- W poniedziałek 11 grudnia o godzinie 10:00 premier Mateusz Morawiecki wygłosi przed Sejmem swoje expose. Tego samego dnia odbędzie się głosowanie nad jego rządem. Zgodnie z zapowiedziami Marszałka Sejmu Szymona Hołowni w związku z brakiem poparcia dla rządu PiS tego samego dnia posłowie mają wybrać na premiera Donalda Tuska. Głosowanie nad wotum zaufania dla jego rządu ma się odbyć najpóźniej 12 grudnia rano. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Prezydent Andrzej Duda dokona zaprzysiężenia nowego rządu 13 grudnia. A to oznacza, że Donald Tusk pojedzie na unijny szczyt w Brukseli 15 grudnia już w nowej roli.
- 268 posłów zagłosowało za obywatelskim projektem ustawy „Tak dla in vitro”, który zakłada finansowanie tej metody leczenia niepłodności z budżetu państwa. Wśród nich byli wszyscy obecni na sali sejmowej posłowie koalicji KO, Trzeciej Drogi i Lewicy, a także część posłów PiS i Kukiz'15. Konfederacja była przeciw. Za projektem zagłosowało 23 posłów PiS, w tym m.in. Mateusz Morawiecki. Szef gabinetu prezydenta zapowiedział już, że prezydent Andrzej Duda nie będzie blokował ustawy o refundacji in vitro.
- W grudniu niedziela handlowa przypadała 24 grudnia w Wigilię. Sejm uchwalił projekt ustawy Polski 2050 przenoszący dzień handlowy z Wigilii na niedzielę 10 grudnia. Wcześniej podobny projekt składał rząd PiS, ale ich wersja zakładała ograniczenie 10 grudnia pracy do godz. 14.00 – tak jak w Wigilię. Teraz posłowie uchwalili, że sklepy mogą być otwarte cały dzień. Zakupy będziemy mogli jeszcze zrobić w niedzielę 17 grudnia.
- 28 listopada posłowie KO i Polska 2050 złożyli do Sejmu projekt ustawy o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw. Zakłada on m.in. stawianie farm wiatrowych i fotowoltaicznych w parkach krajobrazowych i tuż obok narodowych, wywłaszczenia prywatnych właścicieli na życzenie inwestorów OZE, studia uwarunkowań wydłużone do 2027 r. Jest to tzw. pierwsza wrzutka nowej większości sejmowej, czyli dołożenie do ważnych projektów ustaw przepisów, które nie do końca odnoszą się do materii, którą dany projekt regulować.
- Większość demokratyczna w Sejmie odwołała w środę 29 listopada wszystkich członków komisji #lexTusk, powołanej kilka miesięcy temu przez PiS. Na czele komisji stał Sławomir Cenckiewicz. Pojawiły się opinie polityków większości demokratycznej, że być może komisja nie zostanie zlikwidowana, tylko wykorzystana do badania rosyjskich wpływów za rządów PiS.
- W ostatnich dniach było głośno o powołaniu do życia Rady Polskich Przedsiębiorców Globalnych. Jest to związek pracodawców powołany przez grupę polskich przedsiębiorców z sukcesami w zakresie ekspansji zagranicznej. Głównym celem działania Rady Polskich Przedsiębiorców Globalnych jest ochrona polskiego interesu gospodarczego poprzez wzrost konkurencyjności polskiej gospodarki i zwiększenie liczby polskich firm globalnych. Do RPPG należą m.in.: Adamed, Fakro, Unimot czy Selena.
- 5 grudnia - ogłoszenie przez Trybunał Konstytucyjny wyroku w sprawie unijnych przepisów, na podstawie których Trybunał Sprawiedliwości UE nałożył kary na Polskę w sprawie kopalni Turów i byłej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego
- 6-7 grudnia – kontynuacja pierwszego posiedzenia Sejmu