- W tym tygodniu odbył się generalny protest rolników i blokada przejść granicznych między Polską a Ukrainą. Powodem protestów jest niekontrolowany napływ zboża z Ukrainy oraz niezgoda na unijny Zielony Ład. Rolnicy zarzucają polskim władzom bierność i respektowanie wszystkich decyzji Komisji Europejskiej w sprawie importu płodów rolnych i artykułów spożywczych z Ukrainy. Konflikt zaognił się we wrześniu 2023 r., kiedy Komisja Europejska nie przedłużyła embarga na ukraińskie zboże dla pięciu krajów. Wśród nich znalazła się Polska, która wprowadziła zakaz na własną rękę. Wywołało to gwałtowną reakcję Ukrainy. Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy odniósł się wprost do protestów polskich rolników. Padły słowa o „chamskim wyrzucaniu ukraińskiego zboża z wagonów” – i prośba do polskiego rządu o spotkanie na granicy w celu rozwiązania kryzysu. Premier Donald Tusk przekazał, że polski i ukraiński rząd spotkają się w Warszawie 28 marca. Zapowiedział również, że przejścia graniczne z Ukrainą zostaną uznane za infrastrukturę krytyczną.
- Prezydent USA Joe Biden 12 marca przyjmie w Białym Domu na wspólnym spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudę oraz premiera Donalda Tuska. Na spotkaniu mają zostać poruszone kwestie wojny w Ukrainie, jak również odbędą się konsultacje przed lipcowym szczytem NATO w Waszyngtonie.
- Monika Pawłowska objęła mandat po Mariuszu Kamińskim. Posłanka, która w poprzedniej kadencji Sejmu była członkinią Lewicy, Porozumienia oraz PiS deklaruje, że chciałaby wstąpić do klubu Prawa i Sprawiedliwości, z list którego startowała. Władze tej partii jednoznacznie odrzucają taką możliwość, ponieważ w ich opinii posłem wciąż pozostaje zarówno Mariusz Kamiński, jak i Maciej Wąsik. Monika Pawłowska zostanie więc prawdopodobnie posłanką niezależną.
- Głosowania w Sejmie: tabletka po.
- Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła, że będzie ubiegać się o to stanowisko na drugą kadencję. W środę 21 lutego jej kandydaturę zatwierdziła Europejska Partia Ludowa. Nowa Komisja Europejska powstanie po wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w maju tego roku. Ursula Von der Leyen przylatuje dziś do Polski, by spotkać się m.in. z premierem Donaldem Tuskiem.
- Nowe ministerstwo przemysłu ma zostać powołane 1 marca 2024 roku. Szefową resortu będzie Marzena Czarnecka. Ministerstwo będzie się zajmować głównie górnictwem węglowym i niewęglowym. Chodzi również o zadania związane z przemysłem koksowniczym i hutniczym, a także prowadzenie spraw dotyczących gospodarki złożami kopalin. Siedzibą resortu będą Katowice.
- 24 lutego – 2. rocznica wybuchu wojny w Ukrainie.
- 27 lutego – „Gwiaździsty marsz na Warszawę” – protest rolników w Warszawie, m.in. przed Sejmem oraz Kancelarią Premiera.