Obraz motoryzacji w Polsce powoli się zmienia, jednak jak wskazuje raport Santander Consumer Multirent „Ekologiczna motoryzacja w Polsce – wyzwania i kierunki rozwoju” na drogach nadal dominują auta spalinowe. 90 proc. Polaków jeździ tym typem pojazdów, z kolei elektrykami zaledwie 3 proc. Badani (49 proc.) wskazują, że największą zaletą aut z silnikami elektrycznymi jest brak emisji spalin, a 48 proc. docenia cichą pracę silnika. Z kolei jako główne wyzwania ankietowani określają wysoką cenę zakupu (47 proc.), ograniczony zasięg na jednym ładowaniu (40 proc.) oraz niewystarczająca sieć stacji ładowania (34 proc.).
Zalety samochodów elektrycznych
– Stworzony przez nas raport wskazuje, że Polacy mają coraz większą wiedzę na temat elektromobilności i dostrzegają jej pozytywne aspekty, jak i te mniej korzystne. Niewątpliwie jako główne korzyści badani od razu wskazują na niską emisję spalin oraz cichą pracę silnika. Ich znaczenie różni się w zależności od płci. Kobiety bardziej je doceniają niż mężczyźni – na pierwszą zaletę wskazało 57 proc. z nich w porównaniu do 42 proc. panów. Co ciekawe, prawie jedna piąta ankietowanych nie dostrzega dobrych stron. Wśród nich taką odpowiedź najczęściej wskazała grupa w wieku 50-59 lat – mówi Piotr Półtorzycki, członek zarządu z Santander Consumer Multirent.
Wyzwania związane z samochodami elektrycznymi
Choć pojazdy spalinowe nadal dominują na polskich drogach, rosnąca liczba użytkowników aut elektrycznych wskazuje na stopniową zmianę trendów. Kluczowe dla przyspieszenia tej transformacji będą dalsze inwestycje w infrastrukturę ładowania oraz wsparcie regulacyjne. Lepszy dostęp do dopłat oraz rozwój sieci stacji szybkiego ładowania mogą sprawić, że elektromobilność stanie się bardziej przystępna dla przeciętnego kierowcy.
– Elektromobilność jest tematem, o którym mówi się dużo zarówno w kontekście decyzji konsumenckich, jak i jej wpływu na rynek i środowisko. Jednak jak podaje nasze badanie wysoka cena aut elektrycznych jest główną przeszkodą, która blokuje zakup i możliwość przetestowania tej formy transportu. Dlatego też w Santander Consumer Multirent oferujemy dogodne warunki finansowania, które odciążają budżet i mogą pomóc klientom w lepszym zarządzaniu swoimi wydatkami.. Korzystnym produktem jest leasing operacyjny, który dotyczy zarówno aut z silnikiem spalinowym, jak i elektrycznym, a także pojazdów nowych i używanych. W ramach tej oferty, zapewniamy szereg korzyści takich jak opcja 0 zł wpłaty na start, okres leasingu do 60 miesięcy, szeroki pakiet ubezpieczenia OC, AC i NNW, karta paliwowa, czy też pełna opieka w trakcie likwidacji szkody – komentuje Piotr Półtorzycki, członek zarządu z Santander Consumer Multirent.
Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie Santander Consumer Multirent przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w dniach 24.01-03.02.2025 r. na osobach dorosłych, które posiadają samochód. Zrealizowano je metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI). Próba n=1000.
Santander Consumer Multirent jest częścią hiszpańskiej Grupy Santander. Na polskim rynku działa od 2007 roku. Firma specjalizuje się w leasingu operacyjnym pojazdów osobowych i dostawczych do 3,5 t. Podstawowym założeniem produktów leasingowych Santander Consumer Multirent jest dostępność dla małych, średnich jak i mikroprzedsiębiorstw, a także dla dużych klientów korporacyjnych. Santander Consumer Multirent współpracuje z importerami takich marek samochodowych jak Ford, Mitsubishi, Suzuki, a także z markami motocyklowymi: Yamaha, Suzuki, KTM, Triumph. Produkty leasingowe są dystrybuowane poprzez sieć dealerów samochodowych wszystkich marek, które współpracują z Santander Consumer Multirent, a także poprzez partnerów i pośredników oraz Doradców Mobilnych.
Dodatkowych informacji udziela:
Magdalena Grzelak
magdalena.grzelak@santanderconsumer.pl
tel. +48 601 161 442