Coraz więcej osób zamiast kupować fizyczne prezenty wydaje pieniądze na przeżycia i doświadczenia
Perspektywa wzrostu cen w znacznym stopniu determinuje plany konsumentów w zakresie wydatków związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Jak wynika z raportu 2024 Holiday retail survey przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte, blisko 70 proc. amerykańskich konsumentów zakupy świąteczne zamierza robić w okresach promocyjnych. Zdaniem samych detalistów kwestie cenowe mogą mieć większe znaczenie niż lojalność wobec marek, co może stanowić wyzwanie dla branży. Mimo obaw dotyczących wysokości kosztów przeciętny konsument planuje wydać blisko o jedną dziesiątą więcej niż rok temu.
Promocja przede wszystkim
Mimo że w porównaniu do roku ubiegłego obserwujemy spadek inflacji, to nadal koszty stanowią duże wzywanie zarówno dla amerykańskiego, jak i polskiego konsumenta. W przypadku Polski relatywnie wysokie tempo wzrostu płac realnych w trzecim kwartale br. mogłoby sugerować, że Polacy z nieco większą swobodą podejdą do planowania świątecznego budżetu. Niemniej w badaniach nastrojów konsumentów wciąż widać ostrożność, co może oznaczać, że podobnie jak w USA dużą popularnością mogą cieszyć się okresy promocji przedświątecznych
Aleksander Łaszek, starszy menedżer, Sustainability and Economics, Deloitte
Doświadczenia zamiast dóbr
Konsumenci, dotknięci presją cenową, ostrożniej planują budżet na prezenty, jednocześnie częściej inwestując w wydarzenia towarzyszące świętom, takie jak koncerty, wizyty w restauracjach czy rozrywka domowa. Wzrastają również wydatki na kategorie niezwiązane z prezentami, co wynika z rosnących kosztów w innych obszarach, takich jak żywność. Przy utrzymaniu podobnego poziomu wydatków na prezenty, konsumenci stają się bardziej otwarci na wybór innych marek, w tym marek własnych oraz są skłonni zmieniać sklepy w poszukiwaniu lepszych ofert cenowych. Choć w tym roku nie przeprowadziliśmy osobnych badań w Polsce, obserwujemy w tej części Europy podobne trendy, gdzie konsumenci również coraz częściej wybierają doświadczenia i świadomie optymalizują swoje zakupy w obliczu wzrostu cen
Bartosz Bobczyński, partner, lider Consumer Industry w Europie Centralnej, Deloitte
Subskrypcja:
Otrzymuj powiadomienia o kolejnych informacjach prasowych Deloitte na stronie:
www.deloitte.com/pl/subskrypcje
Nazwa Deloitte odnosi się do jednej lub kilku jednostek Deloitte Touche Tohmatsu Limited, prywatnego podmiotu prawa brytyjskiego z ograniczoną odpowiedzialnością i jego firm członkowskich, które stanowią oddzielne i niezależne podmioty prawne. Dokładny opis struktury prawnej Deloitte Touche Tohmatsu Limited oraz jego firm członkowskich można znaleźć na stronie www.deloitte.com/pl/onas.
Deloitte świadczy usługi audytorskie, konsultingowe, doradztwa podatkowego, prawnego i finansowego klientom z sektora publicznego oraz prywatnego, działającym w różnych branżach. Dzięki globalnej sieci firm członkowskich obejmującej 150 krajów oferujemy najwyższej klasy umiejętności, doświadczenie i wiedzę w połączeniu ze znajomością lokalnego rynku. Pomagamy klientom odnieść sukces niezależnie od miejsca i branży, w jakiej działają. Ponad 244 000 pracowników Deloitte na świecie realizuje misję firmy: wywierać pozytywny wpływ na środowisko i otoczenie, w którym żyją i pracują.