
- Polska od 7 lipca 2025 roku przywraca czasową kontrolę graniczną na granicach z Niemcami i Litwą. Decyzja ta została ogłoszona przez premiera Donalda Tuska i jest odpowiedzią na rosnącą presję migracyjną oraz zmianę polityki migracyjnej Niemiec. Niemcy odmawiają obecnie przyjmowania migrantów, którzy wcześniej przeszli przez Polskę, co wprowadziło napięcia i poczucie asymetrii w relacjach granicznych. Polska uznała, że brak kontroli po swojej stronie utrudnia skuteczne zarządzanie przepływem osób i umożliwia niekontrolowane przekraczanie granicy przez migrantów. Przywrócenie kontroli ma na celu ograniczenie nielegalnej migracji oraz zapewnienie bezpieczeństwa i porządku na terytorium kraju. Działania te są zgodne z procedurami unijnymi i mają charakter tymczasowy, choć możliwe jest ich przedłużenie. Kontrole będą wyrywkowe i obejmą zarówno przejścia graniczne, jak i tzw. zieloną granicę, szczególnie na odcinku z Litwą. Polska poinformowała o decyzji zarówno sąsiadów, jak i instytucje unijne. Premier Tusk podkreślił, że Polska pozostaje zwolennikiem swobody przepływu w ramach strefy Schengen, ale oczekuje symetrycznej współpracy od wszystkich partnerów. Decyzja o zamknięciu granic jest także odpowiedzią na działania Białorusi i Rosji, które – według polskich władz – organizują nielegalny przerzut migrantów do Unii Europejskiej. Polski rząd zaostrza kurs kilka dni po tym, gdy w mediach temat Ruchu Obrony Granic Roberta Bąkiewicza, stał się jednym z najbardziej komentowanych. Ludzie związani z jego organizacją łączą się w kilku- bądź kilkunastoosobowe patrole i ustawiają się wzdłuż dróg prowadzących do przejść granicznych i usiłują kontrolować osoby, które identyfikują jako migrantów.

- Planowana na połowę lipca 2025 roku rekonstrukcja rządu Donalda Tuska ma przynieść istotne zmiany w strukturze i składzie Rady Ministrów. Główne założenia to redukcja liczby ministerstw poprzez likwidację lub połączenie nawet ośmiu resortów, w tym nowo utworzonych ministerstw ds. równości, polityki senioralnej, społeczeństwa obywatelskiego oraz Ministerstwa Przemysłu. Przewiduje się także połączenie Ministerstwa Edukacji Narodowej z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego w jeden resort. W ramach tych zmian mają nastąpić również dymisje niektórych ministrów, m.in. minister zdrowia Izabeli Leszczyny czy ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Koalicjanci negocjują także nowy układ sił w rządzie, co wiąże się z postulatami ograniczenia liczby stanowisk dla Lewicy i renegocjacji umowy koalicyjnej. Zwiększyć się może za to liczba wicepremierów. Co prawda Szymon Hołownia, marszałek Sejmu, lider Polski 2050, nie planuje objęcia stanowiska w Radzie Ministrów. Hołownia deklaruje, że skupi się na budowie struktur partii i przygotowaniach do wyborów w 2027 roku. Jedynym wyjątkiem byłaby sytuacja, w której wszyscy liderzy koalicji objęliby funkcje premiera lub wicepremierów. Cała rekonstrukcja ma być elementem „nowego otwarcia” po zaprzysiężeniu prezydenta Karola Nawrockiego, a premier Tusk podkreśla, że po zmianach rząd ma być jednym z najmniejszych w Europie. Ostateczny kształt Rady Ministrów zależy jednak od trwających negocjacji koalicyjnych i nowelizacji ustawy o działach administracji rządowej.
- Sąd Najwyższy 1 lipca 2025 roku uznał ważność wyborów prezydenckich, w których zwyciężył Karol Nawrocki, zdobywając 50,89% głosów. Decyzja została podjęta po rozpatrzeniu około 54 tysięcy protestów wyborczych, z których tylko 21 uznano za częściowo lub całkowicie zasadne, ale nie miały one wpływu na ostateczny wynik wyborów. Uchwałę wydała Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, której status jest jednak kwestionowany przez część środowiska prawniczego i politycznego, m.in. ze względu na sposób powołania sędziów tej izby. Po publikacji uchwały w Dzienniku Ustaw wynik wyborów staje się ostateczny i niepodważalny. W związku z tym Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zwołał Zgromadzenie Narodowe na 6 sierpnia 2025 roku na godzinę 10:00, podczas którego Karol Nawrocki złoży przysięgę prezydencką i oficjalnie obejmie urząd głowy państwa. Zgromadzenie Narodowe to wspólne posiedzenie Sejmu i Senatu zwoływane w celu zaprzysiężenia nowego prezydenta w ostatnim dniu urzędowania poprzedniego, czyli w dniu zakończenia kadencji Andrzeja Dudy. Oznacza to, że 6 sierpnia dojdzie do formalnego przekazania władzy, wygłoszenia orędzia przez nowego prezydenta oraz przejęcia przez niego zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi i przewodnictwa w kapitułach najwyższych odznaczeń państwowych.
- Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 1–2 lipca 2025 roku zdecydowała o obniżeniu wszystkich stóp procentowych NBP o 0,25 punktu procentowego. Oznacza to, że główna stopa referencyjna wynosi obecnie 5,00% w skali rocznej. Decyzja ta była zaskoczeniem dla rynku i większości analityków, którzy spodziewali się utrzymania stóp na dotychczasowym poziomie. RPP uzasadniła swoją decyzję prognozami dalszego spadku inflacji – według najnowszych projekcji inflacja CPI w najbliższych miesiącach ma obniżyć się poniżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego NBP. Obniżka stóp ma wesprzeć gospodarkę i zmniejszyć koszty kredytów, choć jednocześnie oznacza niższe oprocentowanie lokat i rachunków oszczędnościowych.
- Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło najnowszy projekt rozporządzenia, który wprowadza bezwzględny zakaz wykonywania pracy podczas upałów, gdy temperatura przekroczy określone limity: 35°C w pomieszczeniach i 32°C przy pracach fizycznych na otwartej przestrzeni. Nowe regulacje mają na celu lepszą ochronę zdrowia pracowników w obliczu coraz częstszych ekstremalnych upałów w Polsce. Zakaz pracy będzie obowiązywał tylko w czasie faktycznego przekroczenia tych temperatur, a nie na podstawie prognoz. Przewidziano wyjątki dla sytuacji, w których względy technologiczne uniemożliwiają przerwanie pracy. Pracodawcy otrzymają też dłuższy czas na przygotowanie się do nowych wymogów (wydłużone vacatio legis). Dotychczasowe przepisy nie określały maksymalnej temperatury pracy, a decyzje o dodatkowych przerwach czy wcześniejszym wyjściu z pracy zależały od dobrej woli pracodawcy. Nowe regulacje mają wejść w życie od 1 stycznia 2027 roku.
- Prezydent elekt Karol Nawrocki poinformował, że szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego będzie prof. Sławomir Cenckiewicz. To były szef wojskowego biura historycznego, ale też m.in. współtwórca głośnego serialu "Reset", który był realizowany przez TVP w czasach rządów Prawa i Sprawiedliwości. Cenckiewicz za rządów PiS kierował komisją badającą wpływy rosyjskie w Polsce, potocznie nazywaną "lex Tusk". Ma też na koncie prokuratorskie zarzuty z czasów, gdy kierował Wojskowym Biurem Historycznym. Pomagał wtedy ministrowi obrony narodowej Mariuszowi Błaszczakowi w odtajnianiu materiałów polskiej armii. Prokuratura uważa, że polityk działał "w celu osiągnięcia korzyści osobistych dla swojej formacji politycznej". Zastępcami nowego szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego będą generałowie Andrzej Kowalski i Mirosław Bryś.
- Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ujawniło szczegóły pilotażu skróconego czasu pracy. Jego celem jest przetestowanie różnych modeli skróconego czasu pracy, przy zachowaniu dotychczasowego poziomu wynagrodzenia dla pracowników. Uczestnicy pilotażu – zarówno firmy prywatne, jak i publiczne, samorządy, fundacje czy stowarzyszenia – mogą wybrać najdogodniejszy dla siebie wariant: skrócenie liczby godzin pracy w ciągu dnia (np. do 6 godzin), wprowadzenie dodatkowych dni wolnych lub wydłużenie urlopów. Nabór do programu ruszy 14 sierpnia i potrwa do 15 września 2025 roku, a na realizację pilotażu przeznaczono 10 mln zł z Funduszu Pracy. Każdy pracodawca może otrzymać do 1 mln zł dofinansowania na wdrożenie wybranego modelu skróconego czasu pracy. Program ma charakter dobrowolny i elastyczny – pozwala pracodawcom i pracownikom wspólnie wypracować najlepsze rozwiązania dostosowane do specyfiki danej organizacji.

- 8-10 lipca - kolejne posiedzenie Sejmu
- 6 sierpnia - zaprzysiężenie Karola Nawrockiego na prezydenta RP
