Polski Akt o Dostępności wejdzie w życie 28 czerwca 2025 roku. Od tego momentu produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać wymogi określone w dokumencie i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. Ich wprowadzenie wpłynie także na działalność małych i średnich przedsiębiorstw, które powinny już teraz przygotować się na zmiany. Co to oznacza w praktyce?
- Komputery i terminale samoobsługowe (np. bankomaty, biletomaty).
- Usługi telekomunikacyjne.
- Handel elektroniczny.
- Transport publiczny.
- Bankowość detaliczna.
Przy tak ogromnej liczbie urządzeń konieczne jest podjęcie działań już teraz, aby uniknąć problemów związanych z brakiem zgodności w momencie wejścia przepisów w życie.
E-commerce jeszcze bardziej dostępny
– Dostosowanie obejmuje m.in. zapewnienie odpowiedniego kontrastu tekstu, czy kompatybilność platform internetowych z czytnikami ekranu. To oznacza, że wszystkie elementy strony, takie jak produkty, przyciski, formularze muszą być odpowiednio opisane, aby mogły zostać odczytane przez te technologie. Ponadto, wszelkie treści audiowizualne, takie jak filmowe instrukcje obsługi czy materiały promocyjne, powinny być uzupełnione o napisy lub audiodeskrypcję. Również obrazy, np. zdjęcia produktów, muszą mieć odpowiednie opisy alternatywne, aby osoby niewidome mogły dowiedzieć się, co przedstawia dany obrazek.
Robert Andrukiewicz, członek zarządu Fiserv Polska S.A. właściciela marki PolCard
Jak zacząć?
w pokryciu kosztów dostosowania infrastruktury. Wczesne wdrożenie zmian pozwoli nie tylko spełnić wymogi prawne, ale także poprawić jakość obsługi klienta i zwiększyć konkurencyjność na rynku.