Jak wynika z raportu Global Entrepreneurship Monitor Polska 2024, w 2023 roku niewiele więcej kobiet niż mężczyzn (75 proc. do 73 proc.) dostrzegało szanse biznesowe. Pomimo tego kobiety rzadziej niż mężczyźni decydują się na założenie działalności gospodarczej. Z danych z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego z 2024 r. „Biznes na obcasach” wynika, że w UE na taki krok decyduje się 10 proc. pracujących kobiet (vs. 17 proc. mężczyzn), a w Polsce 13 proc. (vs. 23 proc. mężczyzn).
Na koniec 2023 r. jednoosobowe działalności gospodarcze prowadzone przez kobiety stanowiły 34 proc. wszystkich JDG. Co wpływa na taki stan rzeczy? Między innymi obawa przed porażką, którą w badaniu Global Entrepreneurship Monitor Polska 2024 deklaruje 57 proc. kobiet wobec 54 proc. mężczyzn. Kobiety są też mniej pewne swoich kwalifikacji i umiejętności potrzebnych do założenia własnej działalności gospodarczej. To jednak nie powstrzymuje ich przed angażowaniem się w przedsiębiorczość, a aktywność kobiet na rynku startupów pokazuje rosnącą determinację do realizowania swoich celów i ambicji biznesowych.
Jednym z istotnych czynników wspierających kobiecą przedsiębiorczość może być dostęp do nowoczesnych technologii, w tym narzędzi płatniczych. Współczesne właścicielki firm coraz chętniej korzystają z technologii, które ułatwiają prowadzenie biznesu – np. terminale płatnicze, bramki online czy urządzenia samoobsługowe. To dzięki nim mogą sprawnie obsługiwać klientów i rozwijać swoje firmy bez barier technologicznych.
- Pracuję w branży technologii płatniczych od 30 lat i widzę, jak wiele zmieniło się w podejściu kobiet do biznesu i nowoczesnych rozwiązań. Dziś właścicielki firm są coraz bardziej świadome znaczenia technologii i śmiało wdrażają innowacje, które pozwalają im skutecznie konkurować na rynku – mówi Elżbieta Burliga, dyrektorka ds. rozwoju biznesu w Fiserv Polska S.A. - Technologie i biznes nie mają płci. Kluczowe są kompetencje, determinacja i odwaga w sięganiu po nowe rozwiązania. Cieszę się, że PolCard from Fiserv od lat wspiera przedsiębiorcze kobiety, dostarczając im narzędzia, które ułatwiają prowadzenie działalności i eliminują bariery płatnicze – dodaje Elżbieta Burliga.
Firmy prowadzone przez kobiety stanowią większość w sektorze usług (75 proc. vs. 25 proc.), a co piąta działalność założona przez kobietę zajmowała się handlem. 17 proc. przedsiębiorczyń prowadziło działalność związaną z opieką zdrowotną oraz pomocą społeczną – wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Życie prywatne i zawodowe
Choć kobiety coraz śmielej wkraczają do biznesu i decydują się na prowadzenie własnych przedsiębiorstw, to napotykają też pewne trudności – jak pogodzenie prowadzenia działalności gospodarczej i pełnienia funkcji opiekuńczych. Podejście do pogodzenia tych dwóch światów jest zróżnicowane. Wśród respondentek w badaniu Fundacji Sukces pisany Szminką 44 proc. twierdzi, że prowadzenie własnej działalności ułatwia balansowanie pomiędzy pracą a życiem rodzinnym m.in. dzięki elastycznym godzinom pracy. Jednocześnie dla 31 proc. badanych posiadanie własnej działalności gospodarczej utrudnia życie.
- Pomimo barier potencjał kobiet w biznesie jest coraz bardziej widoczny. Wykorzystując nowe technologie, kobiety realnie konkurują na rynku. Przed nami jednak jako krajem, społeczeństwem i biznesem jeszcze dużo pracy do wykonania – przede wszystkim w przełamywaniu stereotypów płciowych – podsumowuje Magdalena Szymczak, Corporate Communication Manager w Fiserv Polska S.A.