- W poniedziałek 11 grudnia Sejm zagłosuje nad wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego — co zapewne zakończy jego dwutygodniowe trwanie. Jak dokładnie wygląda harmonogram prac Sejmu? Godz. 10:00 - premier przedstawi program działania Rady Ministrów z wnioskiem o udzielenie jej wotum zaufania. Godz. 15:00 - przewidziane jest głosowanie nad udzieleniem wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego.Po 16:30 nastąpi wybór Donalda Tuska na premiera – w przypadku kiedy premier Mateusz Morawiecki nie uzyska wotum zaufania.Co dalej? We wtorek o 9:00 Donald Tusk powinien wygłosić swoje exposé, a o 15:00 dostać wotum zaufania.
- Do nowego rządu Donalda Tuska ma wejść 19 szefów resortów i co najmniej 4 ministrów-członków Rady Ministrów. To wciąż jeszcze nieoficjalne informacje. Dziś ma dojść do pierwszej narady przyszłego premiera z nowym gabinetem. Z nieoficjalnych informacji wynika, że do rządu wejdą: Władysław Kosiniak-Kamysz (wicepremier, minister obrony narodowej), Krzysztof Gawkowski (wicepremier, minister cyfryzacji), Adam Bodnar (minister sprawiedliwości), Radosław Sikorski (minister spraw zagranicznych), Adam Szłapka (minister do spraw UE), Marcin Kierwiński (minister spraw wewnętrznych i administracji), Tomasz Siemoniak (koordynator służb specjalnych), Bartłomiej Sienkiewicz (minister kultury i dziedzictwa narodowego), Andrzej Domański (minister finansów), Borys Budka (minister aktywów państwowych), Sławomir Nitras (minister sportu i turystyki), Barbara Nowacka (minister edukacji), Izabela Leszczyna (minister zdrowia), Dariusz Klimczak (minister infrastruktury), Krzysztof Hetman (minister rozwoju i technologii), Czesław Siekierski (minister rolnictwa i rozwoju wsi), Paulina Hennig-Kloska (minister klimatu i środowiska), Michał Kobosko (minister funduszy i polityki regionalnej), Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (minister rodziny i polityki społecznej), Dariusz Wieczorek (minister nauki i szkolnictwa wyższego), Marzena Okła-Drewnowicz (minister-członek RM, minister do spraw polityki senioralnej), Katarzyna Kotula (minister-członek RM, minister do spraw równości), Agnieszka Buczyńska (minister-członek RM, minister do spraw społeczeństwa obywatelskiego), Jan Grabiec (minister-członek RM, szef kancelarii prezesa rady ministrów), Maciej Berek (sekretarz RM, prezes Centrum Legislacyjnego Rządu).
- W czwartek obowiązki komendanta głównego Policji przestał pełnić gen. insp. Jarosław Szymczyk. Był to najdłużej urzędujący komendant główny Policji od 1989 roku. Obowiązki komendanta głównego Policji przejmie jeden z zastępców gen. Jarosława Szymczyka. Generał pozostanie w policji i najprawdopodobniej na początku przyszłego roku przejdzie na emeryturę. Na Szymczyku dużym cieniem kładzie się zachowanie policjantów wobec uczestników Ogólnopolskiego Strajku Kobiet i użycie granatnika w jego gabinecie.
- W Dzienniku Ustaw opublikowano podpisane przez prezydenta Andrzeja Dudę rozporządzenie, które zmienia regulamin Sądu Najwyższego. Proponowane przez prezydenta zmiany znacząco wzmocnią pozycję znajdujących się w SN tzw. neosędziów, czyli nominatów nowej Krajowej Rady Sądownictwa, której legalność jest podważana. Chodzi o zmianę liczby sędziów wymaganych „do podjęcia uchwały pełnego składu Sądu Najwyższego lub składu połączonych izb”. Obecnie konieczny jest udział 2/3 wszystkich sędziów, a po zmianie wystarczy 1/2.
- Prezydent Andrzej Duda powołał Artura Sobonia na członka zarządu Narodowego Banku Polskiego. Soboń, były wiceminister finansów w poprzednim rządzie Mateusza Morawieckiego, jest kolejną osobą w zarządzie banku centralnego związaną z Prawem i Sprawiedliwością.
- 11-12 grudnia – kontynuacja pierwszego posiedzenia Sejmu
- 14-15 grudnia – szczyt Rady Europejskiej