- Donald Trump zdobył aż 294 głosy elektorskie (na 270 wymaganych), z kolei Kamala Harris – 223. Prezydent elekt zebrał też aż o 5 mln głosów wyborców więcej niż kandydatka Demokratów, poprawiając swoje wyniki z ubiegłych lat. Niewątpliwie to miażdżąca przewaga. Republikanie po wygranej ich kandydatów w Wirginii Zachodniej i Ohio zdobyli także przewagę w Senacie – 51 mandatów. Mają też poważne szanse na zdobycie większości w Izbie Reprezentantów. Po wygranej Donalda Trumpa prezydent Francji Emmanuel Macron zaproponował, aby 27 państw członkowskich Unii Europejskiej koordynowało swoją strategię dotyczącą tego, jak wzmocnić Europę. Strategia ta powinna dotyczyć nie tylko kwestii bezpieczeństwa i dalszego wsparcia dla Ukrainy, ale również kwestii gospodarczych. Wśród obietnic wyborczych Trump przedstawił plan nałożenia ogólnych ceł na wszystkie produkty zagraniczne sprowadzane do Stanów Zjednoczonych, co, jeśli zostanie uchwalone, może spowodować duże straty w uzależnionej od eksportu gospodarce Europy. Z kolei jego nieprzejednana polityka wobec Chin może zmusić Pekin do przekierowania przepływów handlowych do Europy i sprowadzenia nowej fali tanich towarów, które jeszcze bardziej zachwieją konkurencją rynkową. Między innymi o tym rozmawiali wczoraj przywódcy 40 krajów europejskich w Budapeszcie w ramach Europejskiej Wspólnoty Politycznej.
- Niemiecka koalicja rządząca rozpadła się, a to oznacza przedterminowe wybory w marcu przyszłego roku. Kanclerz Olaf Scholz zdymisjonował w środę ministra finansów Christiana Lindnera, lidera partii liberalnej FDP, która wchodzi w skład trójpartyjnej koalicji rządzącej. Scholz zapowiedział, że zwróci się do Bundestagu o wotum zaufania tak, by głosowanie odbyło się 15 stycznia. Jeśli Bundestag go nie udzieli i podejmie decyzję o nowych wyborach, mogłyby się one odbyć najpóźniej pod koniec marca. Olaf Scholz mógłby potencjalnie nadal rządzić w rządzie mniejszościowym, ale nie ma większości, aby uchwalić budżet, co zwiększa prawdopodobieństwo wotum nieufności i przedterminowych wyborów. FDP jest najmniejszą partią w koalicji i ma obecnie zaledwie 4 procent poparcia – poniżej progu wyborczego. Następne wybory federalne miały się odbyć we wrześniu 2025. Niemcy są największą gospodarką w Europie. Rozpad koalicji rządzącej i szybkie przedterminowe wybory oznaczają paraliż rządu w niezwykle trudnej sytuacji międzynarodowej i krajowej. Rosnące w siłę partie radykalne prawicowa AfD i skrajnie lewicowy Sojusz Sahry Wagenknecht mogą się stać języczkiem u wagi przy tworzeniu nowego rządu po przyszłorocznych wyborach. Obie te partie są prorosyjskie i antyimigranckie.
- Sejm przyjął ustawę o opodatkowaniu wyrównawczym. W środę izba niższa parlamentu przegłosowała przepisy wprowadzające podatek, którym objęte zostaną największe przedsiębiorstwa działające zarówno w kraju, jak i za granicą. Według projektu opodatkowaniu podlegać będą jednostki składowe grup międzynarodowych lub krajowych, jeśli w co najmniej dwóch z czterech lat poprzedzających dany rok podatkowy osiągnęły one przychód grupowy na poziomie 750 mln euro. Zawarta w ustawie definicja określa grupę międzynarodową jako taką, w przypadku której co najmniej jedna jednostka czy zakład zlokalizowany jest poza Polską. Za grupę krajową uznaje się tę, której wszystkie jednostki i zakłady są zlokalizowane na terenie Polski. Przedsiębiorstwa, które spełniają kryteria ustawy będą miały obowiązek oszacowania wysokości uzyskanego dochodu oraz wysokości zapłaconych podatków. Umożliwi to przeprowadzenie testu efektywności podatkowej i jeśli wykaże on, że efektywna stawka podatku będzie niższa niż 15 proc. to dany podmiot będzie musiał zapłacić podatek wyrównawczy. Według wiceministra finansów Jarosława Nenemana nowe przepisy dotyczyć będą 40 głównych spółek razem z ich filiami, co przekłada się na ok 7 tys. podmiotów gospodarczych. Projekt implementuje do polskiego prawa przepisy unijnej dyrektywy ws. zapewnienia globalnego minimalnego opodatkowania międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych w Unii Europejskiej. Teraz ustawa trafi do Senatu, który ma 30 dni na podjęcie decyzji w tej sprawie. Projektowana ustawa ma wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.
