
- Senat przyjął ustawę wprowadzającą od 1 stycznia 2026 r. niższe składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wprowadza dwuelementową podstawę wymiaru składki - do pewnego poziomu będzie ryczałtowa, a od nadwyżki dochodów będzie procentowa. Zmiany dotyczą ok. 2,5 mln osób prowadzących działalność gospodarczą i w samym 2026 roku (o ile wejdą w życie) będą kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Nowe przepisy nie zmieniają wysokości składki zdrowotnej płaconej przez pracowników na etacie - nadal będzie to 9 proc. Teraz ustawa trafi do prezydenta. O jej zawetowanie zaapelowali do Andrzeja Dudy m.in. kandydatka Lewicy na prezydenta Magdalena Biejat, kandydat Partii Razem Adam Zandberg oraz Naczelna Izba Lekarska. Alarmują oni, że obniżenie składki pogorszy sytuację pacjentów i pogłębi kryzys ochrony zdrowia. Z kolei o podpisanie ustawy wystąpiła do prezydenta Organizacja Pracodawców Rada Przedsiębiorców. Jej szef podkreślił, że to właśnie sektor MŚP najbardziej ucierpiał na drastycznym podniesieniu wysokości składki zdrowotnej dla przedsiębiorców w 2022 roku. Wskutek czego, w kolejnych 2 latach, zamknęło lub zawiesiło działalność blisko 600 tys. firm. Premier Donald Tusk zapowiedział, że w razie weta, podejmie kroki, by wrócić do tematu po wyborach prezydenckich.

- Donald Tusk ogłosił pierwszy pakiet deregulacyjny. Obejmie on około 120 gotowych ustaw, które mają zmniejszać obciążenie i znosić bariery. Premier podkreślił, że będą to największe zmiany od czasów wejścia Polski do UE. Ustawy mają być procedowane na pierwszym posiedzeniu Sejmu po wyborach. Rafał Brzoska poinformował, że inicjatywa „SprawdzaMY” otrzymała blisko 15 tys. zgłoszeń. Na stronie opublikowanych zostało 259 projektów, z czego 197 zostało już rozpatrzonych. Ponad 61 proc. jest przyjętych do realizacji. Wśród zaakceptowanych propozycji znalazły się m.in.: integracja systemów danych administracji publicznej, zrównanie ważności dokumentacji cyfrowej z papierową, dodatkowe funkcje w aplikacji mObywatel (np. dostęp do danych medycznych), możliwość prowadzenia ksiąg wieczystych w postaci elektronicznej oraz e-orzeczenia medycyny pracy.
- W środę, 23 kwietnia minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski przedstawił podczas expose główne kierunki polskiej polityki zagranicznej na ten rok. Podkreślił, że członkostwo Polski w UE i NATO wzmacnia jej pozycję, zwłaszcza w niestabilnym i mniej przewidywalnym środowisku międzynarodowym. Zaznaczył, że największym zagrożeniem dla Polski byłby rozpad wspólnoty Zachodu, dlatego kluczowe są silne sojusze i wiarygodna obecność Polski jako ich współtwórcy. Wśród priorytetów wskazał wzmocnienie zdolności obronnych Europy, większą odpowiedzialność kontynentu za własne bezpieczeństwo, utrzymanie silnych relacji transatlantyckich, zwłaszcza z USA oraz zaangażowanie Polski w regionach Globalnego Południa. Minister opowiedział się też za wspieraniem europejskiego przemysłu obronnego, co ma zwiększyć zarówno bezpieczeństwo, jak i sojuszniczą wiarygodność wobec Stanów Zjednoczonych. Omawiając sytuację w Ukrainie, Sikorski zaznaczył, że jej przyszłość powinna być kształtowana zgodnie z wolą samej Ukrainy. Minister wskazał także cztery niepożądane dla Polski trendy: powrót do stref wpływów, odchodzenie od norm międzynarodowych, marginalizowanie organizacji wielostronnych oraz postępującą dezinformację. Expose szefa dyplomacji spotkało się z krytyką prezydenta Andrzeja Dudy, który zarzucił mu upolitycznienie wystąpienia, m.in. poprzez odwołanie się do sloganu używanego w kampanii Rafała Trzaskowskiego.
