
- Po Niemczech teraz Francja przeżywa kryzys rządowy. Francuski parlament głosami 331 posłów uchwalił wniosek o wotum nieufności dla rządu Michela Barniera, który sprawował swój urząd od 5 września tego roku. Wotum nieufności to efekt próby przeprowadzenia ustawy budżetowej poza debatą parlamentarną, co dopuszcza francuska konstytucja, jednocześnie otwierając możliwość głosowania nad umocowaniem rządu wprowadzającego ustawy bez poparcia większości parlamentarnej. Zgodnie z przepisami Michel Barnier złoży dymisję na ręce prezydenta Emmanuela Macrona. Według Reutersa prezydent Emmanuel Macron zamierza szybko powołać nowego premiera, jeszcze przed sobotą. Bowiem tego dnia na otwarcie po remoncie Katedry Notre Dame zjeżdżają do Paryża politycy z wielu krajów, między innymi prezydent elekt Donald Trump. Turbulencje wokół nowego rządu mogą potrwać nawet do połowy przyszłego roku. Dopiero wtedy mogą być przeprowadzone nowe wybory parlamentarne. Mimo że gabinet Barniera to pierwszy francuski rząd, który otrzymał wotum nieufności od ponad 60 lat, istnieją scenariusze na taką sytuację. Jeśli jeszcze w grudniu uformuje się nowy rząd, może on przed końcem roku złożyć nowy projekt budżetu do procedowania w zwykłym trybie. Gdyby to się nie udało, nowy rząd lub stary rząd funkcjonujący w trybie „spraw bieżących” może złożyć tzw. ustawę specjalną, przedłużającą zapisy budżetu za 2024 r. na okres do uchwalenia nowej ustawy budżetowej. Dopiero gdyby projekt takiej specjalnej ustawy został odrzucony, może dojść do „zatrzaśnięcia rządu” (government shutdown). To z kolei może stać się podstawą do uruchomienia art. 16 konstytucji, czyli przekazania pełni władzy prezydentowi Republiki.

- Magdalena Biejat jest najbardziej prawdopodobną kandydatką Lewicy na urząd prezydenta Polski. Formalnie Lewica ma ogłosić jej nazwisko 15 grudnia. Magdalena Biejat jest senatorem i wicemarszałkiem Senatu z ramienia Lewicy. Do niedawna była we władzach Partii Razem. W 2018 r. bez powodzenia kandydowała do Rady Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy z list KWW Jana Śpiewaka – Wygra Warszawa. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 r. również bezskutecznie kandydowała z ramienia koalicji Lewica Razem. W latach 2019-2023 była posłanką na Sejm. W wyborach samorządowych w 2024 roku była też kandydatką Lewicy na prezydenta Warszawy. Uzyskała wtedy 12,86 proc. głosów i zajęła trzecie miejsce. Magdalena Biejat jest absolwentką socjologii na Uniwersytecie w Grenadzie. Ukończyła też studia podyplomowe z zarządzania organizacjami pozarządowymi organizowane przez Collegium Civitas w Warszawie i Instytut Studiów Politycznych PAN. Od początku jej nazwisko pojawiało się wśród potencjalnych kandydatur obok nazwiska Agnieszki Dziemianowicz-Bąk. Ostatecznie ministra rodziny, pracy i polityki społecznej wybrała pracę w rządzie.
- Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o VAT. Nowe prawo wejdzie w życie od 1 kwietnia 2025 r. Nowelizacja zakłada m.in. przedłużenie stosowania tzw. mechanizmu odwrotnego obciążenia VAT (zgodnie z którym to nabywca, a nie sprzedawca, jest odpowiedzialny za rozliczenie podatku VAT) – dotyczy to gazu, energii elektrycznej oraz usług związanych z przenoszeniem uprawnień do emisji gazów cieplarnianych – do 31 grudnia 2026 roku. Nowe przepisy doprecyzowują i uspójniają regulacje w obszarze stawek VAT m.in.: przedłużenia stosowania stawki VAT 8% dla wyrobów medycznych, utrzymania stawki obniżonej na towary rolnicze objęte czasowo stawką 8% na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów. Zmiany wprowadzono także w zakresie podatku akcyzowego. W projekcie znalazły się także zapisy znoszące obowiązek integracji kas rejestrujących online z terminalem płatniczym, ale utrzymane zostaje raportowanie danych dotyczących transakcji płatniczych przez agentów rozliczeniowych.
