- Po słowach Prezydenta Dudy o braku umowy koalicyjnej między partiami obecnej opozycji, KO, Trzecia Droga i Lewica zintensyfikowały działania w tym obszarze. Ucichły dyskusje dot. konkretnych nazwisk, silniejszy nacisk w tym tygodniu położona na kwestie programowe. Istotna pozostała jednak kwestia obsadzenia Prezydium Sejmu. Przy coraz silniejszych głosach potwierdzających ustalenia jakoby Marszałkiem Sejmu miał zostać Szymon Hołownia, Lewica silniej komunikuje potrzebę wprowadzenia rotacyjności tej roli, tak aby swoją kolej otrzymał również Włodzimierz Czarzasty.
- Szerokim echem odbiło się w mijającym tygodniu śledztwo OKO Press ws. powiązań RMF FM z Orlenem. Krzysztof Boczek przeanalizował wpływy z reklam Orlenu w krakowskiej stacji, charakter i ton materiałów dotyczący spółki paliwowej i prezesa Obajtka oraz kwestie zaangażowania dziennikarzy i władz RMF w środowiskowe ruchy na rzecz wolności mediów. Autor tekstu powiązał ww. kwestie z posadą dyrektorską żony szefa informacji RMF FM Marka Balawajdra w czeskiej spółce córce Orlenu. Do zarzutów w czwartek rano odniósł się prezes Grupy RMF Kazimierz Gródek. Poinformował, że udział zleceń PKN Orlen w globalnych przychodach Grupy RMF jest marginalny, a związek Magdaleny Balawajder z dziennikarzem i szefem informacji w radiu, nie może ograniczać jej możliwości realizowania się zawodowego.
- Osoby reprezentujące 47 organizacji pozarządowych i nieformalnych grup walczących o prawa osób społeczności LGBT+ spotkały się z przedstawicielkami Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Polski 2050. W spotkaniu nie wzięła udziału reprezentacja PSL. Posłankom elektkom przedstawiono „Pakiet Pierwszej Pomocy dla społeczności LGBT”. Obejmuje on 5 postulatów: (1) wpisanie do Kodeksu Karnego zakazu mowy nienawiści na tle orientacji seksualnej i tożsamości płciowej, (2) odpolitycznienie mediów publicznych oraz Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, (3) stworzenie kanału współpracy z organizacjami LGBT+ na poziomie rządowym, (4) wstrzymanie toczących się konkursów grantowych Narodowego Instytutu Wolności i Funduszu Sprawiedliwości oraz (5) kontrola rozstrzygniętych konkursów grantowych i odcięcie się od dyskryminacyjnej polityki poprzedniego rządu. W związku ze zmianą władzy i oddolnymi inicjatywami społecznymi można oczekiwać silniejszego niż dotychczas podkreślania kwestii równościowych w nadchodzących działaniach legislacyjnych.