Polscy archeolodzy z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych Polskiej Akademii Nauk, przy wsparciu Fundacji Umbra Orientis, zbliżają się do osiągnięcia celu finansowego umożliwiającego kontynuację prac w ramach misji „Mastaba Faraona”. Z niezbędnych 250 tys. zł udało się zebrać już 110 802 zł. To ważny krok w kierunku realizacji jednego z najambitniejszych projektów w historii polskiej archeologii śródziemnomorskiej.
W kolejnym etapie misji archeolodzy będą eksplorować wnętrze grobowca. Planowane są również prace rekonstrukcyjne zniszczonego, bazaltowego sarkofagu oraz badania pozostałości kaplicy grobowej, która przylega do wschodniej ściany tego monumentalnego obiektu. Naukowcy chcieliby także przeprowadzić wstępne prace archeologiczne w miejscu zalegania hałd pustynnego piasku, czyli po południowej stronie grobowca. Wpłaty od indywidualnych darczyńców umożliwiły dotychczas zebranie niemal połowy niezbędnej kwoty, jednak to wciąż niewystarczająco, aby misja mogła się odbyć.
Każda darowizna przybliża nas do odkrycia nieznanych kart historii. Grobowiec Szepseskafa to miejsce unikalne, pełne zagadek, które od lat pobudzają wyobraźnię archeologów na całym świecie. Dzięki wsparciu darczyńców będziemy mogli kontynuować prace i wnieść nowy wkład w rozwój światowej wiedzy o starożytnym Egipcie. Już teraz chcemy ogromnie podziękować każdej osobie, która postanowiła wesprzeć naszą zbiórkę, nawet symboliczną kwotą.
Profesor Teodozja Rzeuska, kierownik misji „Mastaba Faraona”
Kontakt dla mediów:
Radosław Pupiec
Tel. 517 595 218
radoslaw.pupiec@clearcom.pl
Clear Communication Group