Sztuczna inteligencja wspiera pracę Polaków na coraz większą skalę, ale zasady jej stosowania w firmach wciąż nie są ujednolicone. Jak wynika z raportu firmy doradczo-technologicznej Future Mind „Jak AI zmienia codzienność Polaków? Sztuczna inteligencja w pracy i życiu osobistym”, blisko 70 proc. pracowników przyznaje, że w ich firmie są wytyczne dotyczące AI, z czego 4 na 10 zawsze ich przestrzega. Z kolei 16 proc. deklaruje, że w ich miejscu pracy nie ma żadnych regulacji. To zróżnicowane podejście wynika m.in. z wielkości firm oraz specyfiki branż, w których operują.
Narzędzie wiedzy
W mniejszych firmach (10–50 pracowników) potrzeby koncentrują się na rozwijaniu kompetencji i zwiększaniu konkurencyjności na rynku pracy, a także na znajdowaniu nowych możliwości biznesowych, takich jak rozwój produktów. Z kolei w mikrofirmach (1–9 pracowników) kluczową rolą sztucznej inteligencji jest zmniejszenie nakładu pracy, co pozwala lepiej zarządzać czasem i obowiązkami. Różnorodność potrzeb i zastosowań tej technologii pokazuje, że AI może być elastycznym narzędziem, które zarówno wspiera bieżące procesy, jak i stymuluje rozwój oraz innowacje. Warto jednak zauważyć, że sposób jej wykorzystywania w pracy różni się nie tylko w zależności od wielkości firmy, ale także od specyfiki branży, w której działa dana organizacja.
AI w branżach
Z naszego badania wynika, że Polacy najczęściej wykorzystują AI do automatyzacji zadań, wsparcia kreatywności i analizy danych. Dzięki temu ich praca staje się bardziej efektywna. Tylko 6 proc. badanych przyznaje, że technologia pozwala zmniejszyć potrzebę zatrudniania nowych pracowników. To najrzadziej wskazywana odpowiedź, co pokazuje, że AI głównie wspiera ludzi, zamiast ich zastępować. Wraz z jej rosnącą obecnością w różnych branżach ważne jest jej odpowiedzialne i świadome wykorzystywanie. Obejmuje to ochronę danych oraz przestrzeganie zasad etyki, praw autorskich i odpowiedzialności biznesowej.
Emil Waszkowski, Head of Strategy w Future Mind
Kto zna reguły?
Największą świadomość w tym zakresie mają pracownicy średnich firm – 46 proc. konsekwentnie stosuje się do zasad. Brak wiedzy o istnieniu wytycznych jest jednak szczególnie widoczny w dużych organizacjach – 20 proc. ich pracowników przyznaje, że nie wie, czy firma je posiada. Z kolei brak formalnych regulacji najczęściej deklarują zatrudnieni w mikroprzedsiębiorstwach – 23 proc. W najmniejszych firmach często panuje też przekonanie, że zasady dotyczące AI nie mają większego znaczenia, co może wynikać z mniej formalnych struktur lub braku potrzeby ich wdrażania.
Ankietowani w naszym badaniu w większości są świadomi wytycznych lub polityki pracodawcy w zakresie korzystania z GenAI. Jednak fakt, że nadal istotny odsetek pracowników nie zna zasad jej stosowania lub przestrzega ich jedynie okazjonalnie, pokazuje poważne wyzwanie dla firm – skuteczne wdrożenie zasad dot. AI do codziennej pracy. Tym bardziej że 10 proc. aktywnych zawodowo Polaków korzysta z AI codziennie, a 18 proc. przynajmniej raz w tygodniu. Bez zapewnienia przez pracodawców odpowiednich szkoleń i narzędzi spełniających standardy bezpieczeństwa danych trudno mówić o bezpiecznym oraz odpowiedzialnym wdrażaniu tej technologii w miejscu pracy. Inaczej polityka korzystania z AI jest tylko martwym dokumentem w bazie wiedzy firmy.
Emil Waszkowski, Head of Strategy w Future Mind
Wytyczne pod lupą
Sztuczna inteligencja już nie jest technologią niszową, a jej rola w różnych sektorach dynamicznie rośnie. Wprowadzenie procedur i jasnych zasad jej stosowania to naturalny krok, który pozwala organizacjom minimalizować ryzyka oraz maksymalizować korzyści. Dzięki temu AI może być skutecznie dostosowywana do specyfiki firmy, a pracownicy mogą wykorzystywać jej potencjał w sposób bezpieczny i kontrolowany.
Badanie “Jak AI zmienia codzienność Polaków? Sztuczna inteligencja w pracy i życiu osobistym” zostało przeprowadzone przez SW Research na zlecenie Future Mind metodą badania ilościowego CAWI na panelu online w dniach 25.10 – 05.11.2024, próba N=1020.
Future Mind, część grupy Solita, to nagradzana spółka doradczo-technologiczna, która od 15 lat tworzy innowacyjne produkty cyfrowe. Zespół Future Mind składa się z ponad 200 specjalistów, w tym doradców biznesowych i technologicznych, analityków, programistów oraz projektantów UX i UI. Dzięki eksperckiej wiedzy i doświadczeniu firma wspiera największe marki w podejmowaniu decyzji strategicznych i zarządzaniu zmianą w obszarze digital oraz rozwoju i utrzymaniu produktów cyfrowych. W projektach łączy potencjał technologii mobilnych i backendowych z silnym zapleczem rozwiązań chmurowych, Data i AI. Współpraca z wyspecjalizowanymi partnerami technologicznymi z całego świata gwarantuje klientom najwyższą jakość w każdym projekcie. Tworzone przez ekspertów Future Mind rozwiązania były wielokrotnie doceniane w konkursach branżowych, a dynamiczny wzrost firmy został wyróżniony przez takie magazyny jak Forbes i Financial Times.
Więcej na stronie: Future Mind • Digital Advisory & Delivery