- Końca dobiegły rozmowy Prezydenta Dudy z przedstawicielami komitetów wyborczych, których członkowie wejdą w skład nowego parlamentu. Zarówno Zjednoczona Prawica, jak i tzw. opozycja demokratyczna poinformowały prezydenta, że posiadają niezbędną do utworzenia nowego rządu większość. Kandydatem Zjednoczonej Prawicy na stanowisko premiera będzie Mateusz Morawiecki. Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica deklarują poparcie dla Donalda Tuska. Prezydent Duda w czwartkowym oświadczeniu poinformował, że pierwsze posiedzenie nowego parlamentu odbędzie się w poniedziałek 13 listopada.
- W środę rano rozpoczęła się wizyta Donalda Tuska w Brukseli. Lider KO spotkał się m.in. z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen i przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą. Wizyta ma stanowić symboliczne nowe otwarcie Polski na Unię Europejską, być sygnałem chęci zacieśnienia relacji nowego rządu z Brukselą i prowadzić do szybkiego odblokowania środków z KPO.
- 23 listopada kończy się pięcioletnia kadencja obecnego szef KNF Jacka Jastrzębskiego. Zgodnie z zapowiedziami Mateusza Morawieckiego nowy przewodniczący Komisji ma zostać wybrany po 14 listopada. Nie jest jednak jasne kto go wybierze. Zgodnie Ustawą o nadzorze nad rynkiem finansowym może tego dokonać Mateusz Morawiecki jako pełniący obowiązki premiera lub też nowy szef rządu, o ile zostanie wybrany do dnia upływu kadencji Jacka Jastrzębskiego.
- Trwają powyborcze spekulacje i gry polityczne. Opozycyjne komitety budują pozycję do rozmów koalicyjnych. Media informują o potencjalnych kandydatach i kandydatkach na stanowiska ministerialne i najważniejsze funkcje w państwie. Choć niektóre kandydatury wydają się bardziej sensowne niż inne, nie warto się do nich przywiązywać. Utworzenie stabilnej koalicji to zadanie wymagające licznych negocjacji i poświęceń. O sile danej partii w potencjalnej koalicji rządzącej nie będzie decydować jedynie obsadzone przez nią ministerstwo, lecz również ostateczne kompetencje mu przynależące (np. uprawnienia dyskutowanego nowego ministerstwa ds. Europejskich czy oficjalny wpływ Ministerstwa Zdrowia na ostateczny kształt budżetu) i pozycja ministerstwa w rządzie.
- Polityka Insight opublikowała materiał o 10 wyzwaniach na 10. kadencję Sejmu. Jego opracowanie przygotowane przez CCG znajduje się w załączniku.