- Prezydent wbrew wcześniejszym deklaracjom wszczął postępowanie ułaskawiające wobec posłów i byłych ministrów w rządzie PiS Macieja Wąsika oraz Mariusza Kamińskiego. Politycy ostatnie kilka dni spędzili w więzieniu. Obaj zostali skazani na karę bezwzględnego więzienia, a ich mandaty poselskie wygasił marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Do tej pory prezydent i politycy PiS uznawali, że ułaskawienie dokonane przez Andrzeja Dudę w 2015 roku wobec Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika pozostaje w mocy. Teraz prezydent zmienił zdanie po spotkaniu z żonami obu polityków.
- MARSZ PIS
- Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN uznała wczoraj, że ostatnie wybory parlamentarne są ważne. Uchwałę w tej sprawie podjęto jednomyślnie. Izba, co do której TSUE, trybunał w Strasburgu oraz trzy połączone izby Sądu Najwyższego orzekły, że nie jest sądem w rozumieniu prawa, została powołana w 2017 r. ustawą większości sejmowej i przekazano jej m.in. kwestie orzekania o ważności wyborów i referendów. Przed wydaniem decyzji przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej pojawiły się obawy, że gdyby unieważniła ona wyniki wyborów mogłoby dojść do niepokojów społecznych.
- Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przełożył na przyszły tydzień posiedzenie Sejmu, które miało się odbyć w tym tygodniu. Decyzja ta ma związek ze sprawą Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Marszałek obawiał się o bezpieczeństwo obrad w związku z emocjami po obu stronach sceny politycznej. Wokół Sejmu znowu ustawiono barierki.
- Premier Donald Tusk odwołał Beatę Daszyńską-Muzyczkę z funkcji prezesa Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Jerzego Szmita ze składu Rady Nadzorczej BGK. Dotychczasowa prezes BGK była uznawana za jedną z najbliższych współpracowniczek byłego premiera Mateusza Morawieckiego.
- Premier Donald Tusk odwołał prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertrudę Uścińską. Kierowała ona Zakładem Ubezpieczeń Społecznych od lutego 2016 roku. Nowy szef tej instytucji ma być znany w przyszłym tygodniu.
- Znane są już założenia ustawy pozwalające na wakacje od ZUS dla przedsiębiorców. Zgodnie z nimi każdy prowadzący działalność gospodarczą będzie mógł wybrać jeden miesiąc wolny w roku od składki ZUS-owskiej. Wakacje od ZUS mają ruszyć w 2025 r., ale ministerstwo rozwoju i technologii nie wykluczyło, że może to stać się jeszcze w drugiej połowie br., jeśli dojdzie do nowelizacji budżetu na 2024 r. Pierwotnie tzw. urlop od ZUS miał obejmować trzy wybrane miesiące w roku, jednak rząd ograniczył ten pomysł do jednego miesiąca.
- Sąd rejestrowy oddalił wniosek o wpisanie m.in. Tomasza Syguta jako członka zarządu TVP do Krajowego Rejestru Sądowego. To przegrana nowego rządu w batalii o media publiczne. Sąd uznał, że uchwała o powołaniu członków rady nadzorczej i zarządu zostały podjęte przez organ nieuprawniony zgodnie z przepisami ustawy o radiofonii i telewizji, a także z uwagi na zapisy statutu TVP oraz zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych. Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz zapowiedział odwołanie od tej decyzji. Tymczasem Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zapowiedziała, że nie przekaże pieniędzy z abonamentu na TVP i Polskie Radio.
- Ministerstwo Aktywów Państwowych żąda od podległych sobie spółek zwoływania nadzwyczajnych walnych zgromadzeń. Na wniosek MAP zostały zwołane nadzwyczajne walne zgromadzenia w takich spółkach jak: PKN Orlen (6 lutego), PKO BP (2 lutego), PZU (15 lutego), KGHM (13 lutego), PGE (31 stycznia), Enea (30 stycznia) i GPW (5 lutego).
- 16-17 stycznia – 2. posiedzenie Sejmu. W porządku obrad zaplanowano m.in. powołanie prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, prace nad ustawą budżetową i wniosek o votum nieufności wobec ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza.