- Trwa pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji. W mijającym tygodniu parlamentarzyści wybrali członkinie i członków komisji sejmowych i Trybunału Stanu i obradowali na temat obywatelskiego projektu ustawy, którego celem jest wprowadzenie finansowania leczenia niepłodności metodą in vitro.
- Do Sejmu trafiły wnioski o powołanie trzech Komisji Śledczych. Zgodnie z wtorkowymi zapowiedziami Donalda Tuska prace komisji dotyczyć będą: wyborów kopertowych, afery wizowej i Pegasusa. Projekty zostały skierowane do I czytania na posiedzeniu Sejmu i najprawdopodobniej procedowane będą we wtorek 28 listopada.
- Niepewną pozostaje kwestia otwarcia sklepów w niedzielę 24 grudnia. W poniedziałek 20 listopada Premier Morawiecki skierował do Sejmu rządowy projekt ustawy, zgodnie z którym wigilijna niedziela podlegać by miała zakazowi handlu. W zamian zakupy można by było zrobić dodatkowo 10 grudnia do godz. 14:00. Brak jasnych wytycznych rządu PiS w tej sprawie skomentowała IKEA. Na jej mediach społecznościowych pojawiła się informacja, zgodnie z którą o uregulowanie tej kwestii przedstawiciele sklepu postulowali już od wiosny. W rozmowie z TVN24 Biznes Anita Ryng, menadżerka ds. relacji z sektorem publicznym poinformowała, że sprawa jest pilna, bowiem należy jak najszybciej, zgodnie z kodeksem pracy, ustalić grudniowe grafiki. Sejm ma się zająć tą sprawą w najbliższy wtorek 28.11.
- W czwartek skończyła się kadencja przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. W momencie zamykania tego wydania briefingu nie było wiadomo, kogo premier Mateusz Morawiecki powoła na to stanowisko. Najpewniej zostanie nim ponownie Jacek Jastrzębski. Taka decyzja pozwoli odchodzącemu rządowi zachować wpływ na sektor finansowy. Szef KNF-u jest praktyczne nieodwoływalny, a większość w Komisji utrzymają osoby z nadania PiSu.
- Trwają pozorowane ruchy mające na celu zbudowanie przez Premiera Morawieckiego większości parlamentarnej niezbędnej do zdobycia wotum zaufania. W środę do liderów sejmowych partii trafiły zaproszenia na spotkanie w KPRM, mającego na celu „budowanie Koalicji Polskich Spraw”. W czwartek Konfederacja zakomunikowała, że wybiera się do Premiera, lecz rządu PiS poprzeć nie zamierza.
28 listopada – kontynuacja pierwszego posiedzenia Sejmu – w planach m.in.:
- powołanie Rzecznika Praw Dziecka, głosowanie nad wnioskiem o odrzucenie projektu ustawy dot. refundacji in vitro (potencjalne dalsze prace nad ustawą);
- powołanie komisji śledczych;
- drugie czytanie projektu ustawy w sprawie niedzieli handlowych w grudniu;
- pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy dotyczącego podwyżek dla przedstawicielek zawodów medycznych;
- odwołanie członków komisji „Lex Tusk”.
29-30 listopada – drugie posiedzenie Senatu – w planie obrad m.in.:
- powołanie stałych komisji senackich;
- wybór przewodniczących komisji;
- wybór senatorów do składu Krajowej Rady Sądownictwa.