- Premier Indii Narendra Modi spotkał się z wczoraj w Warszawie z premierem Donaldem Tuskiem. Podczas wspólnej konferencji obaj zaznaczyli, że relacje między Indiami a Polską są „coraz lepsze”. Premierzy poinformowali, że status między krajami zostanie podniesiony do „partnerstwa strategicznego”. Modi zadeklarował poszerzanie współpracy gospodarczej między Indiami a Polską - przede wszystkim przy odnawialnych źródłach energii, przetwórstwie żywności oraz w ramach przemysłu obronnego. Premier Indii spotkał się także z prezydentem Andrzejem Dudą oraz z byłym wicepremierem i byłym ministrem finansów Leszkiem Balcerowiczem, a także z przedstawicielami firm IT i sportowcami. To pierwsza wizyta premiera Indii od 45 lat. Po wizycie w Polsce premier Indii udał się do Kijowa, gdzie dziś będzie rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Spotkanie szefa indyjskiego rządu z Zełenskim odbędzie się zaledwie kilka tygodni po jego rozmowach z Władimirem Putinem w Moskwie. Modi spotkał się z dyktatorem Rosji w pierwszej połowie lipca - w czasie, gdy rosyjska rakieta uderzyła w szpital dziecięcy Ochmatdyt w Kijowie. W stolicy Ukrainy zginęło wtedy ponad 30 osób. Zełenski ocenił wówczas, że wizyta Modiego w Moskwie w takim dniu i uściski z Putinem były „wielkim rozczarowaniem i ogromnym ciosem dla wysiłków na rzecz pokoju”.
- Premier Donald Tusk spotkał się wczoraj wieczorem z liderami ugrupowań, które tworzą koalicję rządzącą. Rozmowy miały dotyczyć „nowego otwarcia” przed rocznicą wyborów parlamentarnych 15 października. Każde z ugrupowań rządowych miało przedstawić najważniejsze dla siebie priorytety. I tak np. dla PSL najistotniejsze są reforma składki zdrowotnej, wprowadzenie programu "akademik za złotówkę", uchwalenie projektu ustawy o wychowaniu patriotycznym czy kwestie dotyczące mieszkalnictwa. Postulaty te częściowo zazębiają się z priorytetami Polski 2050. Dla partii Szymona Hołowni w tej chwili priorytetem jest również reforma składki zdrowotnej. Drugim istotnym tematem dla tej formacji ma być kwestia cen energii i spraw związanych z transformacją energetyczną. Polska 2050 chce, by do końca roku przyjęta została ustawa, która ma regulować rozwój energetyki wodorowej w Polsce, a także ustawa o odnawialnych źródłach energii. Ambitne plany zamierzała też zgłosić Lewica. Na stole miała się znaleźć kwestia polityki mieszkaniowej, związki partnerskie, podwyższenie zasiłku pogrzebowego i ozusowanie umów śmieciowych lub przynajmniej zaliczenie ich do stażu pracy. Dyskusja liderów miała dotyczyć także projektu ustawy budżetowej na 2025 rok, nad którą prace finalizuje resort finansów. W przyszłym tygodniu projekt ma stanąć na rządzie, a następnie - najpóźniej do końca września - musi trafić do Sejmu. Według nieoficjalnych informacji mowa miała być również o rekonstrukcji rządu, by odwrócić uwagę od niewystarczającej liczby zrealizowanych obietnic wyborczych.
- Prokuratura Krajowa prowadząca śledztwo w sprawie nieprawidłowości w Rządowej Rezerwie Rezerw Strategicznych przedstawiła zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej byłemu jej prezesowi Michałowi K. i twórcy marki odzieży patriotycznej Red is Bad Pawłowi Sz. Sąd zdecydował już o tymczasowym aresztowaniu Michała K., jednak z uwagi na niemożność ustalenia jego miejsca pobytu lada dzień wydany zostanie wystawiony za nim list gończy. Michał K. był jednym z najbliższych współpracowników ówczesnego premiera Mateusza Morawieckiego. To z jego nadania został prezesem Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Pod rządami Michała K. z RARS miano wyprowadzać setki milionów złotych, m.in. na środki mające służyć walce z pandemią i pomoc Ukrainie.
- Sławomir Mentzen będzie kandydatem Konfederacji na prezydenta Polski w przyszłorocznych wyborach. Konfederacja jako pierwsza poinformowała opinię publiczną kogo zamierza wystawić w tym wyścigu. Poseł Mentzen ma 37 lat. Jest doktorem nauk ekonomicznych i doradcą podatkowym. Zapowiada, że jego program wyborczy będzie maksymalnie „konfederacyjny”. Pierwotnie politycy Konfederacji opowiadali się za ideą prawyborów po prawej stronie sceny politycznej, ale obecnie uważają, że w warunkach polskich nie mają one większego sensu. Według analityków to, że już dziś poznaliśmy nazwisko kandydata Konfederacji wynika z tego, że Mentzen będzie potrzebował więcej czasu na zmianę swojego wizerunku niż inni kandydaci.
- Kamala Harris została oficjalną kandydatką demokratów w wyborach. 5 tysięcy delegatów na konwencję wyborczą Partii Demokratycznej w Chicago symbolicznie oddało swoje głosy, aby zatwierdzić nominację Harris na kandydatkę na urząd prezydenta USA i jej kandydata na wiceprezydenta Tima Walza. Jednym z najważniejszym punktów konwencji były wystąpienia Baracka i Michelle Obamów, którzy z entuzjazmem poprali obecną wiceprezydentkę. Na Harris głosy oddali wszyscy delegaci z 57 stanów i terytoriów zamorskich, a także reprezentujących Amerykanów głosujących za granicą.
- 23-29 sierpnia – Campus Polska
- 11-13 września – pierwsze posiedzenie Sejmu po wakacjach parlamentarnych