- Wczoraj ruszyła akcja protestacyjna mediów w sprawie nowelizacji ustawy o prawie autorskim. Ponad 350 mediów z całej Polski, Izba Wydawców Prasy, Stowarzyszenie Dziennikarzy i Wydawców Repropol, Związek Pracodawców Wydawców Cyfrowych, Stowarzyszenie Gazet Lokalnych oraz Stowarzyszenie Mediów Lokalnych apelują do polityków o wprowadzenie poprawek, które wzmacniają wydawców w negocjacjach z big techami, m.in. Googlem, Metą czy Microsoftem dotyczących wynagrodzeń za wykorzystywane przez nich treści. Pod koniec czerwca Sejm odrzucił proponowane przez wydawców i dziennikarzy poprawki, teraz nowelizacja ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych trafiła do Senatu, który zbiera się na posiedzeniu w tej sprawie w przyszłym tygodniu. W komisji kultury i środków przekazu dyskusja nad ustawą odbędzie się 9 lipca. W obecnym kształcie przepisy są tak skonstruowane, że big techy będą mogły potencjalnie latami przeciągać negocjacje z wydawcami. Ponadto, ustawa nie zobowiązuje koncernów do przekazania mediom prawdziwych informacji o tym, ile zarabiają na ich treściach. Zatem może być trudno ustalić adekwatne stawki wynagrodzenia dla wydawców.
- Komisja Europejska zaakceptowała zmiany w wartym miliardy euro polskim KPO. Gabinet Donalda Tuska przedłożył je Brukseli 30 kwietnia. Dotyczą m.in. większego dofinansowania dla rolników i szpitali powiatowych. W korekcie zrezygnowano także ze wzbudzającego kontrowersje podatku od aut spalinowych – w zamian w KPO znajdą się dopłaty do zakupu aut elektrycznych. To nie ostatnia korekta, jakiej chce polski rząd. Jak zapowiedziała niedawno szefowa resortu funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, kolejna rewizja ma dotyczyć zapisów poświęconych reformie planowania przestrzennego. W pierwotnie wynegocjowanym dokumencie zapisano, że do 2026 r. 80 proc. gmin ma mieć tzw. plany ogólne (to nowe narzędzie planowania przestrzennego). Polski rząd chce, by zamiast przyjęcia planów wystarczyło wpisanie ich do Biuletynów Informacji Publicznej poszczególnych gmin. W przyjętym terminie instytucje, z którymi gminy muszą takie plany konsultować, nie zdążą ich zaopiniować.
- Partia Konserwatywna po 14 latach rządów przegrała wybory do Izby Gmin. Brytyjskie wybory przyniosły prawdziwe trzęsienie ziemi. Nowym premierem będzie Keir Starmer z Partii Pracy, która zdobyła xx miejsc w Izbie Gmin.
- Komisja Europejska wprowadza od dziś tymczasowe cła na chińskie samochody elektryczne z powodu nieuczciwego subsydiowania tego sektora przez Pekin. Jeśli w ciągu czterech miesięcy państwa członkowskie nie sprzeciwią się tej decyzji, UE może jesienią tego roku nałożyć te taryfy na stałe. Decyzja o tymczasowych cłach została ogłoszona w czwartek w Dzienniku Urzędowym UE. Dokument liczy ponad 200 stron, co czyni go najdłuższą decyzją tego rodzaju w historii UE. KE zaznacza, że celem jest ochrona europejskiego przemysłu. Komisja Europejska zdecydowała o nałożeniu indywidualnych ceł na trzy chińskie firmy objęte postępowaniem: BYD (17,4 proc.), Geely (20 proc.) oraz SAIC (38,1 proc.). Inne firmy produkujące pojazdy elektryczne w Chinach, które współpracowały w dochodzeniu, będą objęte średnią stawką 21 proc. Dotyczy to również europejskich firm produkujących w Chinach i eksportujących do UE. Będzie to dodatkowo obowiązywało obecne unijne cła na pojazdy elektryczne wynoszące 10 proc. To nie jedyne działanie chroniące kraje unijne przed napływem towarów z Chin. Komisja Europejska planuje znieść próg 150 euro, poniżej którego zakupy spoza UE są zwolnione z cła. Uderzy to w falę przesyłek z zakupami z chińskich platform internetowych, takich jak Temu, Shein czy AliExpress.
- Po głośnej debacie z Donaldem Trumpem jedna trzecia demokratów uważa, że prezydent USA Joe Biden powinien zrezygnować z kandydowania w wyborach prezydenckich. Ostatni sondaż Reuters/Ipsos pokazuje jednak, że żaden z prominentnych demokratów nie radzi sobie lepiej niż Biden w hipotetycznym starciu z Trumpem. Według sondażu zarówno Trump, jak i Biden utrzymują poparcie 40 proc. zarejestrowanych wyborców. To sugeruje, że Biden nie stracił na popularności od czasu debaty. Spośród czołowych demokratów, tylko Michelle Obama, żona byłego prezydenta Baracka Obamy, wyprzedziła Bidena i prowadzi z Trumpem 50 proc. do 39 proc. w hipotetycznym pojedynku. Michelle Obama wielokrotnie powtarzała jednak, że nie zamierza kandydować na prezydenta. Z kolei sam prezydent miał zapewnić najbliższych współpracowników i najbardziej wpływowych działaczy Partii Demokratycznej, że mimo że zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji, nie zamierza rezygnować z kandydowania.
- Ministerstwo Rozwoju i Technologii rozpoczęło realizację projektu wsparcia cyfrowej transformacji polskich firm. Przedsięwzięcie będzie polegało na elektronizacji umów i dokumentów kadrowych oraz modernizacji istniejącej e-usługi składania i odbierania drogą elektroniczną dokumentów za pośrednictwem systemu Biznes.gov.pl. Dzięki nowym funkcjonalnościom użytkownicy serwisu będą mogli wystawiać i zawierać umowy z pracownikami lub zleceniobiorcami oraz wymieniać inne dokumenty kadrowe. W systemie Biznes.gov.pl zostanie m.in. poszerzony katalog sposobów realizacji płatności w usługach (o BLIK i karty płatnicze), a także nastąpi integracja z nowo utworzonym Systemem Technicznym Jednolitego Portalu Cyfrowego (Single Digital Gateway – SDG). Dzięki temu polskie przedsiębiorstwa będą miały łatwiejszy dostęp do usług o charakterze transgranicznym. Całkowity koszt projektu wyniesie 44,8 mln zł, z czego 35,7 mln zł pochodzić będzie z dofinansowania z programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy. Projekt będzie realizowany do 31 marca 2027 r.
- 9 –11 lipca – szczyt NATO w Waszyngtonie
- 11-12 lipca – kolejne posiedzenie Sejmu
- 16 lipca – pierwsze posiedzenie Parlamentu Europejskiego