Kluczowymi wyzwaniami pozostają wysokie stopy procentowe oraz koszt finansowania inwestycji
Po dwóch latach niepewności sektor nieruchomości komercyjnych ponownie przejawia optymizm co do najbliższej przyszłości. 60 proc. menadżerów z tej branży przewiduje, że wzrost przychodów ich firm przekroczy 5 proc. rocznie, wynika z raportu “2025 Commercial Real Estate Outlook”, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte. Co więcej, jedynie 7 proc. badanych zakłada dalsze ograniczanie wydatków firm. Mniej restrykcyjna polityka budżetowa może przełożyć się na większą skłonność do inwestowania, m.in. w nowoczesne technologie, takie jak cyfrowy bliźniak czy cyfrowe paszporty renowacji. Tego typu narzędzia są wykorzystywane w procesie osiągania zgodności inwestycji z wymogami środowiskowymi – jedną z kluczowych kwestii dla projektów realizowanych na polskim i europejskim rynku.
Powrót optymizmu
Jedynie 7 proc. respondentów, czyli o ponad 30 pkt. proc. mniej niż w roku poprzednim spodziewa się dalszego ograniczania wydatków firm. Z drugiej strony to koszty są najczęściej wskazywanym czynnikiem ryzyka dla planowanych inwestycji. W przypadku Polski kwestia finansowania projektów jest nawet istotniejsza niż charakterystyczna dla regionu obawa o niekorzystne z punktu widzenia sektora zmiany podatkowe. Sytuacja w branży w znacznej mierze zależeć więc będzie od działań banków centralnych, kondycji światowej gospodarki oraz zmian fiskalnych
Dominik Stojek, partner, lider Grupy Nieruchomościowej oraz szef Zespołu Doradztwa Nieruchomościowego, Deloitte
Nadzieja w przemyśle
Zrównoważony rozwój dzięki technologii
Czynniki ESG stanowią obecnie istotną część strategii rozwojowych firm z sektora nieruchomości komercyjnych. Zarówno polskie, jak i światowe firmy coraz więcej uwagi poświęcają kwestii ryzyka klimatycznego oraz wynikającym z regulacji obowiązkom w zakresie zrównoważonego rozwoju. Zgodność z wymogami środowiskowymi ma istotne znaczenie również w kontekście finansowania projektów. Na znaczeniu zyskują bowiem innowacyjne sposoby pozyskiwania kapitału dla inwestycji, takie jak zielone obligacje czy kredyty, których warunki są powiązane z wynikami w zakresie zrównoważonego rozwoju
Dominik Stojek
Subskrypcja:
Otrzymuj powiadomienia o kolejnych informacjach prasowych Deloitte na stronie:
www.deloitte.com/pl/subskrypcje
Nazwa Deloitte odnosi się do jednej lub kilku jednostek Deloitte Touche Tohmatsu Limited, prywatnego podmiotu prawa brytyjskiego z ograniczoną odpowiedzialnością i jego firm członkowskich, które stanowią oddzielne i niezależne podmioty prawne. Dokładny opis struktury prawnej Deloitte Touche Tohmatsu Limited oraz jego firm członkowskich można znaleźć na stronie www.deloitte.com/pl/onas.
Deloitte świadczy usługi audytorskie, konsultingowe, doradztwa podatkowego, prawnego i finansowego klientom z sektora publicznego oraz prywatnego, działającym w różnych branżach. Dzięki globalnej sieci firm członkowskich obejmującej 150 krajów oferujemy najwyższej klasy umiejętności, doświadczenie i wiedzę w połączeniu ze znajomością lokalnego rynku. Pomagamy klientom odnieść sukces niezależnie od miejsca i branży, w jakiej działają. Ponad 244 000 pracowników Deloitte na świecie realizuje misję firmy: wywierać pozytywny wpływ na środowisko i otoczenie, w którym żyją i pracują.