W lipcu ubiegłego roku w Polsce powstała pierwsza Strefa Czystego Transportu (SCT). Jak się jednak okazuje, Polacy mają mieszane odczucia wobec tego rozwiązania. Według najnowszego raportu Santander Consumer Multirent „Ekologiczna motoryzacja w Polsce – wyzwania i kierunki rozwoju” ponad połowa (56 proc.) Polaków uważa, że SCT mogą przyczynić się do poprawy jakości powietrza i zdrowia mieszkańców dużych aglomeracji. Z drugiej strony 74 proc. obawia się, że wpłyną one na wzrost kosztów dla konsumentów. Aż dwie trzecie (67 proc.) badanych jest zgodnych, że problem zanieczyszczenia w miastach powinien być rozwiązywany w inny sposób.
Wsparcie dla kierowców
W raporcie widać także, że Polacy zidentyfikowali także kilka kluczowych obaw związanych z ograniczeniami mobilności w SCT. Jedną z nich jest negatywny wpływ SCT na lokalną gospodarkę, który wskazało 63 proc. respondentów. Szczególnie istotne może to być dla przedsiębiorców, którzy mogą mierzyć się z utrudnieniami w dostawach oraz spadkiem liczby klientów w rejonach objętych restrykcjami.
– Wyniki naszego badania pokazują, że Strefy Czystego Transportu mają potencjał stać się pozytywną zmianą w codzienności polskich kierowców. Jednak ważne jest podejście do ich wdrażania, które uwzględni potrzeby zarówno mieszkańców, jak i przyjezdnych. Co ciekawe, problem ograniczonej swobody poruszania i negatywnego wpływu na gospodarkę bardziej podkreślili mężczyźni – 66 proc. wobec 60 proc. wśród kobiet. Z kolei, w kwestii elastycznego podejścia do Stref Czystego Transportu, widać wyraźnie, że wiek respondentów znacząco wpływa na ich zdanie w tej kwestii. W przypadku tych najmłodszych (18-29 lat) z tym stwierdzeniem zgadza się dwie trzecie uczestników badania (67 proc.), ale już w najstarszej grupie (60+) odsetek ten wzrasta do aż 89 proc. – mówi Piotr Półtorzycki, członek zarządu z Santander Consumer Multirent.
Czy SCT są skuteczne?
Koszty i alternatywne rozwiązania
– W obliczu rosnących wyzwań związanych z nowymi regulacjami, elastyczne formy finansowania, takie jak leasing mogą być dla wielu optymalnym rozwiązaniem. Pozwalają one na stopniowe dostosowanie się do zmian bez nadmiernego obciążenia budżetu. Santander Consumer Multirent oferuje szeroką gamę produktów finansowych, które pozwalają firmom i klientom indywidualnym na optymalizację kosztów użytkowania samochodów. Jednym z nich jest wynajem długoterminowy auta. Jego główne korzyści to jedna stała rata w skład której wchodzą serwis, naprawy, karta paliwowa, ubezpieczenie OC, AC, NNW, samochód zastępczy i assistance dostępne 24 godziny na dobę. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest brak dodatkowych kosztów, a w dłuższej perspektywie – oszczędność dla użytkującego – mówi Piotr Półtorzycki, członek zarządu z Santander Consumer Multirent.
Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie Santander Consumer Multirent przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w dniach 24.01-03.02.2025 r. na osobach dorosłych, które posiadają samochód. Zrealizowano je metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI). Próba n=1000.
Santander Consumer Multirent jest częścią hiszpańskiej Grupy Santander. Na polskim rynku działa od 2007 roku. Firma specjalizuje się w leasingu operacyjnym pojazdów osobowych i dostawczych do 3,5 t. Podstawowym założeniem produktów leasingowych Santander Consumer Multirent jest dostępność dla małych, średnich jak i mikroprzedsiębiorstw, a także dla dużych klientów korporacyjnych, ale firma oferuje również pożyczki samochodowe dla klientów indywidualnych. Santander Consumer Multirent współpracuje z importerami takich marek samochodowych jak Ford, Mitsubishi, Suzuki, a także z markami motocyklowymi: Yamaha, Suzuki, KTM, Triumph. Produkty leasingowe są dystrybuowane poprzez sieć dealerów samochodowych wszystkich marek, które współpracują z Santander Consumer Multirent, a także poprzez partnerów i pośredników oraz Doradców Mobilnych Santander Consumer Banku.
Dodatkowych informacji udziela:
Magdalena Grzelak
magdalena.grzelak@santanderconsumer.pl
tel. +48 601 161 442