- Po śmierci papieża Franciszka 21 kwietnia 2025 roku rozpoczął się czas sede vacante, czyli wakatu na tronie papieskim. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę 26 kwietnia. Jednocześnie trwają przygotowania do konklawe, w którym weźmie udział około 138 kardynałów-elektorów. Zgodnie z prawem kanonicznym musi rozpocząć się najwcześniej 15 i najpóźniej 20 dni po śmierci papieża. Oznacza to, że powinno się ono odbyć między 5 a 10 maja 2025 roku. Konkretna data zostanie wkrótce ogłoszona przez dziekana Kolegium Kardynalskiego. Jak długo będzie ono trwało i kiedy poznamy następcę Franciszka zależy od liczby głosowań i porozumienia między kardynałami.
- Kancelaria Premiera opublikowała wytyczne dla spółek Skarbu Państwa dotyczące sponsoringu sportu. Dokument, przygotowany przez Ministerstwo Aktywów Państwowych i podpisany przez premiera Donalda Tuska, zawiera ogólne rekomendacje dla zarządów oraz trzynaście rekomendacji szczegółowych, które mają pomóc uporządkować aktywności wszystkich spółek w zakresie sponsoringu sportowego. Wśród zaleceń znalazła się m.in. zasada „stosuj lub wyjaśnij”, która zobowiązuje spółki do przestrzegania wytycznych lub uzasadniania odstępstw od nich. Podkreślono konieczność przeznaczania 20 proc. wartości umowy zawieranej przez SSP na szkolenie dzieci i młodzieży, uwzględniania w umowach zapisów umożliwiających elastyczność finansową w przypadku pogorszenia sytuacji spółki, a także zapewnienia politycznej neutralności działań sponsorskich. Istotnym elementem jest również obowiązek wykazywania mierzalnych efektów marketingowych każdej inicjatywy. Praktyczny wymiar zaleceń może oznaczać, że państwowe podmioty będą zobowiązane do publikowania umów sponsorskich, zawierających m.in. kwoty kontraktów z zawodnikami, klubami czy związkami. Dzisiaj tego typu zapisy są objęte klauzulami poufności.
- Komisja Europejska nałożyła pierwsze kary dla bigtechów za naruszenie unijnego Aktu o rynkach cyfrowych (DMA) – 500 mln euro dla Apple i 200 mln euro dla Meta Platforms. Apple ukarano za ograniczanie twórcom aplikacji możliwości informowania użytkowników o alternatywnych kanałach zakupu poza App Store, co pozbawiało konsumentów dostępu do tańszych ofert. Komisja uznała, że firma naruszyła zasadę uczciwej konkurencji. Meta natomiast została ukarana za zmuszanie użytkowników do wyboru między przetwarzaniem danych osobowych a płatnością za brak reklam, bez zapewnienia im szerszej kontroli nad zakresem przekazywanych danych. KE uznała takie praktyki za sprzeczne z wymogami DMA dotyczącymi transparentności i dobrowolności zgody użytkownika.
- Tylko do końca kwietnia można skorzystać ze skierowania na bezpłatne badania w ramach programu Profilaktyka 40 Plus finansowanego przez NFZ. Centrum e-Zdrowia podało, że z programu skorzystało już prawie 5 mln osób. W ramach programu pacjenci po 40. roku życia mogą otrzymać skierowania na bezpłatne badania profilaktyczne. Aby z nich skorzystać po raz pierwszy, pacjent musi wypełnić ankietę dostępną na Internetowym Koncie Pacjenta, w aplikacji mojeIKP albo w przychodni POZ, która uczestniczy w programie. Uprawnionych do wzięcia udziału w programie jest około 20 mln osób od 40. roku życia. Z danych Centrum e-Zdrowia wynika, że e-skierowanie odebrało w sumie 4,98 mln osób, a 4,08 mln - przebadało się.

- 28-29 kwietnia - 10. Szczyt Inicjatywy Trójmorza, którego gospodarzem jest Polska
- 7-9 maja - następne posiedzenie Sejmu
- 18 maja - pierwsza tura wyborów prezydenckich
