Wejście w życie Europejskiego Aktu o Dostępności (EAA) to moment przełomowy dla cyfrowego biznesu. Regulacje, które mają na celu eliminację barier w świecie online, wprowadzają obowiązek dostosowania produktów i usług do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Korzyści takich zmian wykraczają jednak daleko poza tę grupę użytkowników. Intuicyjne, czytelne i funkcjonalne rozwiązania ułatwiają korzystanie z technologii wszystkim – niezależnie od wieku, sytuacji czy zdolności poznawczych. W efekcie dostępność staje się nieodłącznym elementem dobrze zaprojektowanego doświadczenia użytkownika (UX).
Dostępność to nie wybór, to fundament
Zmiana, w kontekście tworzenia produktów cyfrowo dostępnych, to nie jest dobre słowo i powinniśmy je odczarować. Dostępność to po prostu dobrze zaprojektowany interfejs. Dostępny produkt to produkt, który nie wyklucza i zapewnia właściwym poziom jakości doświadczenia użytkownika. Skorzysta na tym każdy, nie tylko osoby z niepełnosprawnościami, bo wymienić możemy szereg przykładów z codziennego życia, gdzie funkcje związane z dostępnością okazują się praktyczne i wartościowe.
Łukasz Okoński, Head of Product Design w Future Mind
Nie tylko osoby z niepełnosprawnościami
Pomysł, projekt, wdrożenie
Tworzenie dostępnych produktów cyfrowych to nie jest praca jednej osoby. Dostępność musi być uwzględniona od pierwszego etapu projektowania, a nie dopiero przy gotowym prototypie. Nie chodzi wyłącznie o interfejs, ale o całe środowisko cyfrowe. Treści są kodem, a kod to UX. Struktura HTML, odpowiednie opisy alternatywne i właściwa hierarchia treści wpływają na czytelność i komfort użytkowania. Paradoksalnie, w pogoni za nowoczesnymi efektami technologicznymi zapomina się o podstawach, a to szkodzi nie tylko osobom z niepełnosprawnościami, ale również neuroatypowym i starszym.
Agata Chmielewska, Accessibility Advocate oraz Senior CX Specialist w InPost
Dostępność cyfrowa a empatia
Jestem osobą słabowidzącą. Podczas pracy korzystam z dodatkowego monitora i czytników ekranowych. Tworząc aplikację, zawsze testujemy ją pod kątem dostępności. Bo projektujemy nie tylko dla innych, ale i dla siebie z przyszłości – każdy z nas kiedyś będzie miał 60, 70 czy 80 lat – i to jest podejście, które pozwala tworzyć lepsze i bardziej uniwersalne produkty.
Piotr Bartkowski, Digital Accessibility Designer
Czy dostępność cyfrowa w biznesie się opłaca?
Dostosowując się do wymagań Aktu o Dostępności zwiększamy zakres działalności, poszerzamy grupę docelową i pokazujemy się jako biznes, który myśli o wszystkich. Ludzie doceniają marki, które myślą o ich potrzebach, co buduje lojalność. To nie tylko osoby ze szczególnymi potrzebami, ale i ich otoczenie, które również docenia rozwiązania, które eliminują bariery i pozwalają na łatwiejsze życie.
Agata Chmielewska, Accessibility Advocate oraz Senior CX Specialist w InPost
Nowe grupy użytkowników nie tylko zostaną przy produkcie, ale staną się jego ambasadorami, polecając go innym, co tworzy organiczny, pozytywny PR marki.
Łukasz Okoński, Head of Product Design w Future Mind
Znam to z własnego doświadczenia. Kiedy znalazłem produkt, który spełniał moje oczekiwania, nie szukałem już dalej. Zyskałem pewność, że działa, a lojalność rośnie z każdym dniem. Jeśli natomiast chodzi o marki, które nie dostosowują się do norm dostępności – jeżeli ja, osoba z niepełnosprawnością, miałbym walczyć o dostępność i przysłowiowo „bić się z koniem” robiąc zakupy na platformie, która nie jest dostępna to prawdopodobnie w to miejsce będą dostępne trzy inne i po prostu pójdę tam. Więc to też jest kwestia utraty klientów na rzecz firm, które te zasady dostępności wdrażają.
Piotr Bartkowski, Digital Accessibility Designer
Materiał powstał na bazie webinaru "Cyfrowy świat dostępny dla wszystkich: Jak EAA zmieni Twoją aplikację w 2025?" zorganizowanego przez firmę doradczo-technologiczną Future Mind. Pełne nagranie z dyskusją ekspertów dostępne jest pod linkiem.
Future Mind, część grupy Solita, to nagradzana spółka doradczo-technologiczna, która od 15 lat tworzy innowacyjne produkty cyfrowe. Zespół Future Mind składa się z ponad 200 specjalistów, w tym doradców biznesowych i technologicznych, analityków, programistów oraz projektantów UX i UI. Dzięki eksperckiej wiedzy i doświadczeniu firma wspiera największe marki w podejmowaniu decyzji strategicznych i zarządzaniu zmianą w obszarze digital oraz rozwoju i utrzymaniu produktów cyfrowych. W projektach łączy potencjał technologii mobilnych i backendowych z silnym zapleczem rozwiązań chmurowych, Data i AI. Współpraca z wyspecjalizowanymi partnerami technologicznymi z całego świata gwarantuje klientom najwyższą jakość w każdym projekcie. Tworzone przez ekspertów Future Mind rozwiązania były wielokrotnie doceniane w konkursach branżowych, a dynamiczny wzrost firmy został wyróżniony przez takie magazyny jak Forbes i Financial Times.
Więcej na stronie: Future Mind • Digital Advisory & Delivery