- Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa wdraża dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady UE. Dokument miał być wprowadzony przez wszystkie kraje unijne do 17 grudnia 2021 r. Zgodnie z ustawą ochroną zostaną objęte osoby zgłaszające naruszenie prawa niezależnie od podstawy i formy świadczenia pracy lub pełnienia służby. Sygnalista będzie mógł zgłosić naruszenie prawa za pomocą wewnętrznych kanałów zgłoszeń, które zostaną utworzone przez pracodawców, zewnętrznych kanałów zgłoszeń do odpowiednich organów państwa i za pomocą ujawnienia publicznego (w szczególnie określonych przypadkach). Ustawa będzie miała zastosowanie do podmiotów, na rzecz których pracę zarobkową wykonuje nie mniej niż 50 osób. W katalogu obszarów, w ramach których będzie można dokonać zgłoszenia lub ujawnienia publicznego znalazło się m.in.: korupcja, zamówienia publiczne; usługi, produkty i rynki finansowe; przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu; bezpieczeństwo produktów i ich zgodności z wymogami; bezpieczeństwo transportu; ochrona środowiska; ochrona radiologiczna i bezpieczeństwo jądrowe; bezpieczeństwo żywności i pasz; zdrowie i dobrostan zwierząt; zdrowie publiczne; ochrona konsumentów; ochrona prywatności i danych osobowych; bezpieczeństwo sieci i systemów teleinformatycznych; konstytucyjne wolności i prawa człowieka i obywatela. W ostatnim momencie wykreślono za to z tego zakresu prawo pracy. Ustawa wejdzie w życie trzy miesiące po jej opublikowaniu w Dzienniku Ustaw z wyjątkiem przepisów dotyczących zgłoszeń zewnętrznych, które wejdą w życie po upływie sześciu miesięcy od dnia ogłoszenia.
- Koalicja rządowa nie może dojść do porozumienia w kwestii związków partnerskich. PSL nie chce się zgodzić na przysposobienie dzieci m.in. przez pary homoseksualne, niewykluczone więc, że ten zapis ostatecznie nie znajdzie się w projekcie ustawy. Szczegóły nowych przepisów mają być znane dziś, ale wiadomo już, że zdecydowano się, że będzie to projekt rządowy. Projekt ustawy o związkach partnerskich ma zakładać m.in. wspólne nazwisko, prawo do wspólnego rozliczania się, prawo do informacji medycznej i prawo do odwiedzania się w szpitalu. Polska jest wśród pięciu państw członkowskich Unii Europejskiej, które nie dają parom tej samej płci możliwości formalizacji związków. Kwestia ta nie jest uregulowana poza tym w Bułgarii, Rumunii oraz na Litwie i Słowacji. W grudniu 2023 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał wyrok w sprawie przeciwko Polsce wytoczonej przez pięć polskich par tej samej płci, które domagały się prawnego uznania ich związków. W orzeczeniu stwierdzono, że Polska naruszyła Europejską Konwencję Praw Człowieka i ma obowiązek wprowadzenia ochrony prawnej par tej samej płci.
- Według raportu Komisji Europejskiej Polska nie spełnia obecnie żadnego z czterech warunków przyjęcia euro. Pierwsze kryterium wskazuje, że inflacja w kandydującym kraju nie może przekraczać średniej wyciągniętej z trzech najniższych odczytów w strefie euro o ponad 1,5 pkt. proc. Drugi warunek nakazuje, by deficyt budżetowy nie przekraczał 3 proc. PKB, a dług publiczny - 60 proc. Od kandydata wymaga się także uczestnictwa w mechanizmie kursowym ERM II przez min. dwa lata. Czwarty czynnik dotyczy długoterminowych stóp procentowych – mogą one przekraczać średnią wyciągniętą z trzech najniższych odczytów krajów strefy euro o maksymalnie 2 pkt. proc. KE wskazała także, że Polska nie dostosowała swojego prawa do zapisów traktatowych, co również wyklucza jej kandydaturę. Badanie przeprowadzone przez ten organ w maju br. wykazało natomiast, że 52 proc. Polaków jest przeciwna przyjęcia euro (wzrost o 8 p.p. r/r), 47 proc. badanych popiera ten krok, a 2 proc. nie ma zdania w tej kwestii.
