Zakup towarów z drugiej ręki staje się coraz bardziej popularny wśród polskich konsumentów. Już bowiem trzy czwarte z nich deklaruje, że przynajmniej raz nabyła taki produkt. Ponadto, jak wynika z raportu Santander Consumer Banku „Między półką a ekranem: wybory zakupowe Polaków”, ośmiu na dziesięciu (83 proc.) Polaków wskazuje, że w mniejszym lub większym stopniu korzysta z porównywarek cenowych przed dokonaniem zakupu. Co trzeci robi to często. Z kolei, niemal czterech na dziesięciu (37 proc.) potwierdza, że cashback za zakupy w ich banku ułatwiłby zarządzanie budżetem i finansowanie zakupów.
Czy Polacy to świadomi konsumenci przyszłości?
– Dane z naszego badania pokazują, że rośnie popularność zakupów na rynku wtórnym, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Co ciekawe, miesięczny dochód zdaje się nie mieć decydującego wpływu na decyzję o nabyciu towaru „second hand”. Z kolei w przypadku miejsca zamieszkania to mieszkańcy wsi wybierają tę opcję najczęściej. Wzrost zainteresowania produktami używanymi jest bardzo ciekawy w kontekście powodów, dla których Polacy podejmują decyzję o ich zakupie – komentuje Patryk Perliński, Dyrektor Departamentu Sprzedaży i Relacji z Klientami Biznesowymi z Santander Consumer Banku z Santander Consumer Banku. – Z jednej strony taka tendencja może sugerować, że konsumenci stają się coraz bardziej świadomi ekologicznie. Z drugiej – być może poszukują oszczędności, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że zdecydowana większość polskich konsumentów w jakimś stopniu korzysta z porównywarek cenowych. Takie zachowania kształtują nową rzeczywistość rynkową, w której liczy się zarówno cena, jak i zrównoważony rozwój – dodaje.
Porównywarki cen standardem w procesie zakupowym
Nowoczesna bankowość
Te wyniki pokazują, że klienci coraz bardziej cenią narzędzia, które ułatwiają im codzienne zarządzanie budżetem. Popularność ofert cashback wskazuje na rosnącą świadomość oszczędzania i chęć uzyskania dodatkowych korzyści z codziennych wydatków. Z kolei wysoki odsetek wskazań na szczegółową historię transakcji oraz zarządzanie subskrypcjami sugeruje, że konsumenci poszukują większej transparentności i kontroli nad swoimi finansami. Trend ten wpisuje się w globalne zmiany w sektorze bankowym, gdzie innowacyjne technologie i sztuczna inteligencja wspierają użytkowników w lepszym planowaniu i optymalizacji wydatków.
– Widzimy wyraźny trend w kierunku bardziej świadomego zarządzania finansami. Klienci oczekują nie tylko korzystnych warunków kredytowych, ale również narzędzi, które pomogą im planować budżet. Właśnie dlatego w Santander Consumer Banku oferujemy konsumentom takie rozwiązania jak kredyt online. Gwarantuje on stałe oprocentowaniem i można go wygodnie rozłożyć na raty, co pozwala na rozplanowanie kosztów i zarządzanie domowym budżetem. Kolejną opcją są raty – dostępne zarówno online w ponad 4000 e-sklepach, jak i w sklepach stacjonarnych u ponad 23 tys. sprzedawców – dzięki którym można korzystnie rozłożyć spłaty bez obciążania swoich finansów i cieszyć się zakupem już teraz – mówi Patryk Perliński, Dyrektor Departamentu Sprzedaży i Relacji z Klientami Biznesowymi z Santander Consumer Banku z Santander Consumer Banku.
Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Santander Consumer Banku metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), przeprowadzonych przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w dniach 20-27 stycznia 2025 r. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa dorosłych Polaków korzystających z Internetu. Próba n = 1000.
Santander Consumer Bank – bank od kredytów, jest jednym z liderów rynku consumer finance w Polsce. Oferuje klientom szeroki zakres produktów obejmujący kredyty gotówkowe, kredyty ratalne, kredyt celowy, karty kredytowe oraz lokaty i rachunek oszczędnościowy. Produkty dystrybuowane są online oraz poprzez sieć oddziałów, salony i komisy samochodowe, sklepy i punkty usługowe.
Więcej na www.santanderconsumer.pl
Dodatkowych informacji udziela:
Magdalena Grzelak
Dyrektorka Zespołu Komunikacji Wewnętrznej i Public Relations | Rzecznik Prasowy
tel. +48 601 161 442