Polacy są coraz bardziej otwarci na technologie oparte na AI. Tak wynika z raportu firmy doradczo-technologicznej Future Mind „Żyjesz w Phygital, choć o tym nie wiesz”. Za jedno z głównych ułatwień związanych z rozwojem AI Polacy uważają brak konieczności wykonywania powtarzalnych i nudnych czynności. Wskazało tak niemal dwie trzecie badanych w wieku 15-26 lat oraz ponad połowa respondentów z innych grup wiekowych.
Umiarkowany optymizm
Już teraz Polacy są w stanie docenić wiele zalet i korzyści, jakie przynosi coraz większa powszechność rozwiązań opartych na AI. Na pozytywny odbiór sztucznej inteligencji wpływa przede wszystkim widoczny potencjał poprawy jakości życia, który zauważa dwie trzecie badanych, a także usprawnienia procesów produkcyjnych oraz usługowych (70 proc. wskazań). Większy sceptycyzm widać z kolei w przypadku pozytywnego wpływu AI na rozwiązanie globalnych problemów takich jak najpowszechniejsze choroby czy globalne ocieplenie. Tu nieco mniej niż połowa badanych wierzy, że sztuczna inteligencja faktycznie może przynieść realne zmiany na lepsze.
Izabela Franke, Head of Advisory w Future Mind, autorka raportu
Ochrona tożsamości, bezpieczeństwo i prywatność cyfrowa
Wśród najczęściej wymienianych obaw respondenci biorący udział w naszym badaniu wskazywali na wzrost dezinformacji (72 proc. wskazań), wykorzystanie AI w celach militarnych (także 72 proc. wskazań), czy też umocnienie pozycji globalnych koncernów (69 proc. wskazań). Kolejną, istotną w kontekście sztucznej inteligencji kwestią, są coraz częściej pojawiające się wśród Polaków głosy mówiące o tym, że AI odbierze ludziom pracę. Zadeklarowało tak siedmiu na dziesięciu uczestników naszego badania.
Izabela Franke, Head of Advisory w Future Mind, autorka raportu
Wniosek?
Mimo tego, że Polacy dostrzegają potencjał i korzyści, jakie płyną z wykorzystania sztucznej inteligencji, nie zmienia to faktu, że jednocześnie nie czują się z nią w pełni komfortowo. Dlatego tak istotne jest, aby w debacie publicznej na temat AI uwzględniać głosy zarówno jej zwolenników, jak i przeciwników.
Izabela Franke, Head of Advisory w Future Mind, autorka raportu
Raport „Żyjesz w Phygitalu choć o tym nie wiesz. Jak Polacy korzystają z technologii łączących światy online i offline?” powstał na podstawie badania ilościowego CAWI na panelu online. Badanie zostało zrealizowane metodą doboru kwotowego wg wybranych grup pokoleniowych (15-26 lat: 25%; 27-42 lat: 25%; 43-58 lat: 25%; powyżej 58 lat: 25%) przy współpracy Future Mind i SW Research w dniach 24.11-03.12.2023. Zrealizowana próba wyniosła N=1211.
Future Mind, część grupy Solita, to nagradzana spółka doradczo-technologiczna, która od 15 lat tworzy innowacyjne produkty cyfrowe. Zespół Future Mind składa się z ponad 200 specjalistów, w tym doradców biznesowych i technologicznych, analityków, programistów oraz projektantów UX i UI. Dzięki eksperckiej wiedzy i doświadczeniu firma wspiera największe marki w podejmowaniu decyzji strategicznych i zarządzaniu zmianą w obszarze digital oraz rozwoju i utrzymaniu produktów cyfrowych. W projektach łączy potencjał technologii mobilnych i backendowych z silnym zapleczem rozwiązań chmurowych, Data i AI. Współpraca z wyspecjalizowanymi partnerami technologicznymi z całego świata gwarantuje klientom najwyższą jakość w każdym projekcie. Tworzone przez ekspertów Future Mind rozwiązania były wielokrotnie doceniane w konkursach branżowych, a dynamiczny wzrost firmy został wyróżniony przez takie magazyny jak Forbes i Financial Times.
Więcej na stronie: Future Mind • Digital Advisory & Delivery