- MŚP z sektora przemysłowego po raz kolejny zwiększyły swoją zdolność do konkurowania. Zgodnie z najnowszym odczytem główny Index MiU wynosi 52,92 pkt (w skali od 0 do 100), co oznacza wzrost o 1,53 pkt w relacji do wcześniejszego pomiaru. Największy wpływ na wzrost indeksu miały zmiany w poziomie eksportu, sprzedaży krajowej i większej dywersyfikacji rynków.
- Wyniki badania Siemens Financial Services w Polsce wskazują, że zdolność do konkurowania wzrosła wśród każdej z badanych branż. Największy wzrost sub-indeksu MiU odnotowano dla branży obróbki metali – wzrost o 2,41 pkt do poziomu 51,96 pkt (w poprzednim pomiarze 49,55 pkt). Wyższą kondycję do podejmowania rynkowej rywalizacji mają również przedsiębiorcy przetwarzający tworzywa sztuczne (wzrost sub-indeksu z 51,47 pkt do 53,15 pkt) oraz firmy z branży spożywczej (wzrost sub-indeksu do 53,64 pkt w porównaniu do 53,16 pkt z poprzedniego pomiaru).
Główny Index MiU

Źródło: Siemens Financial Services w Polsce, 5. edycja raportu Index MiU. N = 300 firm produkcyjnych (MŚP z branży spożywczej, obróbki metali i przetwórstwa tworzyw sztucznych).
Najnowsza, a zarazem piąta już edycja Indexu MiU pokazuje, że polskie przedsiębiorstwa coraz lepiej dostosowują się do wyzwań współczesnego rynku. W bieżącym pomiarze wartość Indexu MiU osiągnęła najwyższy poziom od początku realizowania przez nas badania. W dynamicznie zmieniającym się otoczeniu biznesowym, pełnym wyzwań takich jak inflacja, rosnące ceny surowców i zmieniające się wymagania klientów, kluczowe dla przedsiębiorców są inwestycje w nowoczesne technologie i zrównoważony rozwój. Zauważamy, że większość firm koncentruje się obecnie na wzroście sprzedaży i dywersyfikuje rynki zbytu, jednocześnie starając się utrzymać inwestycje w maszyny i urządzenia oraz automatyzacje, którym towarzyszy również rosnący udział finansowania zewnętrznego
- mówi Katarzyna Kaczmarek, CEO Siemens Financial Services w Polsce.
Wzrost widoczny we wszystkich branżach
Na aktualny wynik głównego indeksu oraz sub-indeksów branżowych, oprócz dobrej oceny bieżącej sytuacji, istotny wpływ miały również pozytywne prognozy na nadchodzące miesiące. Duża część ankietowanych przedsiębiorców przewiduje wzrosty w sprzedaży. Wiele firm planuje także zwiększenie inwestycji w odnowienie parków maszyn i urządzeń oraz automatyzację procesów produkcyjnych. Największe zmiany, zwłaszcza w zakresie odnowień parków MiU, wprowadza branża spożywcza, która uzyskała najwyższy odczyt sub-indeksu MiU spośród wszystkich badanych branż
- podkreśla Katarzyna Kaczmarek, CEO w Siemens Financial Services w Polsce.
Jakość – niezmienny wyznacznik przewagi konkurencyjnej
– Przez pięć kolejnych edycji naszego badania, od 2020 roku, najczęściej wskazywana przez respondentów przewaga konkurencyjna to wysoka jakość produktów. To bardzo dobra wiadomość, że nadal dla polskich przedsiębiorców najważniejszą przewagą jest jakość, a dopiero później takie czynniki jak na przykład cena
- mówi Katarzyna Kaczmarek, CEO w Siemens Financial Services w Polsce.
Dla firm z sektora przemysłowego istotne znaczenie w utrzymaniu konkurencyjności ma między innymi stan parku maszyn i urządzeń. Parametry takie jak poziom odnowień, automatyzacji i digitalizacji, bezpośrednio przekładają się bowiem na efektywność produkcji, jakość produkowanych towarów i ich cenę
- dodaje Katarzyna Kaczmarek.
