- W ostatni poniedziałek odbyło się pierwsze posiedzenie nowo wybranego Parlamentu. Marszałkiem Sejmu X kadencji został Szymon Hołownia. Zgodnie z umową koalicyjną zawartą przez KO, Nową Lewicę, PSL i Polskę 2050, funkcja ta ma być sprawowana rotacyjnie, co znaczy, że po dwóch latach rolę przejmie Włodzimierz Czarzasty. Sejm przegłosował kandydatury wicemarszałków. Liczby głosów koniecznych do zasiadania w Prezydium Sejmu nie uzyskała kandydatka PiS Elżbieta Witek. Wobec braku innej kandydatury w składzie Prezydium nie ma przedstawiciela PiS, są natomiast: Monika Wielichowska i Dorota Niedziela z Koalicji Obywatelskiej, Włodzimierz Czarzasty z Nowej Lewicy, Piotr Zgorzelski z Trzeciej Drogi i Krzysztof Bosak z Konfederacji. Szefem Kancelarii Sejmu został Jacek Cichocki, były minister MSWiA za czasów rządów Donalda Tuska.
- Na Marszałkinię Senatu wybrano Małgorzatę Kidawę-Błońską z KO. Kontrowersje wzbudził brak poparcia dla proponowanego przez PiS kandydata na wicemarszałka Marka Pęka. Część komentatorów twierdzi, że Marek Pęk w przeciwieństwie do Elżbiety Witek nie łamał prawa w jaskrawy sposób, dlatego brak akceptacji jego kandydatury mógł być błędem osób reprezentujących Pakt Senacki. W skład Prezydium Senatu weszli: Magdalena Biejat, Rafał Grupiński i Michał Kamiński.
- Sejm wybrał swoich przedstawicieli do tzw. neo-KRS. Zgodnie z obecnie obowiązującą ustawą Krajową Radę Sądownictwa tworzy 25 członków. Są to Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego, minister sprawiedliwości, Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, osoba powołana przez prezydenta, piętnastu członków wybranych spośród sędziów, czterech członków wybranych przez Sejm oraz dwóch wybranych przez Senat, którzy sprawują swoje funkcje równolegle do kadencji parlamentu. Członkami KRS z ramienia Sejmu zostali: Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO), Robert Kropiwnicki (KO), Tomasz Zimoch (Polska 2050) i Anna Maria Żukowska (Lewica).
- Rzecznik rządu Mateusza Morawieckiego poinformował, że premier zamierza poddać się głosowaniu w sprawie udzielenia wotum zaufania i przedstawić skład proponowanego rządu prawdopodobnie pod koniec przyszłego tygodnia. Zdanie rzecznika jest zaprzeczeniem niektórych pojawiających się w mediach spekulacji, jakoby premier miał całkowicie zrezygnować z procedury głosowania w Sejmie, ograniczając się do rezygnacji z misji tworzenia rządu złożonej Prezydentowi RP.
- Już na początku nowej kadencji w Sejmie złożono 4 projekty ustaw. Jak poinformował Marszałek Sejmu na portalu X „Po dwa autorstwa Lewicy i Konfederacji. Wszystkie będą procedowane po ukonstytuowaniu komisji.” Dwa projekty Lewicy dotyczą bezpiecznego przerywania ciąży i depenalizacji aborcji. Projekty Konfederacji mają na celu wprowadzenie zmian w systemie ubezpieczeń społecznych i w podatku dochodowym od osób fizycznych. Szymon Hołownia powtórzył również swoje zapewnienie, że nie będzie korzystał z tzw. zamrażarki sejmowej, co oznacza, że każdy projekt, który wpłynie do Sejmu będzie procedowany. Dotychczas marszałkowie z wszystkich opcji politycznych korzystali z takiej możliwości zatrzymania ustawy.
- Niespodziewanie Ministerstwo Finansów powołało nowego prezesa Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego (PANA). Został nim Piotr Patkowski, były wiceminister finansów, politycznie związany z Mateuszem Morawieckim. Kadencja szefa agencji trwa cztery lata, a odwołać go można tylko po spełnieniu ustawowych przesłanek. PANA od 2020 r. pełni rolę organu nadzoru publicznego nad biegłymi rewidentami i firmami audytorskimi.
- 21 listopada, wtorek – kontynuacja trwającego posiedzenia Sejmu. Sejm zajmie się wyborem składów osobowych komisji sejmowych, Komisji do Spraw Unii Europejskiej, Komisji Etyki Poselskiej, Komisji do Spraw Służb Specjalnych.