- Dotychczasowa prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska jest obecnie sędzią Trybunału Konstytucyjnego kierującą pracami TK. Zrzekła się bowiem tego stanowiska. Dziś Zgromadzenie Ogólne sędziów ma wybrać nowego prezesa. Zgodnie z ustawą, zgromadzenie sędziów w takim przypadku może zwołać sędzia kierujący pracami TK, nie prezes. Robi to sędzia z najdłuższym stażem, czyli w tym przypadku Julia Przyłębska. Zgodnie z prawem, prezesa Trybunału Konstytucyjnego powołuje prezydent spośród kandydatów przedstawionych mu przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów TK. Zgromadzenie ma na to miesiąc od dnia, w którym powstał wakat, czyli - w obecnej sytuacji - do końca grudnia. Przyłębska, która jest sędzią TK od grudnia 2015 r., została powołana na prezesa Trybunału 21 grudnia 2016 r. przez prezydenta Andrzeja Dudę.
- Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło, że od 1 stycznia 2025 r. załatwianie spraw urzędowych stanie się prostsze, dzięki wprowadzeniu usługi e-Doręczeń. Usługa ta umożliwi wysyłanie i odbieranie korespondencji urzędowej online, co pozwoli uniknąć kolejek i zaoszczędzić czas. Wszyscy obywatele będą mogli korzystać z e-Doręczeń bez opłat, a ich prawne działanie będzie równoznaczne z listem poleconym. Żeby skorzystać z tej opcji należy założyć swoją skrzynkę do e-Doręczeń. Po 1 stycznia 2025 r. nowo tworzone podmioty rejestrujące się w CEiDG lub KRS będą miały obowiązek posiadania adresu do e-Doręczeń. W następnych miesiącach wymóg ten zostanie rozszerzony o już istniejących przedsiębiorców. 1 kwietnia 2025 r. obowiązek posiadania adresu do e-Doręczeń obejmie wszystkie podmioty niepubliczne zarejestrowane w KRS, w tym także wszystkie spółki prawa handlowego powstałe przed 1 stycznia 2025 r. Stopniowo obowiązek będzie rozszerzany na istniejących już przedsiębiorców wpisanych do CEiDG. Po 30 czerwca 2025 r. podania adresu do e-Doręczeń będzie wymagała każda zmiana we wpisie do tej ewidencji. 1 października 2026 r. doręczenia elektroniczne zaczną stosować wszystkie podmioty zarejestrowane w CEiDG. Nie oznacza to jednak, że firmy od razu załatwią elektronicznie wszystkie sprawy urzędowe. Procedowane są właśnie przepisy, które umożliwią administracji publicznej skorzystanie z 12-miesięcznego okresu przejściowego.
- Minister Finansów wydał rozporządzenie, które ujednolica zasady rachunkowości dotyczące instrumentów finansowych. Nowe przepisy, wchodzące w życie 13 grudnia 2024 r., obejmują m.in. wprowadzenie nowych kategorii zobowiązań finansowych, aktualizację definicji i eliminację niespójności w dotychczasowych przepisach. Regulacje będą miały zastosowanie obowiązkowe od 2025 r., z możliwością wcześniejszego wdrożenia w 2024 r. Zmiany te mają na celu zwiększenie transparentności sprawozdań finansowych, ułatwienie ich sporządzania oraz eliminację niejasności interpretacyjnych. Jednostki stosujące nowe przepisy prospektywnie będą zobowiązane do informowania o tym w dodatkowych sekcjach sprawozdań.

- 6 grudnia - wizyta prezydenta w Litwie
- 18-20 grudnia- następne posiedzenie Sejmu
- 1 stycznia - początek polskiej prezydencji w UE
