Główną barierą dla wykorzystania sztucznej inteligencji w biznesie pozostaje zachowanie zgodności z regulacjami
Wykorzystanie generatywnej AI wchodzi na świecie w nowy etap – 68 proc. firm globalnych zamierza zwiększać inwestycje ze względu na korzyści z dotychczasowych wdrożeń. Większa produktywność, wyższa innowacyjność oraz poprawa jakości oferowanych usług stanowią główne zalety zastosowania generatywnej sztucznej inteligencji w firmach. Obecnie jednak jedynie co czwarta organizacja czuje się przygotowana do stosowania generatywnej AI pod względem zarządzania ryzkiem i zgodności z regulacjami - wynika z raportu „Deloitte’s State of Generative AI in the Enterprise”, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte.
Wyzwania związane z przejściem od fazy eksperymentów do pełnego wdrożenia i uzyskania wartości z inwestycji bardzo jasno pokazują, jak ważne dla powodzenia transformacji jest wyjście od potrzeb biznesowych, zrozumienie procesów w organizacji i właściwe zaplanowanie wdrożenia pod kątem technologicznym, jakości danych i aspektów regulacyjno-prawnych. Wszystko to wymaga doświadczenia, kompetencji oraz stworzenia efektywnego zespołu projektowego składającego się ze specjalistów z obszaru biznesu, technologii oraz działów prawnych i compliance. Obecnie jedynie ok. 5 proc. dużych firm na świecie ocenia swoje wewnętrzne kompetencje w tym zakresie jako bardzo wysokie. Firmy te osiągają dwukrotnie wyższe efekty z wdrożeń generatywnej AI. W Polsce większość dużych firm również znajduje się na etapie testowania i eksperymentowania z zastosowaniami generatywnej AI. Patrząc na pozytywne wyniki wielu testów, coraz więcej z nich przechodzi do wdrożenia eksperymentów na większą skalę, aby osiągnąć pełne efekty biznesowe z generatywnej AI
Amadeusz Andrzejewski, partner, lider zespołu Data & AI w Polsce, Deloitte
Regulacje i ryzyko to główne wyzwania
Każda transformacja technologiczna wymaga dobrego zrozumienia regulacyjnych skutków wprowadzanych zmian. Jednym z pierwszych obowiązków nakładanych na przedsiębiorców w AI Act jest konieczność regularnego podnoszenia kompetencji pracowników. Zrozumienie technologii i jej skutków w obszarze prawnym - w tym zadbanie o ochronę prywatności, przestrzeganie praw własności intelektualnej czy regulacji sektorowych - to podstawa wdrożenia Trustworthy AI. Jednym z celów dla wprowadzania wewnętrznych ram organizacyjnych dla sztucznej inteligencji jest właśnie zbudowanie zaufania wszystkich zainteresowanych stron: klientów, pracowników, zarządu i partnerów biznesowych
dr Michał Mostowik, adwokat specjalizujący się w zakresie regulacji AI w zespole Deloitte Legal
Subskrypcja:
Otrzymuj powiadomienia o kolejnych informacjach prasowych Deloitte na stronie:
www.deloitte.com/pl/subskrypcje
Nazwa Deloitte odnosi się do jednej lub kilku jednostek Deloitte Touche Tohmatsu Limited, prywatnego podmiotu prawa brytyjskiego z ograniczoną odpowiedzialnością i jego firm członkowskich, które stanowią oddzielne i niezależne podmioty prawne. Dokładny opis struktury prawnej Deloitte Touche Tohmatsu Limited oraz jego firm członkowskich można znaleźć na stronie www.deloitte.com/pl/onas.
Deloitte świadczy usługi audytorskie, konsultingowe, doradztwa podatkowego, prawnego i finansowego klientom z sektora publicznego oraz prywatnego, działającym w różnych branżach. Dzięki globalnej sieci firm członkowskich obejmującej 150 krajów oferujemy najwyższej klasy umiejętności, doświadczenie i wiedzę w połączeniu ze znajomością lokalnego rynku. Pomagamy klientom odnieść sukces niezależnie od miejsca i branży, w jakiej działają. Ponad 244 000 pracowników Deloitte na świecie realizuje misję firmy: wywierać pozytywny wpływ na środowisko i otoczenie, w którym żyją i pracują.