- Już prawie 50 tys. przedsiębiorców złożyło wnioski do ZUS o zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Z jednomiesięcznych wakacji składkowych może skorzystać każdy mikroprzedsiębiorca wpisany do CEIDG. To ci przedsiębiorcy, którzy prowadzą jednoosobowe działalności gospodarcze lub zatrudniają do 9 osób. Warunkiem skorzystania z preferencji jest także pozostawanie poniżej rocznego limitu przychodu z 2022 lub 2023 r. ustalonego na 2 mln mln. Przedsiębiorca, który chce sięgnąć po wakacje składkowe, nie może także być beneficjentem pomocy publicznej, której wysokość w poprzednich trzech latach przekraczałaby w sumie 300 tys. euro. Zwolnienie obejmuje składki od najniższej podstawy wymiaru, która obowiązuje osobę prowadzącą działalność. Ulga nie dotyczy składki zdrowotnej ani składek, które przedsiębiorca ma obowiązek opłacać za inne osoby, np. pracowników, zleceniobiorców czy współpracowników. Składki objęte zwolnieniem zostaną sfinansowane z budżetu państwa i będą wliczać się do przyszłej emerytury czy renty. Ulga ta stanowi pomoc de minimis, dlatego we wniosku przedsiębiorca będzie podawał informacje na temat innych form pomocy publicznej, z których korzystał.
- Sejm zajął się po raz kolejny ustawą, która częściowo dekryminalizuje pomoc w aborcji. To kompromisowy projekt, który przepadł w głosowaniu w lipcu 2024 r. Zakłada on: zniesienie odpowiedzialności karnej za pomoc w aborcji w całości, bez względu na wiek ciąży, zniesienie odpowiedzialności karnej za przerwanie cudzej ciąży do 12. tygodnia, zniesienie odpowiedzialności karnej za przerwanie cudzej ciąży po 12. tygodniu pod warunkiem wad płodu oraz pod warunkiem że aborcję wykonuje lekarz lub pielęgniarka, lub położna oraz zniesienie odpowiedzialności karnej za przerwanie cudzej ciąży, jeśli jest to skutkiem procedury medycznej (leczenie, diagnostyką, pielęgnacja) zmierzającej do uratowania zdrowia lub życia kobiety. Podczas głosowania, które ma się odbyć dziś, kluczowe będą głosy posłów PSL. To ugrupowanie zahamowało w lipcu 2024 r. przyjęcie ustawy. Jak sygnalizują posłowie koalicji rządzącej, zdanie części PSL-u miało ulec zmianie. Według zapowiedzi w PSL nie będzie dyscypliny w tej sprawie. Projekt w I czytaniu ma szansę zyskać dość głosów, by trafić do prac w komisji sejmowej.
- Ministerstwo Finansów opublikowało projekt ustawy wprowadzającej obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) od 2026 roku. Decyzję o przesunięciu terminu ogłoszono w kwietniu, po audycie wykazującym, że wcześniejsze wdrożenie mogłoby skutkować paraliżem gospodarczym. Ustalono, że dla dużych firm system będzie obowiązkowy od 1 lutego 2026 r., a dla pozostałych podmiotów – od 1 kwietnia 2026 r. Nowe zasady obejmują m.in. wystawianie faktur na kasach rejestrujących, co będzie możliwe wyłącznie do 31 lipca 2026 roku, podobnie jak korzystanie z numeru KSeF przy realizacji płatności, które do tego czasu pozostanie nieobowiązkowe. Podatnicy będą mogli stosować tryb offline dobrowolnie do 31 grudnia 2026 roku; po tej dacie tryb offline będzie dostępny wyłącznie podczas awarii systemu. Dla mikroprzedsiębiorców przewidziano odroczenie obowiązku korzystania z KSeF – od kwietnia do 30 września 2026 roku przedsiębiorcy, których faktury nie przekraczają 450 zł (a miesięczny obrót nie przekracza 10 000 zł), będą zwolnieni z użycia KSeF. Projekt ustawy przewiduje także możliwość dobrowolnego wystawiania faktur w KSeF dla osób prywatnych, przy czym podatnik będzie zobowiązany do zapewnienia nabywcy dostępu do dokumentu.
- Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że od 2025 roku rozszerzy obowiązkowe badania medycyny pracy w ramach przekształconego programu „Profilaktyka 40 plus”. Zgodnie z zapowiedzią nowe badania obejmą m.in. lipidogram, poziom cukru oraz wskaźnik BMI. Będą one wymagane dla wszystkich pracowników, co ma na celu zwiększenie profilaktyki zdrowotnej i wczesne wykrywanie problemów zdrowotnych. W przypadku przystąpienia danej przychodni do programu, badania te będą bezpłatne dla pracodawców, ponieważ ich koszt pokryje budżet państwa. Jeśli jednak przychodnia zdecyduje się nie uczestniczyć w programie, koszty nowych badań obciążą pracodawców, co powinno zachęcić placówki do dołączenia, by zachować konkurencyjność. W ramach programu przewidziano także dodatkowe, dobrowolne badania profilaktyczne, takie jak mammografia, cytologia, oznaczenie PSA oraz RTG płuc. Te badania również będą finansowane przez państwo. Zgodnie z deklaracjami nowe regulacje planowane są na styczeń 2025 r., choć możliwe są opóźnienia wynikające z potrzeby integracji systemów NFZ i medycyny pracy.
- 8 listopada - nieformalne spotkanie Rady Europejskiej w Budapeszcie
- 19-21 listopada - kolejne posiedzenie Sejmu