Efekt koronawirusa to też odwołane gale i wydarzenia, które zwykle przyciągają tłumy. Jak branża mediowa sobie z tym poradziła? Także o tym w naszej rozmowie z Małgorzatą Kozieł-Pańczyk, rzecznikiem prasowym Grupy Eurozet
Czy i jak koronawirus zmienił Twoje życie zawodowe?
Koronawirus wywrócił nasze życie, nie tylko zawodowe, do góry nogami. Nagle straciliśmy dotychczasową strukturę dnia, reżim i wypracowane rytuały. Należało szybko odnaleźć się w tej zmianie. W naszej firmie przejście w tryb pracy zdalnej i rotacyjnej odbyło się z dnia na dzień. Komunikacja w tym procesie była i nadal jest kluczowa. Zarządzanie tak dużą zmianą wymagało nie tylko zwiększonego nakładu pracy, ale również narzędzi, które w nowym modelu pracy umożliwiały komunikację z pracownikami. Od kilku lat sprawdza się u nas FB Workplace, więc na szczęście takie narzędzie mięliśmy pod ręką. Poza mnogością spraw, które się zmieniły, dwie według mnie są zasadnicze: relacje, które w tej chwili są „przez szybę” oraz zintensyfikowanie świata online.
Pojawienie się koronawirusa namieszało również w komunikacji. Ciężko było realizować założone plany w całkowitym oderwaniu od rzeczywistości?
Na samym początku lockdownu musieliśmy odwołać Galę Płyty Rocku Antyradia. To wydarzenie, które długo planowaliśmy, jak co roku miało się odbyć w warszawskiej Stodole. W nowej rzeczywistości Galę Płyty Rocku Antyradia zrealizowaliśmy tylko na antenie, a całość komunikacji przenieślimy do social mediów. Teraz z kolei planujemy Galę Nagrody Radia ZET im. A. Woyciechowskiego. Znamy już nowe realia, więc planowanie jest łatwiejsze, choć do każdego scenariusza dokładamy dziś ten związany z nagłym wzrostem zachorowań na COVID-19. Podczas pierwszej fali pandemii nasza firma zadziałała błyskawicznie. Przeszliśmy w tryb pracy zdalnej i rotacyjnej bardzo płynnie. To był intensywny czas dla wszystkich. Uruchomiliśmy kampanię informacyjną o koronawirusie oraz nowych procedurach wewnętrznych, dbając tym samym przede wszystkim o poczucie bezpieczeństwa pracowników oraz ich komfort pracy. Cały czas 80 proc. z nas pracuje zdalnie albo rotacyjnie. Komunikacja w takich warunkach wymaga zmiany podejścia i staje się kluczowym elementem integrującym.
Jakie trendy, narzędzia i rozwiązania w PR, które zyskały na popularności w czasie epidemii, zostaną z nami na dłużej?
Zoom oraz inne aplikacje tego typu. Na pewno wiele spotkań może odbywać się online, ale już uczestnictwo online np. w konferencjach czy innych większych wydarzeniach jest trudne. Dlatego duże eventy będą szukały swoich rozwiązań. Poza tym wiele tradycyjnych brandów z tradycyjną komunikacją przechodzi albo będzie musiało przejść transformację digitalową. Zmieniają się zachowania konsumentów, ich oczekiwania czy zwyczaje i nie jest to podyktowane już tylko różnicami pokoleniowymi. Dość wspomnieć sukcesy jakie w czasie pandemii odnosił i odnosi e-commerce.
Czy koronawirus wpłynął na komunikację marek? Jak będzie się kształtował PR w najbliższych latach?
Okazało się, że można nagle „zdigitalizować” się i prowadzić efektywną komunikację, choć wymaga to z pewnością zmiany sposobu myślenia. Dziś komunikacja staje się obszarem jeszcze bardziej strategicznym. Analiza danych, digitalizacja, medializacja i dialog z odbiorcami – to elementy, które teraz są kluczowe. Nie są nowe, ale w nowej rzeczywistości widać je wyraźniej.
Jako branża obserwujemy też rosnące wyzwania w prowadzeniu media relations. Coraz częściej zacierają się granice między treściami redakcyjnymi i merytorycznymi a działaniami płatnymi. Jak Twoim zdaniem warto rozmawiać z mediami, aby przekonać ich, że content, który tworzycie, jest interesujący i wartościowy?
Media relations to ważny obszar, bez którego trudno wyobrazić sobie budowanie zasięgu informacji. Ważnym elementem jest tu jakość relacji oraz umiejętność prowadzenia narracji. I zawsze trzeba rozmawiać. Często nie doceniamy wartości bezpośredniej rozmowy. Warto pamiętać, że także dziś, w dobie koronawirusa nadal jest ona możliwa!
Jakie są Twoim zdaniem najważniejsze wady i zalety współpracy z agencją PR? Na jakich zasadach powinna opierać się ta współpraca, by była efektywna i przynosiła rezultaty?
Dla mnie współpraca z agencją PR jest wartością dodaną, daje dostęp do różnych punktów widzenia, wiedzy i pomysłów, co w procesie kreacji i decyzji jest ważne. Zawsze taką współpracę traktuję po partnersku. Nie pamiętam, abym zawiodła się na agencji PR. Aby jednak taka współpraca była efektywna, potrzebny jest dialog oraz skonkretyzowane cele i oczekiwania klienta.