Z początkiem 2025 roku naukowcy z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych Polskiej Akademii Nauk przy wsparciu Fundacji Umbra Orientis powracają do Egiptu, by kontynuować prace w ramach polsko-egipskiej misji archeologicznej „Mastaba Faraona”. Celem prac misji jest zbadanie grobu faraona Szepseskafa, który znajduje się na terenie starożytnej nekropolii w Sakkarze niedaleko Kairu. Grobowiec, wokół którego narosło wiele teorii i mitów, nie został nigdy szczegółowo zbadany ani zadokumentowany, a szansę jego eksploracji otrzymali właśnie Polacy.
Niezbadany dotąd grobowiec
Nasze prace w Sakkarze to ogromne wyróżnienie dla polskiej nauki i szansa na znalezienie odpowiedzi na kilka pytań, które od wielu pokoleń nurtują naukowców, a są związane z cywilizacją starożytnego Egiptu w jej szczytowej fazie rozwoju - epoką piramid, kiedy wzniesiono „nasz grobowiec”. Archeologia to nie tylko odkrywanie starożytnych artefaktów, grobowców, ale przede wszystkim dbałość o wspólne dziedzictwo światowe, jakim jest starożytny Egipt, to poczucie, iż wiedza naprawdę przekracza granice zarówno te realne, jak i metaforyczne. Dzięki tym badaniom możemy przyczynić się do lepszego zrozumienia i poznania jednej z najstarszych i najważniejszych cywilizacji świata, która leży także u podstaw naszej, europejskiej świadomości.
profesor Teodozja Rzeuska, kierownik polsko-egipskiej misji
Dołącz do misji jako sponsor
Chęć na przeprowadzenie badań archeologicznych w Mastabie Szepseskafa w Sakkarze miało wiele międzynarodowych misji archeologicznych. To, że realizacja tego projektu przypadła naszym naukowcom należy uznać za ogromne wyróżnienie i szansę dla polskiej archeologii. Prowadzenia prac na tak ważnym stanowisku nie byłoby możliwe bez zaufania egipskich władz. Od dawna nie ukrywają tego, że polscy naukowcy są dla nich gwarantem profesjonalizmu i najwyższej jakości prac. Niestety, w przeciwieństwie do misji zagranicznych borykamy się z poważnymi problemami finansowymi. Trudno nam nawet wyobrazić sobie, że realizacja tak ważnego projektu mogłaby zostać zawieszona ze względu na brak funduszy na prowadzenie nawet podstawowych prac.
Doktor Krzysztof Radtke, członek misji
Każda darowizna przybliża polskich naukowców do odkrycia nieznanych kart historii starożytnego Egiptu. Zapraszamy do wsparcia projektu i wkładu w rozwój światowych badań archeologicznych.
Aby wesprzeć misję jednorazowo poprzez wpłatę środków, należy odwiedzić profil zbiórki na platformie Patronite: https://patronite.pl/app/fundraise/cQUlaApVeb6. Organizacje i firmy, które chciałyby wesprzeć projekty archeologiczne długofalowo proszone są o kontakt bezpośrednio z Fundacją Umbra Orientis.
Kontakt dla sponsorów:
Dr Krzysztof Radtke
Tel. 506 042 669
krzysztof.radtke@umbraorientis.pl
Fundacja Umbra Orientis
Kontakt dla mediów:
Radosław Pupiec
Tel. 517 595 218
radoslaw.pupiec@clearcom.pl
Clear Communication Group