Nowe przepisy wymagają elastyczności i świadomego zarządzania ryzykiem
Rok 2025 będzie sprawdzianem dla firm finansowych, które staną przed wyzwaniem połączenia innowacyjności z nowymi, coraz bardziej wymagającymi regulacjami. Sztuczna inteligencja, płatności cyfrowe i zrównoważone finanse znajdą się w centrum uwagi – wymuszając większą przejrzystość, lepsze zarządzanie ryzykiem i zgodność z normami etycznymi. Tempo zmian będzie wymagało zwiększonego zaangażowania ze strony menedżerów oraz zespołów odpowiedzialnych za strategię i zgodność z przepisami. Instytucje finansowe, które będą się zmagać za tymi wymaganiami narażą się nie tylko na konsekwencje regulacyjne, ale również na osłabienie swojej pozycji na rynku. Jak wynika z raportu firmy doradczej Deloitte EMEA Centre for Regulatory Strategy „Financial Markets Regulatory Outlook 2025” firmy cieszące się wysokim zaufaniem mogą osiągać nawet czterokrotnie wyższą wartość rynkową.
Sektor finansowy stoi przed wyzwaniem rosnącej złożoności regulacyjnej i napięć geopolitycznych. Priorytetem pozostaje stabilność systemu oraz wdrażanie nowoczesnych technologii i adaptacja do zmieniających się warunków. Skuteczna strategia wymaga elastyczności, szybkiego reagowania na zmiany oraz umiejętnego wykorzystania nowych szans rynkowych. Kluczowe stanie się również przemyślane podejście do inwestycji wewnętrznych, zwłaszcza w obliczu presji na wyniki finansowe. Jednocześnie rozwój sztucznej inteligencji otwiera ogromne możliwości, ale wiąże się z koniecznością odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem. Największym wyzwaniem dla Europy i sektora finansowego w kontekście regulacyjnym będzie adaptacja do arbitrażu regulacyjnego oraz zmieniających się warunków, ograniczenia w dostępności usług niebezpiecznych i nieodpowiednich dla poszczególnych klientów (np. krypto aktywa)
Przemysław Szczygielski, partner, lider usług dla sektora finansowego w Polsce, państwach bałtyckich i w Ukrainie, lider zespołu Financial Institutions Risk and Regulatory, Deloitte.
AI Act – kluczowe regulacje i wyzwania wdrożeniowe
Płatności cyfrowe: rewolucja regulacyjna i nowe perspektywy dla rynku
Dostosowanie do dyrektywy PSD3 to przede wszystkim włączenie rozważań regulacyjnych do strategii biznesowych przyjmowanych na lata 2026-2028. Wymaga ona, aby firmy oferowały metody uwierzytelniania płatności dostępne dla wszystkich użytkowników, w tym osób bez smartfonów i o niskich umiejętnościach cyfrowych. Instytucje objęte dyrektywą powinny zatem uwzględnić ten wymóg w swoich strategiach płatności mobilnych i dostosować do nich procesy wewnętrzne. W kontekście zmian w obszarze płatności firmy powinny także rozważyć i wykorzystać szanse jakie dają im szersze inicjatywy cyfrowe wpływające na płatności, m.in. dotyczące akceptacji portfeli tożsamości cyfrowej czy otwarcie dostępu do technologii NFC na urządzeniach mobilnych dostarczanych przez BigTech, co umożliwia rozwój nowych portfeli cyfrowych
Katarzyna Dąbrowska, dyrektor w zespole Financial Institutions Risk and Regulatory, Deloitte.
Finanse a zielona transformacja
Zwiększenie skali finansowania transformacji w kierunku zrównoważonego rozwoju jest kluczowe, szczególnie w obliczu rosnących wyzwań związanych z adaptacją do zmian klimatycznych. Niezbędny poziom finansowania wymaga skoordynowanych działań rządów i sektora prywatnego. Polityki sektorowe, plany dekarbonizacji oraz dostępność publicznych funduszy i zachęt będą odgrywać znaczącą rolę w ukierunkowywaniu strumieni inwestycyjnych. Firmy finansowe muszą być gotowe na wsparcie realizacji celów zrównoważonego rozwoju poprzez przygotowanie odpowiednich procesów kredytowych (uwzględniających ocenę projektu pod kątem zrównoważonego rozwoju ale bez nadmiernych obciążeń dla klienta) oraz zapewnienie kompetencji umożliwiających wsparcie klientów w podejmowaniu odpowiednich decyzji inwestycyjnych, co pomoże im ograniczyć ryzyko związane z udzielonymi kredytami
Paweł Jagłowski, partner w zespole Financial Institutions Risk and Regulatory, Deloitte.
Subskrypcja:
Otrzymuj powiadomienia o kolejnych informacjach prasowych Deloitte na stronie:
www.deloitte.com/pl/subskrypcje
Nazwa Deloitte odnosi się do jednej lub kilku jednostek Deloitte Touche Tohmatsu Limited, prywatnego podmiotu prawa brytyjskiego z ograniczoną odpowiedzialnością i jego firm członkowskich, które stanowią oddzielne i niezależne podmioty prawne. Dokładny opis struktury prawnej Deloitte Touche Tohmatsu Limited oraz jego firm członkowskich można znaleźć na stronie www.deloitte.com/pl/onas.
Deloitte świadczy usługi audytorskie, konsultingowe, doradztwa podatkowego, prawnego i finansowego klientom z sektora publicznego oraz prywatnego, działającym w różnych branżach. Dzięki globalnej sieci firm członkowskich obejmującej 150 krajów oferujemy najwyższej klasy umiejętności, doświadczenie i wiedzę w połączeniu ze znajomością lokalnego rynku. Pomagamy klientom odnieść sukces niezależnie od miejsca i branży, w jakiej działają. Ponad 244 000 pracowników Deloitte na świecie realizuje misję firmy: wywierać pozytywny wpływ na środowisko i otoczenie, w którym żyją i pracują.