- W środę rano 13 grudnia prezydent Andrzej Duda zaprzysiągł rząd Donalda Tuska. W skład nowej Rady Ministrów wchodzą politycy Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi oraz Lewicy. Wicepremierami są Władysław Kosiniak-Kamysz (szef PSL) oraz Krzysztof Gawkowski z Lewicy. Rząd liczy 26 członków, w tym 19 to ministrowie resortowi. Nowa koalicja chce być nazywana „Koalicją 15 października”.
- Zgodnie z expose nowego premiera priorytety nowego rządu w najbliższym czasie to podwyżki dla nauczycieli i całej budżetówki; podwójna waloryzacja rent i emerytur; finansowa ulga dla mikrofirm (wprowadzenia kasowego PIT, przelewanego do skarbówki w momencie, kiedy firma ma opłaconą fakturę, urlop dla przedsiębiorców czy mniej dotkliwe kontrole przez państwowe instytucje) oraz tzw. babciowe. Do tego zapowiedział odpolitycznienie państwowych spółek i przegląd największych projektów gospodarczych PiS na czele z CPK. W sejmowym wystąpieniu Donalda Tuska gospodarka była jednak na drugim planie, a więcej miejsca zajęły tematy bezpieczeństwa czy sprawy międzynarodowe.
- W pierwszych kilkudziesięciu godzinach nowego urzędowania pracę zdążyło stracić wiele funkcjonariuszy i osób związanych z poprzednią ekipą rządową. Pracę lub miejsce w zarządach czy radach nadzorczych stracili m.in.: Janina Goss – rada nadzorcza PKN Orlen. Płk Bartosz Jarmuszkiewicz – Agencja WywiaduPłk Krzysztof Wacławek – Agencja Bezpieczeństwa WewnętrznegoGen. bryg. Maciej Szpanowski – Służba Kontrwywiadu WojskowegoGen. bryg. Marek Łapiński – Służba Wywiadu WojskowegoAndrzej Stróżny – Centralne Biuro Antykorupcyjne
- Trybunał Konstytucyjny na wniosek posłów PiS wydał w czwartek zabezpieczenie, które ma zablokować zmiany w TVP. Zobowiązuje ono Skarb Państwa do powstrzymania się od likwidacji spółek publicznej radiofonii i telewizji oraz zmian w ich zarządach. Zdaniem prawników to postanowienie jest wadliwe i nie zablokuje zmian w TVP. Wczoraj wieczorem przed siedzibą TVP odbyła się demonstracja w obronie „wolnych mediów” (czyli samej TVP) zorganizowana przez członków Klubów Gazety Polskiej. Przyszło kilkaset osób, w tym pracownicy stacji, którzy dziękowali za poparcie.
- Komisarz UE ds. budżetu i administracji Johannes Hahn zapowiedział, że Komisja Europejska znajdzie sposób, by udostępnić Polsce środki w wysokości 111 mld euro z funduszy unijnych, w tym z programu KPO i Funduszu Spójności.
- Rada Europejska podjęła decyzję o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią. Oprócz tego Rada Europejska przyznała Gruzji status kraju kandydującego. Negocjacje z Bośnią i Hercegowinę zostaną otwarte, gdy tylko kraj ten w większym stopniu osiągnie kryteria członkostwa. Decyzja została podjęta mimo sprzeciwu i pod nieobecność premiera Węgier Wiktora Orbana, który demonstracyjnie zbojkotował głosowanie. Premier Węgier zablokował za to pomoc finansową dla Ukrainy.
- Europejskie trybunały wydały w tym tygodniu kilka ważnych wyroków dla polskich obywateli.We wtorek Trybunał w Strasburgu uznał, że Polska naruszyła europejską konwencję praw człowieka, brak regulacji związków tej samej płci narusza prawo do życia prywatnego i rodzinnego. Może to być droga do zalegalizowania w Polsce jednopłciowych związków jednopłciowych, choć na tej drodze może stanąć prezydent Andrzej Duda i Trybunał Konstytucyjny. W czwartek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozstrzygnął wątpliwości dotyczące terminów przedawnień roszczeń frankowiczów i banków. We wtorek z kolei TSUE powtórzył, że bankom nie należą się żadne odsetki, jeżeli w umowie kredytowej bank zapisał nieuczciwe postanowienia.Z kolei wczoraj Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że pozbawiając Polkę możliwości legalnej aborcji w kraju i zmuszając ją do wyjazdu za granicę, polskie władze naruszyły prawo kobiety do poszanowania życia prywatnego. Jest to efekt skargi, którą do Trybunału złożyła 38-letnia mieszkanka Warszawy.
- 19 grudnia – prace rozpoczyna komisja śledcza do spraw tzw. wyborów kopertowych
- 19-20 grudnia – głosowanie w sprawie powołania komisji śledczych w sprawie tzw. afery wizowej oraz Pegasusa
- 21 grudnia – W Sejmie rozpocznie się pierwsze czytanie ustawy budżetowej.