- Wybory do sejmików wojewódzkich wygrało Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 34,3 proc. głosów. Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska, która uzyskała 30,6 proc. głosów. Dalej znalazły się: Trzecia Droga (14, 2 proc)., Konfederacja i BS (7,2 proc.), Lewica (6,3 proc.), Bezpartyjni Samorządowcy (3 proc.). Choć to PiS uzyskało najwyższy wynik ogólnopolski, Koalicja Obywatelska pokonała partię Jarosława Kaczyńskiego w 9 z 16 województw. PiS wygrał w województwach podkarpackim, lubelskim, podlaskim, małopolskim, świętokrzyskim, łódzkim i mazowieckim. W pozostałych zwycięstwo należy do KO. Procentowe zwycięstwo nie da PiS władzy we wszystkich 7 województwach. Będzie to możliwe tylko w maksymalnie 5. W województwach mazowieckim i łódzkim będzie rządzić koalicja KO i Trzeciej Drogi – bo to one będą dysponować łącznie przewagą mandatów. Los województw podlaskiego i świętokrzyskiego pozostaje niepewny.
- Wybory w 9 z 16 stolic województw zakończyły się już na pierwszej turze. Zwycięzcą w Warszawie jest Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej wspierany również przez Trzecią Drogę. W pierwszej turze wybory wygrali również m.in.: Aleksandra Dulkiewicz (Gdańsk), Hanna Zdanowska (Łódź) czy Tadeusz Truskolaski (Białystok). Druga tura wyborów (21 kwietnia) odbędzie się między innymi w Krakowie, Wrocławiu, Rzeszowie i Poznaniu. W Krakowie zmierzą się kandydat KO Aleksander Miszalski i startujący niezależnie Łukasz Gibała. We Wrocławiu popierany przez KO i Lewicę urzędujący prezydent Jacek Sutryk będzie konkurował z kandydatką Trzeciej Drogi Izabelą Bodnar. W Poznaniu Jacek Jaśkowiak stanie w II turze naprzeciw kandydata PiS. W Rzeszowie o wybór będą walczyć urzędujący prezydent Konrad Fijołek i Waldemar Szumny.
- Do uzgodnień publicznych trafił projekt mający na celu deregulację prawa gospodarczego i administracyjnego. Zawiera on propozycje zmian do 35 ustaw. Rząd proponuje m. in., by postępowanie przed Krajową Izbą Odwoławczą było prowadzone online. Natomiast mikroprzedsiębiorcy mogą spodziewać się krótszych kontroli. Mają one być skrócone z 12 do 6 dni, a przedsiębiorca przed rozpoczęciem kontroli ma otrzymać listę informacji i dokumentów, których udostępnienia oczekuje dany organ. Skończyć ma się też zabawa w kotka i myszkę między pierwszą a drugą instancją danego urzędu. Urząd niższej instancji będzie musiał uwzględnić wytyczne wyższej instancji po uchyleniu decyzji. Dziś bywa z tym różnie, a przedsiębiorca nie ma jak się odwołać. Projekt przewiduje także, że brak pieczątki na piśmie lub wniosku, a także brak dołączonego do pisma lub wniosku wydruku komputerowego aktualnych lub pełnych informacji o podmiotach wpisanych do rejestru przedsiębiorców KRS albo zaświadczenia o wpisie do CEiDG, nie stanowiły braku formalnego ani nie były powodem, aby stwierdzić, że pismo lub wniosek są niekompletne. Zmiany mają wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku.
- Rząd przyjął projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka Aktywny rodzic. To tzw. babciowe, które będzie przysługiwać rodzicom dzieci w wieku od roku do trzech lat. Program ma zacząć działać od początku października i zastąpi działające dziś "żłobkowe" oraz rodzinny kapitał opiekuńczy. Ma się składać z trzech komponentów: aktywni rodzice w pracy, aktywnie w żłobku i aktywnie w domu. Pierwsze dwa będą oznaczały 1,5 tys. zł dla rodziców, którzy zdecydują się na powrót do pracy. Będzie je można przeznaczyć na podpisanie umowy z opiekunem, np. z babcią albo na czesne w żłobku. Trzecia opcja, czyli aktywnie w domu to coś, co dziś znamy pod hasłem Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. W tym przypadku rodzice, którzy nie zdecydowali się na powrót do pracy, otrzymają 500 zł co miesiąc przez dwa lata. Z tą różnicą, że te pieniądze będą przysługiwały na każde, a nie tylko drugie i kolejne dziecko, jak ma to miejsce dziś. Nowe świadczenie ma przysługiwać nie tylko tym rodzicom, którzy wrócą na rynek pracy w okresie obowiązywania ustawy, ale też tym, którzy na rynek pracy już wrócili i mają dziecko w wieku od 12 do 35 miesięcy.
- Ireneusz Fąfara jest nowym prezesem PKN Orlen. Z kolei wiceprezesem ds. korporacyjnych został Witold Literacki. Ireneusz Fąfara do tej pory był prezesem spółki 4Cell Therapies (rozwijającej terapie onkologiczne) oraz zasiada w radzie dyrektorów kanadyjskiej spółki Helix Biopharma (również opracowuje leki przeciwnowotworowe). Nowy prezes Orlenu pracował już w tej grupie kapitałowej. W latach 2010-2018 był prezesem litewskiej spółki Orlenu, czyli Orlen Lietuva, zajmująca się przetwarzaniem ropy naftowej w rafinerii Możejki.
- 12 kwietnia – głosowanie w Sejmie czterech poselskich projektów zmieniających przepisy aborcyjne
- 21 kwietnia - II tura wyborów samorządowych