Wzrost obecności kobiet w organach decyzyjnych firm z branży dotyczył każdego z największych indeksów notowanych na GPW
Coraz więcej spółek publicznych z sektora dóbr konsumenckich jest współzarządzanych przez kobiety. W przypadku firm tworzących indeks WIG 20 odsetek członkiń zarządów wzrósł aż o 15 p.p. od 2021 r., wynika z raportu „Women in the boardroom”, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte. W najbliższych latach odsetek ten może być jeszcze większy, m.in. w wyniku rosnącego zapotrzebowania na specjalistów i specjalistki ds. stabilności łańcucha dostaw oraz wpływu czynników ESG na funkcjonowanie podmiotów z branży.
Zróżnicowanie wspiera różnorodność
Sektor dóbr konsumenckich uchodzi za jedną z najbardziej zróżnicowanych pod względem zakresu działalności gałęzi gospodarki. Istotną część tej branży stanowią firmy z sektorów m.in. kosmetycznego, modowego czy dóbr luksusowych. Może to świadczyć o relatywnie wysokim udziale kobiet w organach decyzyjnych spółek konsumenckich. Dalsze zwiększanie odsetka członkiń zarządów i rad nadzorczych firm z branży może być z kolei możliwe dzięki promowaniu kompetencji i indywidualnych predyspozycji zamiast stereotypowego postrzegania zawodów
Anna Rączkowska, partnerka, liderka zespołu ds. sektora dóbr konsumenckich, Deloitte
Nie tylko ESG
Jedną z najważniejszych kwestii dla firm z sektora dóbr konsumenckich jest stabilność łańcuchów dostaw oraz ich zgodność z wytycznymi ESG. Z tego względu firmy poszukują osób, które będą w stanie zarządzić ryzykiem stabilności tego obszaru oraz zapewnią zgodność z wymogami regulacyjnymi. Jednocześnie zauważamy, że w analizowanej branży nie brakuje utalentowanych kobiet i mężczyzn o odpowiednich kompetencjach. Dlatego tak istotne są inwestycje w rozwiązania systemowe, mogące pomóc w dostrzeganiu i rozwoju tych talentów niezależnie od płci i umożliwiające im awans na najwyższe stanowiska
Anna Rączkowska
Subskrypcja:
Otrzymuj powiadomienia o kolejnych informacjach prasowych Deloitte na stronie:
www.deloitte.com/pl/subskrypcje
Nazwa Deloitte odnosi się do jednej lub kilku jednostek Deloitte Touche Tohmatsu Limited, prywatnego podmiotu prawa brytyjskiego z ograniczoną odpowiedzialnością i jego firm członkowskich, które stanowią oddzielne i niezależne podmioty prawne. Dokładny opis struktury prawnej Deloitte Touche Tohmatsu Limited oraz jego firm członkowskich można znaleźć na stronie www.deloitte.com/pl/onas.
Deloitte świadczy usługi audytorskie, konsultingowe, doradztwa podatkowego, prawnego i finansowego klientom z sektora publicznego oraz prywatnego, działającym w różnych branżach. Dzięki globalnej sieci firm członkowskich obejmującej 150 krajów oferujemy najwyższej klasy umiejętności, doświadczenie i wiedzę w połączeniu ze znajomością lokalnego rynku. Pomagamy klientom odnieść sukces niezależnie od miejsca i branży, w jakiej działają. Ponad 244 000 pracowników Deloitte na świecie realizuje misję firmy: wywierać pozytywny wpływ na środowisko i otoczenie, w którym żyją i pracują.