Wakacje to dla wielu dzieci pierwsza praktyczna lekcja zarządzania własnym budżetem i budowania samodzielności. Z najnowszego badania marki BLIK zrealizowanego przez IBRiS wynika, że aż 84 proc. rodziców przekazuje swoim dzieciom dodatkowe pieniądze na czas letnich wyjazdów. Coraz częściej nie są to już jednak banknoty wkładane do kieszeni, a szybki przelew na telefon BLIK, który był najczęściej wskazywaną metodą dawania kieszonkowego – korzysta z niej 26 proc. badanych. W tle wakacyjnych decyzji finansowych wyraźnie widać jednak presję rówieśniczą – aż 68 proc. opiekunów przyznaje, że dziecko prosiło o pieniądze na rzecz lub aktywność, z której korzystali już ich koledzy lub koleżanki.
Mama częściej planuje, a tata reaguje
Kieszonkowe przenosi się do telefonu
Kieszonkowe to już nie tylko drobne
Mały wydatek, duże znaczenie
Jak wesprzeć akcję?
O badaniu:
Badanie zostało zrealizowane przez IBRiS na zlecenie BLIKA w dniach 19-21 czerwca 2026 roku. Przeprowadzono je metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) na ogólnopolskiej próbie 359 rodziców i opiekunów deklarujących posiadanie dzieci na utrzymaniu.
***
BLIK to powszechny standard płatności mobilnych. Możliwość skorzystania z BLIKA w aplikacjach bankowości mobilnej ma obecnie praktycznie każdy z klientów krajowych instytucji płatniczych oferujących aplikację mobilną. Za rozwój systemu odpowiada spółka Polski Standard Płatności (PSP). PSP stale rozwija możliwości BLIKA tak, aby system był jak najbardziej funkcjonalny dla jego użytkowników. Udziałowcami spółki PSP są: Alior Bank, Bank Millennium, Erste Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski oraz Mastercard.
Kontakt dla mediów:
Klaudia Rombalska
Biuro prasowe BLIK
klaudia.rombalska@clearcom.pl