- W dniach 22-26 czerwca br. odbyła się wizyta Andrzeja Dudy w Chinach. Podczas spotkania z przywódcą ChRL Xi Jinpingiem podpisanych zostało pięć dwustronnych porozumień. Dokumenty dotyczyły: promowania współpracy handlowej, a także inwestycyjnej, standardów inspekcji i kwarantanny eksportowanej fasoli, opracowania słownika chińsko-polskiego i polsko-chińskiego oraz planu pracy w zakresie wyznaczania stref i regionalizacji w odniesieniu do HPAI (wirusa ptasiej grypy). Dzięki ostatniej z umów wykrycie pojedynczego ogniska HPAI nie wyłączy całego polskiego rynku drobiarskiego z eksportu. Polska i Chiny zgodziły się także na wprowadzenie planu działania na lata 2024-2027, które ma na celu wzmocnienie partnerstwa strategicznego. Dodatkowo, Przywódca ChRL Xi Jinping zadeklarował, że Polacy będą mogli przyjechać do Chin bez wizy, jeśli ich pobyt potrwa mniej niż 15 dni. Prezydent RP spotkał się także premierem Li Qiangiem. Dane GUS wskazują, że w 2023 r. Polska importowała z Chin produkty o wartości 47,4 mld euro (13,9 proc. całkowitego importu) i eksportowała do tego kraju towary warte ok. 3,7 mld euro.
- Do tej pory uruchomiono 35 z 56 planowanych inwestycji w ramach KPO (31 w części grantowej i 4 w części pożyczkowej). Ich wartość to blisko połowa z ok. 59,8 mld euro przeznaczonych dla Polski. Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz przekazała, że ostatnie negocjacje dot. KPO miały na celu merytoryczną rewizję polskiego programu i urealnienie go. Zapowiedziała także złożenie dwóch kolejnych wniosków o płatność z KPO po konsultacji wewnątrz Komisji Europejskiej.
- Od lipca wzrastają ceny prądu i gazu. Od 13 czerwca obowiązuje w Polsce ustawa o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego. Ustawa ma chronić Polaków przed drastycznym wzrostem opłat za energię wobec wygasających od lipca tarcz antykryzysowych, wprowadzanych przez poprzedni rząd po wybuchu wojny w Ukrainie. Cena maksymalna za energię dla gospodarstw domowych w okresie lipiec-grudzień 2024 r. na wynieść maksymalnie 500 zł/MWh oraz 693 zł/MWh dla samorządów, podmiotów użyteczności publicznej oraz małych i średnich firm. Obecne stawki dla gospodarstw domowych wynoszą 412 zł/MWh i były niezmienione od 2022 r. Eksperci szacują, że rachunki za prąd powinny wzrosnąć o 22-23 proc. Kolejnym elementem ustawy jest bon energetyczny, który dostaną tylko osoby najbardziej potrzebujące. Bon energetyczny będzie jednorazowym świadczeniem pieniężnym przeznaczonym dla gospodarstw domowych o niższych dochodach, wypłacanym w drugiej połowie 2024 r. Przepisy przewidują dwa progi dochodu: do 2500 zł dla gospodarstw jednoosobowych oraz do 1700 zł na osobę dla gospodarstw wieloosobowych. Przy wypłacie bonu obowiązywać będzie zasada "złotówka za złotówkę". Oznacza to, że bon będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, ale jego wartość będzie pomniejszona o kwotę tego przekroczenia.
- 27-28 czerwca – szczyt Rady Europejskiej, na którym zapadną decyzje dotyczące najważniejszych stanowisk w UE
- 9 –11 lipca – szczyt NATO w Waszyngtonie