Finansowanie zewnętrzne ułatwia modernizację i rozwój firm
Nota metodologiczna: Index MiU przyjmuje wartości w skali od 0 do 100 pkt. Im wyższy odczyt, tym wyższa ocena zdolności firm do konkurowania, bardziej skupiają się one na inwestycjach w rozwój parków maszyn i urządzeń, automatyzacji oraz m.in. zwiększają skalę sprzedaży krajowej i zagranicznej. Progi newralgiczne, które świadczą o dużym wzroście lub spadku konkurencyjności wynoszą odpowiednio 60 pkt i 40 pkt. Konstrukcja indeksu opiera się na ośmiu komponentach, które w różnym stopniu wpływają na końcową wartość informującą o zdolności do konkurowania producenta. Wśród nich są m.in. odnowienia parku maszyn i urządzeń oraz ich częstotliwość, automatyzacja procesów produkcji, sprzedaż krajowa i eksport czy udział oraz dostępność finansowania zewnętrznego. Badanie z przedstawicielami 300 małych i średnich firm zrealizował Instytut Badań i Rozwiązań B2B Keralla Research w czwartym kwartale 2024 r. Uczestnikami badania byli przedsiębiorcy z branży spożywczej, obróbki metali i przetwórstwa tworzyw sztucznych z całej Polski, posiadający własny park maszyn i urządzań (MiU). Wykorzystano metodę ilościową, technikę standaryzowanych wywiadów telefonicznych (CATI).
*** Siemens Financial Services (SFS) - spółka z grupy Siemens - zapewnia rozwiązania finansowe dla przedsiębiorstw. Dzięki wyjątkowemu połączeniu wiedzy finansowej, zarządzania ryzykiem i wiedzy branżowej, SFS tworzy innowacyjne rozwiązania finansowe dostosowane do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstw. Dzięki temu, SFS wspiera rozwój, buduje wartość, zwiększa konkurencyjność i pomaga klientom uzyskać dostęp do nowych technologii. Spółka wspiera inwestycje poprzez leasing, pożyczki korporacyjne, inwestycje kapitałowe oraz finansowanie projektów i strukturyzowane. Portfolio SFS uzupełniają rozwiązania w zakresie finansowania handlu i wierzytelności. Dzięki międzynarodowej sieci SFS jest dobrze dostosowana do wymagań prawnych w poszczególnych krajach i jest w stanie zapewniać rozwiązania finansowe na całym świecie. W grupie Siemens, SFS jest ekspertem w zakresie ryzyka finansowego. Siemens Financial Services ma swoją globalną siedzibę w Monachium w Niemczech i zatrudnia prawie 3000 pracowników na całym świecie. www.siemens.com/finance.
Siemens AG – globalna firma technologiczna obecna na polskim rynku od 1991 roku. Lider wdrażania innowacyjnych technologii i partner polskiej gospodarki na drodze do poprawy jej konkurencyjności, odporności i bezpieczeństwa. Promotor odpowiedzialnej transformacji cyfrowej w przemyśle i infrastrukturze. W ramach przyjętej strategii zrównoważonego rozwoju Siemens upowszechnia rozwiązania redukujące wpływ człowieka na środowisko. W Polsce obejmuje 5 wyspecjalizowanych spółek oferujących kompleksowe usługi z zakresu automatyki i cyfryzacji w przemyśle i infrastrukturze, oprogramowania dla przemysłu, dystrybucji i rozdziału energii elektrycznej, transportu i e-mobilności, ochrony zdrowia oraz finansowania inwestycji: Siemens Sp. z o.o., Siemens Mobility Sp. z o.o., Siemens Financial Services Sp. z o. o., Siemens Industry Software Sp. z o.o. (wraz z Mentor Graphics Sp. z o. o.) oraz Siemens Healthcare Sp. z o. o.