- Daniel Obajtek został odwołany ze stanowiska prezesa PKN Orlen przez radę nadzorczą. Prezesem był od 2018 roku. Formalnie przestanie kierować zarządem PKN Orlen w poniedziałek 5 lutego. Na konferencji prasowej Daniel Obajtek bronił decyzji o fuzji Orlenu z Lotosem. Na wtorek 6 lutego zostało zwołane Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PKN Orlen, które wybierze prawdopodobnie nową radę nadzorczą spółki.
- Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową na rok 2024. Jednocześnie skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego w ramach tzw. kontroli następczej. Zdaniem Andrzeja Dudy istnieją poważne wątpliwości co do prawidłowości uchwalenia ustawy w związku z niemożnością głosowania nad nimi przez Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Prezydent zapowiedział także, że ma zamiar postępować tak z każdą ustawą, którą uchwali obecna większość parlamentarna. Premier Donald Tusk odpowiedział prezydentowi, że jeżeli „chce przeszkadzać, to scenariusz wcześniejszych wyborów jest na stole”.
- 27 przywódców krajów UE, w tym Viktor Orban, zgodziło się na pakiet wsparcia dla Ukrainy w wysokości 50 miliardów euro w ramach budżetu unijnego. Zapewnia to stałe, długoterminowe i przewidywalne finansowanie Ukrainy. Powiązany z propozycją projekt rewizji budżetu UE na lata 2021-2027 zakłada też m.in. zwiększenie środków na migrację i zarządzanie granicami o 2 mld euro, na politykę sąsiedztwa - o 7,6 mld euro, a na Europejski Fundusz Obronny - o 1,5 mld euro.
- Prezydent Andrzej Duda zwołał na 13 lutego Radę Gabinetową, czyli Radę Ministrów pod przewodnictwem Głowy Państwa. Tematem posiedzenia ma być zaawansowanie w projektach takich jak budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego czy elektrowni atomowej. Radzie Gabinetowej nie przysługują kompetencje Rady Ministrów, nie ma możliwości podejmowania wiążących decyzji. Zakres jej funkcjonowania obejmuje raczej wspieranie i inicjowanie poczynań rządu przez Prezydenta.
- Bezpieczna Świadoma Ja – tak nazywa się program zdrowotny dla kobiet przygotowany przez resort zdrowia kierowany przez Izabelę Leszczynę. Ma on obejmować: in vitro, onkopłodność, badania prenatalne, wytyczne dotyczące terminacji ciąży, antykoncepcję awaryjną, edukację zdrowotną, w tym seksualną, szczepienia przeciw HPV oraz opiekę okołoporodową.
- Premier Donald Tusk poinformował o wycofaniu z Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie zgodności tzw. konwencji antyprzemocowej, czyli Konwencji Stambulskiej, z konstytucją. Taki wniosek w 2020 r. złożył do TK ówczesny szef rządu Mateusz Morawiecki. Konwencja, wokół której było dużo kontrowersji, wprowadza postulaty "gender mainstreaming" do systemu oświaty i wychowania, preferowania i finansowania przez państwo organizacji pozarządowych realizujących tego rodzaju program oraz podważania w przestrzeni publicznej biologicznego podziału na kobiety i mężczyzn.
- Powstała Polska Rada Przedsiębiorców. W skład Rady weszli przedstawiciele największych prywatnych firm w Polsce. Przewodniczącym PRP został Rafał Brzoska, założyciel Grupy InPost. Organizacja powstała z inicjatywy biznesu, aby stać się siłą napędową dla rozwoju gospodarczego i społecznego kraju. Wśród kilkunastu wiceprzewodniczących są: Wojciech Wolny, prezes firmy IT Euvic, Marian Owerko, prezes grupy Foodwell, Tomasz Misiak, inwestor, założyciel Mizyak Fund, Rafał Sonik, zwycięzca Rajdu Dakar, a obecnie inwestor nieruchomościowy, Dariusz Gałęzewski, twórca Oshee, Beata Drzazga, inwestorka i założycielka jednej z największych polskich firm opieki senioralnej Betamed, Agnieszka Wiercińska, partnerka kancelarii prawnej WKB.
- Po interwencji organizacji pozarządowych rząd wycofał się z procedowania rządowego projektu ustawy o sygnalistach. Obecnie rozpoczną się pracę nad dwoma projektami, w tym jednym obywatelskim. Państwa UE umówiły się, że do 17 września 2021 r. wdrożą dyrektywę o ochronie sygnalistów. Polska tego nie zrobiła. Sygnaliści to ludzie, którzy w interesie publicznym identyfikują i zgłaszają problemy, które zobaczyli w swojej pracy – w prywatnych i publicznych instytucjach i firmach. Często traktuje się ich jak donosicieli. Stają się ofiarami mobbingu, gróźb i szantażów ze strony przełożonych. Unia chciałaby tę obywatelską aktywność wbudować w demokratyczny system: stworzyć warunki, by organizacjom i firmom chciało się wysłuchać sygnalisty i zrozumieć, co mówi.
- 2 lutego – Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy w spółce PKO BP.
- 6 lutego – Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy w PKN Orlen.
- 7-9 lutego – 5. posiedzenie Sejmu X kadencji.