W obliczu rosnących cen za media, Polacy coraz częściej zwracają się ku nowoczesnym technologiom, które mogą pomóc w obniżeniu rachunków. Według raportu firmy doradczo-technologicznej Future Mind „Żyjesz w phygitalu, choć o tym mnie wiesz”, aplikacje monitorujące zużycie prądu, wody czy gazu, zyskują na popularności – zna je blisko dwie trzecie Polaków, a 85 proc. ankietowanych postrzega jako znaczące ułatwienie w codziennym życiu.
Wygoda i oszczędności
Za sześć lat niemal wszystkie liczniki prądu w Polsce będą inteligentne, co pozwoli nie tylko na bardzo precyzyjne rozliczanie zużycia, ale również otworzy zupełnie nowy sposób korzystania z energii elektrycznej. Niedługo pojawią się taryfy dynamiczne, w których ceny energii będą się różniły w zależności od pory dnia. Gdy dodamy do tego uniwersalny standard łączności inteligentnych urządzeń, czyli protokół Matter, który pozwala na łączenie urządzeń od różnych producentów w jedną infrastrukturę, droga do połączenia tych wszystkich elementów staje się prosta i kusząca. Tempo adaptacji zależy od cen energii, gazu, wody i zasada jest prosta — im drożej, tym szybciej.
Magdalena Borek-Dwojak, dyrektorka CX i digital w E.ON Polska
Ekosystem pełen danych i AI
Kluczowe dla adopcji modelu phygital w smart home było również pojawienie się interfejsów głosowych typu Google Voice czy Amazon Alexa. O ile aplikacje, stojące za nimi bramki protokołów czy nawet instalacje oparte na konkretnych serwerach wciąż były podstawą bardziej zaawansowanych konfiguracji, o tyle możliwość wydawania poleceń głosem otworzyła inteligentne domy na prawdziwą interakcję ze wszystkimi domownikami podczas codziennych czynności.
W branży home decor bardzo ważny jest kontakt klienta z produktem – de facto do transakcji dochodzi na podstawie odpowiedniej prezentacji produktu. Tutaj rozszerzona rzeczywistość – w mojej opinii ucieleśnienie phygitalu – gra ogromną rolę, a jej znaczenie będzie się zwiększać. Możliwość zeskanowania swojego wnętrza, a następnie wstawianie mebli czy pomalowanie ścian to już dostępne funkcjonalności. Wirtualne wkomponowywanie dekoracji, przymiarka pościeli czy poduszek to już tylko „mały” krok do zrobienia. Ponadto uważam również, że phygital bardzo szybko zostanie przeniesiony na niespotykany do tej pory poziom dzięki generatywnej sztucznej inteligencji. Pojawia się coraz więcej rozwiązań, dzięki którym stworzenie agenta sztucznej inteligencji zasilonego konkretną dziedziną wiedzy staje się coraz prostsze, a przez to tańsze.
Stanisław Karpiński, Dyrektor IT, BBK S.A., właściciel marki Home&You
Czy smart home jest bezpieczny?
Należy pamiętać, że za optymistycznym obrazem domu przyszłości kryje się sporo pytań, niewiadomych czy nawet niebezpieczeństw. Od ilości zbieranych danych i miejsca ich przechowywania, przez systemy biorące udział w przetwarzaniu tych danych – w tym systemy cloud różnych dostawców narażone na problemy z dostępnością, po ryzyka wynikające z nieuprawnionego dostępu do danych czy interfejsów i możliwość wyrządzenia wręcz fizycznych szkód. Rosnąca popularność tego typu rozwiązań wymaga, aby zadbać też o świadomość potencjalnych zagrożeń, i sposobów na zapewnienie bezpieczeństwa. Dobre wzorce wyznaczają instytucje finansowe edukujące swoich klientów w obszarze dbania o dane i dostępy. Warto czerpać z tych wypracowanych standardów.
Izabela Franke, Head of Advisory w Future Mind, autorka raportu
Raport „Żyjesz w Phygitalu choć o tym nie wiesz. Jak Polacy korzystają z technologii łączących światy online i offline?” powstał na podstawie badania ilościowego CAWI na panelu online. Badanie zostało zrealizowane metodą doboru kwotowego wg wybranych grup pokoleniowych (15-26 lat: 25%; 27-42 lat: 25%; 43-58 lat: 25%; powyżej 58 lat: 25%) przy współpracy Future Mind i SW Research w dniach 24.11-03.12.2023. Zrealizowana próba wyniosła N=1211.
Future Mind, część grupy Solita, to nagradzana spółka doradczo-technologiczna, która od 15 lat tworzy innowacyjne produkty cyfrowe. Zespół Future Mind składa się z ponad 200 specjalistów, w tym doradców biznesowych i technologicznych, analityków, programistów oraz projektantów UX i UI. Dzięki eksperckiej wiedzy i doświadczeniu firma wspiera największe marki w podejmowaniu decyzji strategicznych i zarządzaniu zmianą w obszarze digital oraz rozwoju i utrzymaniu produktów cyfrowych. Współpraca z wyspecjalizowanymi partnerami technologicznymi z całego świata gwarantuje klientom najwyższą jakość w każdym projekcie. Tworzone przez ekspertów Future Mind rozwiązania były wielokrotnie doceniane w konkursach branżowych, a dynamiczny wzrost firmy został wyróżniony przez takie magazyny jak Forbes i Financial Times.
Więcej na stronie: www.futuremind.com