- Komisja Europejska prognozuje, że wzrost PKB Unii Europejskiej w 2024 r. wyniesie 0,9%, a strefy euro — 0,8%. Wzrost PKB w Polsce ma wynieść 2,7%, a w 2025 r. 3,2%. Według KE polska gospodarka wzrosła w 2023 roku o 0,2%, o nieco mniej niż szacowano w jesiennej prognozie. „Głównym czynnikiem wzrostu będzie konsumpcja prywatna, czemu będą sprzyjać rosnące płace realne, dodatkowe wsparcie społeczne ze strony rządu oraz wygasająca presja inflacyjna. Konsumpcja publiczna również w znacznym stopniu przyczyni się do wzrostu gospodarczego dzięki nowym dodatkowym środkom wsparcia fiskalnego” – podała Komisja Europejska w swojej analizie. KE obniżyła prognozę inflacji w Polsce na 2024 r. z 6,2% do 5,2%.
- Były szef SLD Wojciech Olejniczak został członkiem rady nadzorczej PZU. W czwartek walne zgromadzenie akcjonariuszy spółki wymieniło skład RN. Zmiany w radzie nadzorczej wkrótce doprowadzą zapewne do wymiany władz spółki - w tym prezesa. Szefową narodowego ubezpieczyciela PZU jest aktualnie Beata Kozłowska-Chyła. To była doradczyni Przemysława Gosiewskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Z medialnych doniesień wynika, że poważnym kandydatem na jej miejsce jest Jakub Karnowski, były prezes PKP. Zmiany w RN PZU otwierają także możliwość zmian w innych spółkach należących do Grupy PZU: m.in. w bankach PEKAO SA oraz Aliorze.
- We wtorek odbyło się posiedzenie Rady Gabinetowej, którą zwołał prezydent Andrzej Duda. Posiedzenie było podzielone na część jawną i niejawną. W trakcie części dostępnej dla mediów premier Donald Tusk przekazał, że zobowiązał ministra sprawiedliwości do przekazania prezydentowi kompletu dokumentów, które potwierdzają „w stu procentach zakup i korzystanie w sposób legalny i nielegalny z Pegasusa". Rozmowy dotyczyły również przyszłości Centralnego Portu Komunikacyjnego, budowy oraz modernizacji polskiej armii.
- Odbudowa gospodarki Ukrainy po rosyjskiej inwazji będzie kosztować 486 miliardów dolarów - oszacował Bank Światowy. Wzięto pod uwagę zarówno zniszczenia budynków i innej infrastruktury, jak i całościowy wpływ, jaki wojna wywarła na ukraińską gospodarkę. Bezpośrednie szkody spowodowane walkami sięgają 152 miliardów dolarów i są skoncentrowane głównie w takich regionach jak doniecki, charkowski, ługański, zaporoski, chersoński i w Kijowie. Zakłócenia w produkcji i handlu oraz inne koszty związane z wojną oszacowano na 499 miliardów dolarów.
- Kandydatką z ramienia Lewicy na prezydenta Warszawy będzie Magdalena Biejat, wicemarszałkini Senatu i współprzewodnicząca Partii Razem. Ma ona również poparcie stowarzyszenia Miasto Jest Nasze i innych ruchów miejskich. Motywem przewodnim Lewicy w Warszawie ma być transport. W Warszawie o prezydenturę starają się Rafał Trzaskowski, obecny prezydent (Koalicja Obywatelska) oraz Tobiasz Bocheński (PiS). Z kolei z ramienia Trzeciej Drogi będzie to prawdopodobnie Adriana Porowska, prezeska Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej, która prowadzi schronisko dla bezdomnych.
- Jak wynika z ustaleń członków sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa, inwigilowanych tym programem za czasów PiS mogło być nawet 30 polityków PiS. Z dokumentów, które już wiedzieli członkowie Komisji wynika, że zakup Pegasusa zatwierdził bezpośrednio minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oraz wiceminister Michał Woś. Koszt zakupu Pegasusa to 25 milionów złotych.
- Rada nadzorcza PKO BP odwołała przedstawicieli dotychczasowego zarządu banku, a także poinformowała o uruchomieniu otwartego konkursu na stanowiska prezesa i wiceprezesów zarządu. Do kierowania pracami zarządu PKO BP czasowo oddelegowany został Szymon Midera. Przez osiem lat, do czerwca 2016 roku pełnił funkcję prezesa i wiceprezesa zarządu Banku Pocztowego. Wcześniej, przez siedem lat, związany był z mBankiem.
- 20 lutego – protest rolników w Warszawie i zablokowanie wszystkich przejść granicznych z Ukrainą.
- 21-23 lutego – 6. posiedzenie Sejmu