- Polska 1 stycznia obejmuje prezydencję w Unii Europejskiej. Prezydencja to jedno z kluczowych narzędzi w zarządzaniu pracami Unii. Każde państwo członkowskie sprawuje ją przez pół roku. System ten zapewnia rotacyjną równowagę między krajami o różnej wielkości, historii w UE i wpływie na politykę unijną. Od 2009 roku, zgodnie z traktatem z Lizbony, państwa członkowskie organizują swoje działania w tzw. trio, czyli grupach trzech kolejnych prezydencji. Trio ustala wspólny 18-miesięczny program, który zapewnia ciągłość prac w UE. Każda prezydencja rozpoczyna się symbolicznym przekazaniem kluczy do UE przez poprzednie państwo, a jej start często towarzyszy wydarzeniom kulturalnym, które podkreślają dziedzictwo narodowe danego kraju. Każda prezydencja wymaga intensywnych przygotowań, które trwają nawet kilka lat. Państwo organizujące prezydencję odpowiada za setki spotkań na poziomie ministerialnym, technicznym i eksperckim, w tym za szczyty odbywające się na jego terytorium. Państwo sprawujące prezydencję nie otrzymuje za to wynagrodzenia od UE, ale samo ponosi koszty związane z organizacją wydarzeń, co bywa znaczącym obciążeniem budżetowym. Budżet polskiej prezydencji wyniesie 412 mln zł
- Prezydencja nie rządzi UE, ale ma kluczową rolę w zarządzaniu Radą Unii Europejskiej. Jej głównym zadaniem jest koordynowanie prac legislacyjnych, organizowanie spotkań, negocjowanie kompromisów oraz reprezentowanie Rady w relacjach z innymi instytucjami UE, np. Parlamentem Europejskim. Przez nadchodzące pół roku, w Polsce odbędą się 22 rady nieformalne (spotkania ministrów), ponad 300 oficjalnych spotkań towarzyszących, a nasz kraj odwiedzi ponad 40 tysięcy gości z całej Europy, między innymi szefowie i ministrowie rządów krajów członkowskich UE.
- Polska po raz pierwszy prezydencję w Radzie UE sprawowała w 2011 roku i wraz z Danią i Cyprem tworzyła trio prezydencji (teraz również z tymi krajami będzie tworzyć trio). Polska postawiła wtedy na jedność i wspólne wartości, podkreślając, że współpraca i solidarność między państwami członkowskimi są kluczowe dla skutecznego rozwoju Unii. Jednym z kluczowych osiągnięć polskiej prezydencji było rozpoczęcie negocjacji nad budżetem unijnym na lata 2014-2020. Polska odegrała rolę mediatora, przygotowując grunt pod późniejsze porozumienia.
- Hasło towarzyszące polskiemu przewodnictwu w Radzie UE brzmi „Bezpieczeństwo, Europo!” – odnosi się do 7 obszarów: Obrona i bezpieczeństwo; Ochrona ludzi i granic; Odporność na ingerencję zagraniczną i dezinformację; Zagwarantowanie bezpieczeństwa i wolności biznesu; Transformacja energetyczna; Konkurencyjne i odporne rolnictwo; Bezpieczeństwo zdrowotne. W ramach legislacyjnych priorytetów Polska skupi się na nowelizacji unijnego prawa farmaceutycznego, co ma znaczenie dla sektora ochrony zdrowia. Polska będzie pracować nad projektami związanymi z Unią Oszczędnościowo-Inwestycyjną (SIU), co ma na celu wsparcie inwestycji i oszczędności w UE.
- Logo Prezydencji przedstawia Polską flagę przenikającą litery EU, co odzwierciedla ponad 20- letnie członkostwo Polski we Wspólnocie oraz partnerstwo i synergię. Czerpie inspirację z najnowszej historii Polski. Symbolizuje odrodzenie polskiej demokracji i społeczeństwa obywatelskiego, odnosi się do najlepszych tradycji Solidarności, oraz wpisuje się w szerszy kontekst powrotu Polski do głównego nurtu debaty europejskiej. Twórcą logo jest Jerzy Janiszewski - ten sam artysta, który stworzył symbol Solidarności w 1980 roku, a także poprzedni symbol polskiej Prezydencji z 2011 roku.
- Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski jest jedynym ministrem, który po raz drugi pokieruje resortem przez cały okres trwania polskiej prezydencji. Ministerstwo Spraw Zagranicznych odpowiada za obsługę merytoryczną 945 spotkań, na które składają się posiedzenia 38 grup roboczych i komitetów w Radzie UE w Brukseli oraz spotkania w Polsce. W ramach przygotowań wzmacniane jest Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE w Brukseli poprzez delegowanie dodatkowych pracowników z różnych resortów. Dodatkowo, zwiększono obsadę w wybranych placówkach zagranicznych, w tym w Ambasadzie RP w Teheranie, która będzie pełnić funkcję lokalnej prezydencji z uwagi na brak Delegatury UE na miejscu.
- Kluczowymi wyzwaniami polskiej prezydencji będą m.in. objęcie prezydentury USA przez Donalda Trumpa, kwestia umowy o wolnym handlu z krajami Ameryki Południowej Mercosur, początek prac nad wieloletnim budżetem UE na lata 2028-2034 oraz dalsze wsparcie dla Ukrainy.
- Jednym z doradców polskiej prezydencji w radzie UE będzie były premier Jerzy Buzek. Polityk przez 20 lat pracował w instytucjach europejskich, m.in. na stanowisku przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, które zajmował w latach 2009-2012.
- 1 stycznia - początek polskiej prezydencji w UE
- 3 stycznia - gala otwarcia Polskiej Prezydencji w Radzie UE
- 9-10 stycznia: wizyta Kolegium Komisarzy w Gdańsku