępności innowacyjnych narzędzi dla zwiedzających. Istotne będzie jednak znalezienie równowagi między możliwościami oferowanymi przez technologie a zachowaniem autentyczności doświadczeń kulturowych oraz wizji twórców i kuratorów.
dr hab. Anna Łaszkiewicz, prof. UŁ, Uniwersytet Łódzki, Wydział Zarządzania
Raport „Żyjesz w Phygitalu choć o tym nie wiesz. Jak Polacy korzystają z technologii łączących światy online i offline?” powstał na podstawie badania ilościowego CAWI na panelu online. Badanie zostało zrealizowane metodą doboru kwotowego wg wybranych grup pokoleniowych (15-26 lat: 25%; 27-42 lat: 25%; 43-58 lat: 25%; powyżej 58 lat: 25%) przy współpracy Future Mind i SW Research w dniach 24.11-03.12.2023. Zrealizowana próba wyniosła N=1211.
Future Mind, część grupy Solita, to nagradzana spółka doradczo-technologiczna, która od 15 lat tworzy innowacyjne produkty cyfrowe. Zespół Future Mind składa się z ponad 200 specjalistów, w tym doradców biznesowych i technologicznych, analityków, programistów oraz projektantów UX i UI. Dzięki eksperckiej wiedzy i doświadczeniu firma wspiera największe marki w podejmowaniu decyzji strategicznych i zarządzaniu zmianą w obszarze digital oraz rozwoju i utrzymaniu produktów cyfrowych. W projektach łączy potencjał technologii mobilnych i backendowych z silnym zapleczem rozwiązań chmurowych, Data i AI. Współpraca z wyspecjalizowanymi partnerami technologicznymi z całego świata gwarantuje klientom najwyższą jakość w każdym projekcie. Tworzone przez ekspertów Future Mind rozwiązania były wielokrotnie doceniane w konkursach branżowych, a dynamiczny wzrost firmy został wyróżniony przez takie magazyny jak Forbes i Financial Times.
Więcej na stronie: Future Mind • Digital Advisory & Delivery